אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחריף העימות בין האוצר לרווחה – ועדת השרים תדון בשבוע הבא בחוק קצבאות הנכים צילום: יאיר שגיא

מחריף העימות בין האוצר לרווחה – ועדת השרים תדון בשבוע הבא בחוק קצבאות הנכים

משרד הרווחה מתכוון להעלות להצבעה בוועדת שרים לחקיקה את חוק קצבאות הנכים שמוסיף למתווה 370 מיליון שקל עבור הנכים הקשישים. האוצר מתנגד להצעה בטענה שיש להסתפק במתווה המקורי שעליו סוכם של 4.2 מיליארד ואין לתוספת מקורות תקציביים

20.12.2017, 14:19 | שחר אילן

מחריף העימות בין משרדי הרווחה והאוצר על חוק קצבאות הנכים. שר העבודה והרווחה חיים כץ מתכוון להעלות להצבעה בוועדת שרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב את חוק קצבאות הנכים שמוסיף למתווה 370 מיליון שקל עבור הנכים הקשישים. משרד האוצר מתנגד להצעה בחריפות בטענה שיש להסתפק במתווה המקורי שעליו סוכם של 4.2 מיליארד ואין לתוספת מקורות תקציביים. בינתיים לאור העימותים והדחיות נראה שהסיכויים שהנכים יקבלו תוספת לקצבה בראשית ינואר הפכו לאפסיים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי תזכיר הצעת החוק תגדל קצבת הנכות ב-340 שקל לחודש. נכים חמורים הזכאים לקצבת שירותים מיוחדים יקבלו עוד 200 שקל לחודש. כן יועלה הרף שיכולים הנכים להשתכר בלי קיזוז מקצבת הנכות ל-4,000 שקל. עלות תוספות אלה 1.3 מיליארד והיא תואמת את הפעימה הראשונה בהסכם בין הנכים לממשלה. היא אינה כוללת את שלושת הפעימות הנוספות וסביר שהנכים ידרשו לצרף אותן. בנוסף ההצעה קובעת שהתוספת תחול גם על נכים שנכנסו לגיל קצבת זקנה בעלות של 370 מיליון שקל נוספים. זאת, למרות התנגדות האוצר שטוען שהנושא לא תוקצב.

הפגנת הנכים (ארכיון), צילום: יאיר שגיא הפגנת הנכים (ארכיון) | צילום: יאיר שגיא הפגנת הנכים (ארכיון), צילום: יאיר שגיא

במשרד האוצר אומרים בתגובה, כי "הצעת משרד הרווחה לא תגיע לדיון. אין לזה מקורות תקציביים. הממונה על התקציבים שאול מרידור הבהיר את זה שוב ושוב לשר חיים כץ. השר כץ יכול להביא את הכסף מתקציב הביטוח הלאומי. אין לזה מקורות תקציביים".

בלשכת כץ אמרו ש"ההצעה תגיע והשר כץ לא נסוג. אישרו לשר להביא את זה לדיון. האוצר יכול להגיד לנכים שהוא לא רוצה להעלות להם את הקצבאות". טענת משרד הרווחה היא שאי אפשר להעביר את הגדלת קצבת הזקנה בלי הקשישים וזה לא יעמדו במבחן בג"ץ. עוד אומרים בלשכת כץ שהאוצר יכל להגיש התנגדות לתזכיר החוק ולא עשה זאת.

סיעת המחנה הציוני תביא היום להצבעה בקריאה טרומית את מתווה העלאת קצבאות הנכים שעליו הסכימה הממשלה. את הצעת החוק הגישו ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני וחברי כנסת נוספים. רוזנטל טוען ש"כל ההבטחות של הממשלה לנכים התגלו כהבטחות שווא", כולל נוסח החוק שיגיע לממשלה ביום ראשון. לדבריו, "המתווה מוגש ביום ראשון לממשלה כי אנחנו מעלים את החוק להצבעה. יש לחצים גדולים מהקואליציה שנסיר את הצעת החוק מסדר היום". עוד אמר שמה שברור זה שהקואליציה לא תעמוד בהבטחה שהנכים יקבלו את ההעלאה בתחילת 2018.

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון קרא לקואליציה להעביר את הצעת רוזנטל בקריאה טרומית ולאחד אותה אחר כך עם הצעת החוק הממשלתית. ח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני אמרה ש"נתנו אמון בראש הממשלה והסכמנו למתווה משותף ומה שקיבלנו זה את ראש הממשלה שצוחק כל הדרך למטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות