אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה אשר: "עיכוב התקנות להעברת המידע תגרור סנקציות בינ"ל" צילום: נמרוד גליקמן

משה אשר: "עיכוב התקנות להעברת המידע תגרור סנקציות בינ"ל"

התקנות הבינלאומיות למלחמה בהלבנת הון שתקועות בוועדת הכספים, נועדו להסדיר את יישום הסכם CRS (תקן דיווח אחיד), שעוסק בהעברת מידע בין רשויות המס בעולם

21.12.2017, 08:46 | עמרי מילמן

מנהל רשות המסים משה אשר מזהיר את יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי העיכוב באישור תקנות בינלאומיות למלחמה בהלבנת הון מסכן את ישראל בסנקציות מצד גופים כמו הבנק העולמי. במכתב לגפני טוען אשר שהשתהות ועדת הכספים באישור התקנות עלולה לגרום בין השאר להורדת הדירוג של ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

התקנות שתקועות בוועדת הכספים נועדו להסדיר את יישום הסכם CRS (תקן דיווח אחיד), שעוסק בהעברת מידע בין רשויות המס בעולם. לפי ההסכם, מוסדות פיננסיים בישראל יידרשו לאסוף מידע על חשבונות של תושבי חוץ המוחזקים אצלם, ויעבירו אותו באמצעות רשות המסים הישראלית לרשויות המס הרלבנטיות. בה בעת, רשויות המס הזרות יעבירו לישראל מידע דומה על תושבים ישראלים המחזיקים בחשבונות באותן מדינות.

במכתב, הממוען גם לשר האוצר משה כחלון ולסגנו איציק כהן, וכן למשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין, כותב אשר כי "המשמעויות וההשלכות הנובעות מאי השלמת החקיקה ואי עמידה במחויבויותיה של מדינת ישראל כוללות, בין היתר, פגיעה בשמה של ישראל כמי שאינה עומדת במחויבויותיה", ואף לגרום להכנסה של ישראל ל"רשימות שחורות".

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

אמנת CRS, שמסדירה את העברת המידע בין כ־100 מדינות, כבר אושרה בכנסת, אבל כדי שרשות המסים תוכל להעביר את המידע נדרשות תקנות שיסדירו את לוחות הזמנים לעבודה עם גופים שונים בארץ, כגון איגוד הבנקים והתאחדות חברות הביטוח.

אף שהמועד האחרון לתחילת העברת המידע הוא ספטמבר 2018, העיכוב באישור התקנות יפגע ביכולתה של ישראל לעמוד בדרישות, שכן המידע

שיועבר בעוד שנה יצטרך לכלול נתונים לגבי 2017. החשש הוא שאם ועדת הכספים לא תאשר את התקנות בזמן, הגופים שאמורים לאסוף את המידע לא יצליחו להכין את התשתית להעברתו, וישראל לא תעמוד בהתחייבויותיה לשאר המדינות.

גורמים באוצר מעריכים כי גפני מעכב את אישור התקנות כאמצעי לחץ על רשות המסים בעניין "חוק הגמ"חים", שנידון זה זמן רב בוועדת הכספים. המטרות העיקריות של חוק זה הן להבטיח שהגמ"חים לא ישמשו כתשתית להלבנת הון, ולדאוג לציבור החוסכים בהם ממקרה של קריסה. אולם לאורך הדיונים גפני דרש לרכך את הדרישות מהגמ"חים כדי לא לפגוע בהם. עיכוב התקנות משמש את גפני כקלף מיקוח מול רשות המסים והאוצר בסוגיה זו. כמו כן, בעלי הגמ"חים חוששים שהעברת מידע לרשויות המס ללא הסדרת מעמדם תסכן אותם, שכן בהיעדר מידע על המפקידים בגמ"חים, הבנקים עלולים לדרוש מהם לסגור את חשבונותיהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות