אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתמיכת הקואליציה: אושר בטרומית חוק קצבאות הנכים של המחנה הציוני צילום: עומר מסינגר

בתמיכת הקואליציה: אושר בטרומית חוק קצבאות הנכים של המחנה הציוני

לאחר הקריאה הטרומית צפויה ההצעה לעבור לדיון בוועדת העבודה והרווחה. שם יאחדו אותה עם הצעות קודמות בנושא זה ביניהן זו של ח"כ גילאון והצעת החוק משקדם שר הרווחה

20.12.2017, 16:42 | שחר אילן

הפתעה במליאת הכנסת: המליאה אישרה בקריאה טרומית פה אחד ברוב של 74 ח"כים את הצעת חוק מתווה הנכים של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) וח"כים נוספים. זאת, לאחר שמ"מ יו"ר הקואליציה ח"כ יואב קיש מהליכוד הסכים שהקואליציה תתמוך בהצעה שמעגנת את ההסכם בין ארגוני הנכים לממשלה ולהסתדרות.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר הקריאה הטרומית צפויה ההצעה לעבור לדיון בוועדת העבודה והרווחה. שם יאחדו אותה עם הצעות קודמות בנושא זה ביניהן זו של יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון וכן עם הצעת החוק הממשלתית שמקדם שר העבודה והרווחה חיים כץ.

בינתיים לאור העימותים בין משרדי הממשלה נראה שהסיכויים שהנכים יקבלו תוספת לקצבה בראשית ינואר הפכו לאפסיים. משרד הרווחה מתכוון להביא לאישור הממשלה ביום ראשון את המתווה מתוגבר בהגדלת הקצבאות גם לקשישים. האוצר מתנגד בחריפות.

אחת מהפגנות הנכים (ארכיון), צילום: יאיר שגיא אחת מהפגנות הנכים (ארכיון) | צילום: יאיר שגיא אחת מהפגנות הנכים (ארכיון), צילום: יאיר שגיא

על פי המתווה הקצבאות יוגדלו בארבע פעימות (שהאחרונה בהן תהיה בראשית 2021) בסכומים של 700-1800 שקלים, יגיעו במקרה של הנכים הקשים לסכום של 4500 שקלים לחודש ויוצמדו לשכר הממוצע במשק. כן יועלה הסכום שהנכים יכולים להשתכר מעבודה בלי שינוכה כסף מהקצבה שלהם (דיסריגארד) מ-2800 שקלים ל-4300 שקלים.

רוזנטל סיפר שהוא כנכה נאלץ להוציא 3,000 שקל בחודש על תרופות וטיפולים ואינו מסוגל לעבוד כ-90 יום בשנה בהם הוא מתפתל מכאבים. "אין מעסיק שהיה מוכן להכיל את זה. שפר מזלי שהכנסת אפילו לא קנסה אותי. אבל אם חלילה הייתי צריך לחיות מקצבת נכים, הייתי צריך לבחור בין תרופות

לאוכל".

לדבריו המערכת הפוליטית כולה הבטיחה לנכים להעלות את הקצבאות עד תחילת 2018. "עשרות אלפי אנשים מסתכלים בערגה על התאריך הזה. הבטחות צריך לקיים", אמר.

גילאון אמר כי "ללא חקיקת בזק בשבוע הבא הכנסת והממשלה לא יעמדו בהטחתם לנכים". גילאון החל את תהליך העלאת הקצבאות כשהצליח לפני כשנה להעביר בקריאה טרומית את הצעת חוק הגדלת קצבאות הנכים לגובה שכהר המינימום.

השר חיים כץ אמר שהיה רוצה להעלות את הקצבה לשכר מינימום לנכים. "זה כנראה לא יקרה, אבל נעשה כמיטב יכולתנו שכל אוכלוסיות הנכים יקבלו את מה שמגיע להם ושאף אחד לא יקופח", אמר כץ והסביר שהוא מעדיף למנהל את המאבק על מתן הקצבאות גם לקשישים גם אם זה ייקח עוד חודש חודשיים ולכן הקצבה לא תשולם בינואר הקרוב. בכל מקרה התחייב שהנכים יקבלו את התוספת לקצבאות רטרואקטיבית החל מינואר הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות