אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדוד מיפן: סופטבנק מגלה את היזמים הישראלים צילום: גטי אימג'ס

פרשנות

הדוד מיפן: סופטבנק מגלה את היזמים הישראלים

ההשקעות של תאגיד התקשורת העצום בסטארט-אפים כלמונייד, קומפאס ו-WeWork מסמנות כיוון התפתחות חדש עבור יזמים בארץ - כל עוד יהיו מוכנים לתת לסופטבנק את תנאי ההשקעה הנדרשים

21.12.2017, 13:03 | מאיר אורבך

ההשקעה בהיקף 120 מיליון דולר שהוביל סופטבנק בסטארט-אפ הפינטק ליימונד (Lemonade) של שי וינינגר ודניאל שרייבר היא האחרונה בשרשרת השקעות של תאגיד התקשורת היפני בחברות ישראליות.

קראו עוד בכלכליסט

הגיוס מצטרף להשקעה של 450 מיליון דולר שהובילה קרן ויז'ן של סופטבנק בפלטפורמת הבנקאות המקוונת קומפאס (Compass) של אורי אלון בתחילת החודש. שני מהלכים אלה מגיעים לאחר השקעת ענק של 4.4 מיליארד דולר שהובילו סופטבנק, קרן ויז'ן, ומייסד שני הגופים מאסיושי סון בענקית חללי העבודה WeWork של אדם נוימן באוגוסט האחרון.

סופטבנק אינה משקיעה קלה, ולפי דיווחים היא דורשת - ומקבלת - תנאי השקעה נוחים במיוחד מבחינת שווי החברה שבה היא משקיעה והאחוזים שהיא מקבלת בתמורה. אך להשקעה שלה יש חשיבות שהיא יותר מכסף, היא חותמת של איכות וחשיפה שפותחת דלתות ומפחיתה חששות.

סופטבנק לא גילתה רק עתה את היזמים הישראלים (בשנתיים הקודמות היא השקיעה גם בסייבריזן ואינוויז), אך ההשקעות החדשות מעידות על השינוי באופן שבו אנשיה תופסים את הכישרון המקומי. כשמשקיע בינלאומי מתבקש להגדיר יזמים ישראלים תשובתו לרוב עוסקת בכשרונם לפתח טכנולוגיות פורצות דרך מול הקושי בבניית פלטפורמות שניתן להרחיב ולשדרג אל מעבר למוצר בסיסי. וזהו בדיוק הייחוד של שלוש ההשקעות הישראליות החדשות של סופטבנק, שיותר מהיותן חברות טכנולוגיה הן מבקשות לזעזע ולשבש שווקים קיימים.

מאסיושי סון וחבר, צילום: גטי אימג מאסיושי סון וחבר | צילום: גטי אימג'ס מאסיושי סון וחבר, צילום: גטי אימג

למונייד היא הצעירה ביותר מבין שלוש ההשקעות. אף שגייסה לפי שווי מוערך של כ-500 מיליון דולר, סופטבנק מבינה שמערכות הבינה המלאכותית שפיתחה למונייד הן שינוי ששוק הביטוח הרדום עדיין לא מוכן אליו. ההזרמה החדשה תעניק ללמונייד את האפשרות להתקדם במהירות ולגייס בעתיד הון נוסף להתרחבות נוספת.

בנוסף, ראשי למונייד, בדיוק כמו אלו של קומפאס ו-WeWork, הבינו שהתרחבות משמעותית מחייבת פעילות בשוק האמריקאי, פתחו שם נציגות והעתיקו למדינה את מגוריהם. פריסה מהירה והתרחבות מטכנולוגיה פורצת דרך לפלטפורמה שיכולה באמת לשנות את העולם זה משהו שאפשר לעשות רק בשווקי ענק כמו סין וארה"ב. סופטבנק הבינה את זה, והיא מראה את הדרך גם ליזמים הישראלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות