אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחזית לאומי ל-2018: צמיחה של 3.5%-4%, אינפלציה של 0.5% צילום: אוראל כהן

תחזית לאומי ל-2018: צמיחה של 3.5%-4%, אינפלציה של 0.5%

על פי הבנק, השקל צפוי להיחלש מעט בשנה הבאה, בנק ישראל ישמור על ריבית נמוכה למרות ההעלאות בארה"ב; "הרבה שנים לא התחלנו את השנה עם כל כך הרבה סימני שאלה עם הפנים קדימה"

19.12.2017, 17:54 | רעות שפיגלמן

לאומי שוקי הון מבית בנק לאומי מפרסם היום את התחזית השנתית שלו, ברמות המאקרו וברמות השווקים הפיננסים - ומדגיש כי הסייג של אי וודאות המובנה בכל תחזית מקבל הפעם משנה תוקף: "הרבה שנים לא התחלנו את השנה עם כל כך הרבה סימני שאלה עם הפנים קדימה", מציינים בלאומי.  

קראו עוד בכלכליסט

במת המאקרו, בלאומי מעריכים שבשנת 2018 תירשם עלייה בשיעור הצמיחה בישראל: כלכלת ישראל צפויה לסכם את 2017 בצמיחה של מעט מעל 3% ובשנה הבאה, על פי לאומי, הצמיחה תעמוד בטווח של 3.5%-4%. הכלכלה המקומית תזכה להמשך תמיכה מצד הצריכה הפרטית, שיעור האבטלה הנמוך, העלייה בהשקעות ועלייה בשכר הריאלי.

האינפלציה שתעמוד השנה על כ-0.3%-0.4% תעמוד בשנה הבעה על 0.5%. "שיעור האינפלציה יהיה נמוך מהגבול התחתון של יעד בנק ישראל ולכן כפי שזה נראה כרגע הבנק  מתכוון לשמור על רמות שפל של ריבית לכל אורך 2018, למרות שהפד כבר העלה את הריבית 3 פעמים בשנה האחרונה ומתכנן 3 נוספות בשנה הבאה", מציינים בלאומי.

השקל על פי התחזית לא צפוי לשמר את העוצמה שליוותה אותו בשנה האחרונה. "מספר גורמים תומכים בכך שתמו ימי ביצועי היתר של השקל", אומרים בלאומי. זאת בין היתר משום שתקופה שבנקים מרכזיים בעולם נוטים להדק את המדיניות המוניטארית שלהם, הציפייה כאן בישראל היא להמשך מדיניות מוניטארית מרחיבה".

בלאומי מסבירים עוד כי בבנקים המרכזיים מעוניינים לצמצם את רמת השקיפות ולחזור לרמה מסויימת של אי וודאות, שלשיטתם תתרום לשוק. במובן הפיסקאלי האמריקאי, השפעת רפורמת המס של טראמפ עדיין לא ידועה, וגם לא ברור מידת השפעות ההקלות בהצהרות הון לחברות בארה"ב, מוסיפים בלאומי.

שוק האג"ח הקונצרני על פי לאומי מתומחר בחסר. האנליסטים ממליצים על האפיק הקונצרני של האג"ח ברמות הדירוגים הגבוהות יותר, תוך הימנעות מדירוגים בינוניים (ששם מציינים בלאומי כי עדיפה לקיחת הסיכון דרך שווקי המניות). שוק המניות המקומי עדיין ארטקטיבי, אך במידה פחותה בהשוואה לשנה שעברה. "השוק ייתן תשואה ראויה", אומרים בבנק.

ביחס לני"ע זרים "הכול נראה יותר מדי טוב", אומרים בלאמי. בארה"ב יש את רפורמת המס והנתונים הכלכליים מאוד חיוביים. דראגי לוקח את הדברים לאט, ברזיל שיצאה ממיתון המצב נראה מצויין. בשבועות הקרובים אנו צפויים לראות חברות אמריקאיות מוציאות לפועל רכישה עצמית של מניות, במקביל תאושר ככל הנראה רפורמת המס של טראמפ. "אנו מעריכים שבשבועות הקרובים האנליסטים ברובם יתחילו להעלות תחזיות רווח של החברות".

 , צילום: עומר הכהן צילום: עומר הכהן  , צילום: עומר הכהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות