אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישג לבונוס ביוגרופ: שתל עצם של החברה הושתל ברגלו של מטופל צילום: אדוארד קפרוב

הישג לבונוס ביוגרופ: שתל עצם של החברה הושתל ברגלו של מטופל

ההליך שבוצע בפעם הראשונה בעולם נעשה במסגרת ניסוי קליני בשלב 1-2, הבוחן את הטיפול בשתל עצם להשלמת חסר בגפה; בניסוי השתתפו עד כה 3 מטופלים - הוא צפוי לכלול כ-35 מושתלים

20.12.2017, 12:38 | מיקי גרינפלד

אבן דרך חשוב לבונוס ביוגרופ: חברת הביומד הישראלית מודיעה היום (ד') כי ביצעה השתלה של שתל עצם מתוצרתה בעצם בשוק הרגל של מטופל שסבל מחוסר עצם קריטי. שתל העצם פותח על ידי החברה על בסיס תאים שלוקטו מרקמת שומן שנלקחה מגוף המטופל. זוהי ההשתלה הראשונה בעולם מסוג זה.  

קראו עוד בכלכליסט

ההשתלה נעשית במסגרת ניסוי קליני שמבצעת החברה ושבו משתתפים שלושה מטופלים. בניסוי זה נבחן טיפול אורתופדי בבני אדם להשלמת חסר קריטי בעצם גפיים (יד או רגל) באמצעות שתל חי של עצם אנושית באמצעות הזרקה. בחודש אוגוסט 2017 דיווחה החברה על השלתה דומה של שתל עצם, גם כן לראשונה בעולם, באמת היד של מטופל. בהמשך בוצעה השתלה דומה במטופל נוסף.

זהו שלב 1-2 בניסוי הקליני ויעדיו הם בחינת בטיחות ויעילות השימוש בדור השני של שתל עצם בהזרקה מתוצרת בונוס ביוגרופ לשיקום והבראה של עצם בגפה. הניסוי מתבצע במערץ האורתופדיה של בית החולים העמק בעפולה, בהובלת פרופ' נמרוד רוזן. הנייסוי מתוכנן לכלול 40-30 משתתפים בגילאי 75-18.

שתל העצם האמור מיוצר במעבדת הייצור של בונוס ביוגרופ בחיפה, במערכת גידול ייחודית, המדמה את התנאים הדרושים לייצור עצם בגוף האדם - כשבועיים לאחר שניטלה דגימה של רקמת שומן מהמטופל המיועד. רקמת השומן מופרדת לתאים המרכיבים אותה, אשר עוברים מיון לסוגיהם השונים ומהם אוספת החברה את התאים הנדרשים לייצור עצם אנושית.

מתאים אלה מייצרת בונוס שתל עצם בהזרקה, העשוי מגרגירי עצם זעירים. לאחר השתלת שתל עצם בהזרקה, באזור החסר בגופו של המטופל, מתלכדים גרגירי העצם הזעירים לעצם אנושית עצמית מוצקה, ומאפשרים ריפוי מלא של אזור ההשתלה. החברה מציינת כי היא שואפת להציע לשוק העולמי של שיקום עצם, הנאמד בכ-7.5 מיליארד דולר בשנת 2017, פיתרון ראשון מסוגו בעולם, בטוח ומהיר, להשלמת חסר עצם, באמצעות הזרקה אחת בלבד של שתל חי.

קודם להשתלת שתל העצם במטופל בניסוי האחרון בוצעו בו שני ניתוחים, במגמה לאחות את עצם שוק הרגל שלו, אשר נפגעה בתאונה. בניתוחים אלה נעשה שימוש בהתקן מתכת, לשם חיבור של חלקי העצם של שוק הרגל. אולם גם לאחר  שני הניתוחים נותר חוסר משמעותי בעצם של שוק הרגל, אשר לא אפשר חיבור מלא של השבר בעצם, הגביל את פעילותה, ואף היה חשש מתמיד לריסוק שארית העצם. בנסיבות אלה הוחלט על ההשתלה של שתל העצם מתוצרת בונוס ביוגרופ.

שי מרצקי מנכ"ל בונוס ביוגרופ, צילום: אדוארד קפרוב שי מרצקי מנכ"ל בונוס ביוגרופ | צילום: אדוארד קפרוב שי מרצקי מנכ"ל בונוס ביוגרופ, צילום: אדוארד קפרוב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות