אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל מודה: אנו מאיטים בכוונה אייפונים ישנים צילום: בלומברג

אפל מודה: אנו מאיטים בכוונה אייפונים ישנים

ענקית הטכנולוגיה מחלישה את ביצועיהם של סמארטפונים מדורות קודמים - לטענתה, לא במטרה לעודד משתמשים לשדרג את הטלפון, אלא בשביל לשפר את זמן הסוללה

21.12.2017, 11:08 | עומר כביר
האייפון הישן שלכם איטי יותר מבעבר? זה לא בראש שלכם. אפל אישרה אתמול (ד') שהיא מאיטה במכוון את המעבדים בדגמי אייפון ישנים, אך לדבריה יש לה סיבה טובה לכך: למקסם את חיי הסוללה המזדקנת במכשירים הללו.

קראו עוד בכלכליסט

משתמשי אייפון ותיקים הבחינו לא מהיום שככל שעובר הזמן, ועם כל עדכון תוכנה, מהירות המכשיר שברשותם הולכת ויורדת. עד עתה, ענקית הטכנולוגיה מעולם לא התייחסה לכך והתיאוריות של המשתמשים כללו הן הסברים תמימים כמו דרישות העיבוד הגדולות יותר של גרסאות עדכניות של מערכת ההפעלה ואפליקציות, והן תיאוריות קונספירטיביות שלפיהן אפל מאיטה את המכשיר במכוון כדי לדחוק במשתמשים לשדרג לדגם חדש.

מכשיר האייפון 6, צילום: בלומברג מכשיר האייפון 6 | צילום: בלומברג מכשיר האייפון 6, צילום: בלומברג

כעת, מתייחסת החברה לראשונה לנושא, אחרי פרסומים ברדיט ומבדקים של אתר Geekbench שקשרו בין ההאטה לבין אייפונים עם סוללה חלשה. מבדקים אלו מצאו שבגרסאות 10.2.1 ו-11.2.0 של iOS החלה אפל להגביל את ביצועי המעבד באייפונים 6, 6s, SE ו-7 כדי למנוע כיבוי רנדומלי של המכשיר כתוצאה מהתרוקנות פתאומית של הסוללה. משתמשי רדיט דיווחו שאחרי שהחליפו את הסוללה חזר המכשיר שלהם לפעילות תקינה.

בעקבות דיווחים אלו התייחסה אפל לראשונה לסוגיה ואישרה למעשה את הטענות. "המטרה שלנו היא לספק את חוויית המשתמש הטובה ביותר, שכוללת ביצועים כלליים והארכת החיים של מכשירים", נמסר בהודעה שהועברה לכלי תקשורת בארה"ב. "היכולות סוללות ליתיום-יון לספק ביצועי שיא פוחתת בקור, כשהטעינה נמוכה או כשהן מזדקנות לאורך זמן, מה שיכול להוביל לכיבוי פתאומי של המכשיר במטרה להגן על הרכיבים האלקטרוניים שלו.

"בשנה שעברה הפצנו תכונה לאייפון 6, אייפון 6s ואייפון SE שמאפשרת ביצועי קיצון של המעבד רק במקרה הצור, כדי למנוע כיבוי פתאומי של המכשיר בתנאים אלו. הרחבנו את התוכנה לאייפון 7 ב-iOS 11.2 ואנחנו מתכננים להוסיף תמיכה למוצרים אחרים בעתיד".

המהלך מוצדק, הביצוע קלוקל

ההסבר של אפל הגיוני, אך ההתנהלות שלה עדיין בעייתית. ראשית, היא לא היתה שקופה בביצוע מהלך זה. אין זה סביר שחברה תבצע שינויים ותגביל יכולות שונות במכשיר המשתמש, מכשיר שהוא רכש ולא שכר או חכר, מבלי לכל הפחות לידע אותו על כך בצורה בולטת. בנוסף, גם ההחלטה ליישם את התכונה באופן חד צדדי, מבלי שלמשתמש יש אפשרות לבחור האם הוא מעוניין בה או לא, גם היא אינה ראויה. טוב היתה עושה אפל לו היתה מוסיפה אפשרות להפעיל או לכבות תכונה זו ביישום ההגדרות ולאפשר לכל משתמש לבחור מה הוא מעדיף: חיי סוללה ארוכים יותר או ביצועים טובים יותר.

חרף זאת, לא צריך לדאוג לאפל ולמעמדו של האייפון בשוק. שערוריית זוטא זו תשכח ותיעלם בתוך כמה שבועות לכל היותר, בדומה לשערוריות זוטא אחרות, משמעותיות יותר או פחות, שצצו לאורך השנים סביב האייפונים של החברה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות