אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן זאב פותח לראשונה חזית מול בעלי השליטה צילום: אוראל כהן

פרשנות

בן זאב פותח לראשונה חזית מול בעלי השליטה

הבורסה הפיקה מסקנות מפארסת מנקיינד, הקדימה תרופה למכה – ועצרה את סלילת המדרון החלקלק על ידי הכשרת הישוב וישרס

20.12.2017, 07:55 | רחלי בינדמן

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב נחוש להראות שיש בוס אמיתי לבורסה, שלא מהסס לפתוח חזית מול בעלי שליטה בחברות הבורסאיות שהבורסה כה חפצה בקיומן — וכעת הוא עושה צעד ראשון לפתיחת חזית כזאת. 

קראו עוד בכלכליסט

בן זאב עשה בינתיים כמה מהלכים מרשימים. לאחר שהגיע להסכם עם ועד עובדי הבורסה שסיים משא ומתן קשה וארוך, הוא יצא נגד הבנקים ובתי ההשקעות, שנציגיהם עדיין יושבים בדירקטוריון הבורסה, אף שהוא עצמו הגיע מתחום הבנקאות. בן זאב הצליח לאשר את השינוי המבני בבורסה באסיפה הכללית של בעלי מניות הבורסה, אף שבנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות לא הצביעו בעד. בהמשך הוא הודיע על הקמת חברה לרישומים שתתחרה בבנקים הפועלים, מזרחי ודיסקונט. לא מזמן נודע גם כי הבורסה מנהלת מגעים להכנסת חבר בורסה חדש — אינטראקטיב ברוקר, מהברוקרים הגדולים בעולם, שעשוי ליצור תחרות לא פשוטה לברוקרים המקומיים.

אלא שכעת, בפעם הראשונה בן זאב פותח חזית רגישה מול החברות הציבוריות עצמן. כדי שהבורסה תפעל בצורה יעילה וכלכלית, היא חייבת שיהיו לה כללי משחק ברורים. אי־ודאות היא סכנה אדירה ליציבות הבורסה. לכאורה, אם חברה מבצעת עסקה חוקית של מכירת מניות, לבורסה קשה לתקוף אותה.

לבורסה היה הכי קל לשתוק במקרה של ישרס והכשרה. לתת להן להישאר במדדים ולדאוג שימשיכו להיות מרוצות. אך הדבר היה יכול להוביל למדרון חלקלק שעלול לשמוט את הקרקע מהרציונל של שיעור אחזקות הציבור המינימלי — ומציב את העקרונות של הבורסה באור מגוחך.

זו לא היתה החלטה קלה לפתוח בעימות עם חברות בורסאיות, בייחוד שבמקביל, בן זאב מתרוצץ בארץ ובעולם כדי להביא לבורסה חברות חדשות. אבל זה היה הצעד המתבקש כדי לשמור על הסדר. רק לפני כמה שנים הבורסה מצאה את עצמה בסיטואציה מביכה שבה חברת תרופות זרה, מנקיינד, ביצעה רישום כפול בבורסה המקומית ונקלטה באופן אוטומטי במדדים אף שסבלה מתנודתיות חריפה. מנקיינד איבדה עשרות אחוזים מערכה ולפני חודשיים נמחקה מהמסחר. בהנהלת הבורסה יחד עם רשות ניירות ערך כשלו להגיב בזמן אמת. במקום לעצור את הכניסה של מנקיינד רגע לפני שהתרחשה, הבורסה נאלמה דום.

כעת בן זאב מקדים תרופה למכה ומונע משורה של חברות לבצע "העתק, הדבק" לתרגיל של ישרס והכשרה. לפני שבוע הודיעה ועדת המדדים של הבורסה כי לא תאשר לחברות הפועלות בתחום המטבעות הדיגיטליים שמניותיהן סובלות מתנודתיות חריפה להיכלל במדדיה. בדיוק כפי שהבורסה לא יכולה לכלול במדדים במניות תנודתיות שעלולות לפגוע בציבור המשקיעים, בן זאב הבין שהוא לא יכול לאפשר לחברות לעשות צחוק מכללי הבורסה.

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, צילום: אוראל כהן מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב | צילום: אוראל כהן מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות