אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק המסורת שיאפשר לשקול שיקולי דת במתן היתרי עבודה בשבת אושר לקריאה שנייה ושלישית צילום: יריב כץ

חוק המסורת שיאפשר לשקול שיקולי דת במתן היתרי עבודה בשבת אושר לקריאה שנייה ושלישית

מדובר באחד משני חוקי השבת שראש הממשלה הבטיח למפלגות החרדיות. ח"כ גפני: "זה חוק נכון מבחינה סוציאלית ומבחינת השבת". ח"כ גילאון: "עבודות הרכבת חייבות להתבצע ואלוהים מקבל את זה"

19.12.2017, 11:59 | שחר אילן

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק המסורת שתחייב את שר העבודה הרווחה לשקול במתן היתרים בשבת גם שיקולי דת. מדובר באחד משני חוקי השבת שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו למפלגות החרדיות. עם זאת הוא נחשב פחות מעורר מחלוקת מחוק המרכולים שיאפשר לסגור את המסחר בערים בשבת. מדובר בהצעת חוק ממשלתית שתמוזג עם הצעת חוק פרטית של ח"כ משה גפני מיהדות התורה וחברי כנסת אחרים שתוכנה דומה. ההצבעה במליאה על הצעת החוק צפויה בשבוע הבא.

קראו עוד בכלכליסט

חוק המסורת קובעת כי בין השיקולים למתן היתר להעסקת עובדים בשעות המנוחה השבועית יתווסף גם מסורת ישראל. שר העבודה יתחשב במתן היתרים גם ב"רווחת העובד, מסורת ישראל, קיום חלופה שאינה מחייבת העסקה בימי המנוחה השבועית וההשפעה שיש במתן ההיתר על אופיו של המרחב הציבורי שבו יבוצעו העבודות". כן יוכל השר לשקול "כל שיקול אחר שיש בו כדי להגשים את תכלית החוק".

עבודות הרכבת בשבת (ארכיון) עבודות הרכבת בשבת (ארכיון) עבודות הרכבת בשבת (ארכיון)

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד הגיש הסתייגויות שלפיהן השר ייקח בחשבון גם צרכים של חיילי צה"ל אנשי ביטחון ואנשים ללא רכבים וכן שהשר יתחשב גם ברגשות הציבור החילוני.

יו"ר ועדת העבודה, ח"כ אלי אלאלוף, מכולנו אמר בתגובה ש"המושג חילוני מקומם אותי. אני לא מכיר במושג חילוני ודתי. יש יהודי ויש ערבי. לדבר על מסורת ישראל זה דבר בסיסי של כל יהודי. זה לא קשור לדת ולחילוניות. כדאי להגיע לפעמים לפשרות שמאפשרות לכולנו להרגיש יהודים מלאים".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ש"זה חוק נכון מבחינה סוציאלית ומבחינת השבת".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון אמר ש"כלכלה שרוצה להיות מעצמה כלכלית לא יכולה להשתמש בפתיחת האלף השלישי באמצעים של האלף הראשון. אי אפשר לא להביא בחשבון באהבת ישראל מה קורה לחיילים ולמי שאין מכוניות ואת ההפרעה במהלך השבוע. זה לא מסורת ישראל ובטח לא אהבת ישראל". לדבריו העבודות ברכבת "חייבות להתבצע ואלוהים מקבל את זה ומבין שזה צורך שאפשר להימנע ממנו".

ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד אמר ש"החוק יכול ליצור תחושה של אנטי יהדות כי משתמשים בכוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות