אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
140 ראשי רשויות: הנחות הארנונה של דרעי הן כלכלת בחירות צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

140 ראשי רשויות: הנחות הארנונה של דרעי הן כלכלת בחירות

במכתב חריף לשר הפנים מזהירים ראשי הערים מכוונת המשרד להרחיב את מעגל הנהנים מההנחות. לטענתם, ההנחות יסייעו למשפחות חרדיות על חשבון הכנסות הרשויות ויכולתן לספק שירותים. משרד הפנים: "טבלת ההנחות היא המלצה בלבד"

21.12.2017, 07:05 | אמיתי גזית

כ־140 ראשי עיריות מתנגדים לתוכניתו של שר הפנים אריה דרעי להקלה בקריטריונים למתן ההנחות בארנונה, בטענה שהיא מונעת משיקולי בחירות.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב חריף שהגיע לידי "כלכליסט" טוענים החתומים על המכתב, ובראשם יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, שהתקנות החדשות שמשרד הפנים עומד לפרסם בשבועיים הקרובים ייטיבו בעיקר עם משפחות חרדיות מרובות ילדים. מי שישלם את המחיר, לדבריהם, הן הרשויות המקומיות, שהכנסותיהן מארנונה יספגו פגיעה קשה.

לפי הטיוטה שפרסם משרד הפנים, תקרת ההכנסה לקבלת הנחה בארנונה תעלה. לדוגמה, משפחה בת שמונה נפשות תוכל לקבל הנחה של 50% אם היא משתכרת 14,286 שקל, במקום 14,064 שקל כיום. שנית, תתווסף מדרגת הכנסה חדשה שתאפשר להעניק הנחה של 30% למשפחות שעד כה כלל לא היו זכאיות להנחה. לדוגמה, משפחה בת שמונה נפשות שמשתכרת עד 19,364 שקל תיהנה מהנחה כזאת. אף שהרשויות המקומיות אינן מחויבות לתת לתושבים את מלוא ההנחות שמאשר משרד הפנים, בפועל הן מתיישרות בדרך כלל עם הרף שקובע המשרד.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

במרכז השלטון המקומי מעריכים כי ההנחות החדשות יגרעו מהכנסות הרשויות כ־100 מיליון שקל בשנה, ושהנפגעות העיקריות יהיו רשויות השייכות לאשכולות ההכנסה הנמוכים, שיתקשו לספק שירותים לתושבים.

גורמים בממשלה מעניקים גיבוי מפתיע לטענות האלה, ואף מעריכים שעלות ההנחות לרשויות תגיע ל־200 מיליון שקל. פקידים בכירים מסבירים כי ההנחות יוצרות מלכודות עוני, שכן הן גדלות ככל שההכנסה פוחתת.

במשרד הפנים אישרו כי בהנחיית השר דרעי נשקל מתן הנחה מסוימת גם למשתכרי שכר מינימום, "בין השאר כדי לעודד מקבלי קצבאות לצאת לעבוד". לדבריהם, "טבלת ההנחות היא בגדר המלצה בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות