אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות מכוונת לדירקטורים בטבע: העובדים יפגינו מול ביתה של גליה מאור צילום: עמית שעל

המשבר בטבע

ההסתדרות מכוונת לדירקטורים בטבע: העובדים יפגינו מול ביתה של גליה מאור

ההסתדרות שלחה מכתב המתריע לפני נקיטת אמצעים משפטיים לחברי ההנהלה ולדירקטורים. "ההסברים לפיטורי הענק מתעלמים כמעט לחלוטין מחלקם הגדול של ראשי החברה למצב העגום שאליו טבע נקלעה"

19.12.2017, 20:48 | ספי קרופסקי

לאחר מספר ימים של השבתות בגין תוכנית הפיטורים הנרחבת בטבע, ההסתדרות מתכוונת להרחיב החל ממחר (ד') את העיצומים כשהיעד הוא הדירקטורים של החברה שנקלעה לקשיים. כבר מחר בבוקר צפויים עובדי החברה להפגין מול ביתה של אחת הדמויות הבולטות בדירקטוריון החברה, גליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל נשלח הערב מכתב המתריע לפני נקיטת אמצעים משפטיים מטעם באי כוחה של ההסתדרות לחברי ההנהלה ולדירקטורים. המכתב מגולל את מה שבאי כוחה של ההסתדרות מגדירים כהתנהלות רשלנית וניהול כושל מצד הנהלת החברה והדירקטורים. בסופו של המכתב דורשים באי הכוח להימנע מפיטורים גורפים, או לחלופין לצמצם לכל הפחות באופן ניכר את כמות המפוטרים.

גליה מאור, צילום: אוראל כהן גליה מאור | צילום: אוראל כהן גליה מאור, צילום: אוראל כהן

"ההסברים הדחוקים, יש לומר, שניתנו מטעם טבע (ובכלל זה מטעם המנכ"ל שולץ) לפיטורי הענק, מתעלמים כמעט לחלוטין מחלקם הגדול של ראשי החברה למצב העגום שאליו היא נקלעה, ובכלל זה הפעולות הרשלניות שהובילו את החברה למצבה, כמו גם משכורות העתק שמקבלים ראשי החברה ודיבידנדים שממשיכים להיות מחולקים לבעלי המניות", כותבים עורכי הדין בעז בן צור, אלעד פלג, כרמל בן צור וגיא רוה, "והכל – במקביל לגידול חובות החברה, ותוך העמדת העובדים בפני סיכון ממשי לאיבוד פרנסתם".

בהמשך המכתב מזכירים באי כוחה של ההסתדרות את הקלות המס שקיבלה החברה בעשור האחרון בשווי של כ-20 מיליארד שקל, ומגוללים כיצד נסק החוב של החברה במהלך כהונותיהם של המנכ"לים האחרונים. "נתונים אלה, המלמדים היטב על מצבה הקשה של החברה והחוב העצום שלה, לא פגעו בשכר הבכירים של טבע. היפוכם של דברים".

במכתב מובאת כדוגמה משכורתו של המנכ"ל לשעבר ג'רמי לוין שקיבל עבור 11 חודשי עבודה ב-2012 שכר בעלות כוללת של כ-4 מיליון דולר בקירוב. ב-2013 לפי עורכי הדין הגיעה עלות שכרו השנתית ל-7.2 מיליון דולר לצד מענק בסך 2.4 מיליון דולר. "כל זאת, אף שלוין הודח, ושעה שבתקופתו חלה הרעה משמעותית במצבה של החברה", הם כותבים.

עוד הם מביאים כדוגמה כי ב-2013 חשפה החברה את שכר הבכירים שלה לראשונה וממנה התברר כי חמשת הבכירים בחברה משכו שכר בעלות כוללת של 21.2 מיליון דולר. למרות שמצבה של החברה התדרדר, שכרם של הבכירים לפי המכתב שנשלח היום רק צמח – ב-2014 הם משכו שכר בעלות כוללת של 24.5 מיליון דולר וב-2016 שכר בעלות כוללת של 24.8 מיליון דולר.

בהמשך המכתב הם מכוונים ישירות לראשו של המנכ"ל הנוכחי קאר שולץ וכותבים כי הוא "צפוי למשוך בחמש השנים הקרובות שכר בעלות היכולה להגיע למאות מיליוני שקלים, השכר הגבוה ביותר שניתן אי פעם למנכ"ל של חברה בישראל".

בתוך כך, גם מחר (ד') יימשכו צעדי המחאה של עובדי טבע ברחבי הארץ במאבק נגד הפיטורים ההמוניים בחברה. מחר תושבת באופן מלא הפעילות במפעלי טבע בירושלים ובאשדוד וכן במפעלים פלנטקס ואביק בנתניה. בנוסף לכך במהלך היום יתקיימו עיצומים ואסיפות הסברה, במהלכן העבודה תשובש, במפעלים טבע כפר סבא, טבע-טק בנאות חובב ומיגדה בקריית שמונה, במרכז הלוגיסטי בשוהם ובמטה החברה בפתח תקווה.

מוקדם יותר היום סירב מנכ"ל טבע, קאר שולץ, לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, לצמצם את תוכנית הפיטורים. בפגישה, שבה השתתפו גם שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן, אמר שולץ: "באתי לקראתכם בעניין הנגב והגליל. אבל הנושא של המפעלים בירושלים יותר בעייתי. אין שם כדאיות כלכלית. את הטבליות אפשר לייצר בשליש מחיר במזרח אירופה, והמשאפים הם מוצר שאין לו ביקוש".

בערב אמר איציק בן סימון, יו"ר ועד עובדי טבע בירושלים: "לצערנו, הפגישה בין שולץ לנתניהו בנושא הפיטורים לא הניבה פרי. הפיגוע בירושלים נמשך כרגע. אנחנו כוועד נמשיך להתבצר במפעל, נצא לצמתים גדולים יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
לאור המצב האמיתי, שיגידו תודה שמפטרים רק 3000
המצב של המפעלים בארץ עם המשכורות המנופחות, העובדים המיותרים והתנאים המופרזים ידועים. מה עוד שהשקל גבוה. רוב הבעלים של טבע הם אמריקאים. זוהי כבר לא חברה ישראלית למרות שרוב קופות הפנסיה וההשתלמות משקיעות בה ולכן בקלות היא יכולה להעביר את הייצור למקומות זולים בהרבה. ושאף אחד לא ינופף בהטבות המס כי היום בעולם מורידים את המסים ובישראל מלכתחילה המיסים גבוהים.
חנן  |  20.12.17
11.
עוקצת סדרתית, מגעילה
האישה שגרפה בונוסים במיליונים בבנק לאומי, בזמן שהבנק נדרש לשלם מיליונים לאמריקאים, מכרה סניפים לקבוצות מקורבים ומי יוגע מה עוד... ממשיכה היום בטבע וראו איזה פלא , לא משנה מה יקרה סנט אחד היא לא תחזיר מהבונוסים שלה. מילא היו תוצאות טובות...... פשוט גועל נפש
בנקאית  |  20.12.17
לכל התגובות