אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוני הכפילה את רווחיה ב-2017; תיכנס לרובוטיקה ולרכב אוטונומי

סוני הכפילה את רווחיה ב-2017; תיכנס לרובוטיקה ולרכב אוטונומי

הענקית היפנית המציאה עצמה מחדש כיצרנית חיישני מצלמות מובייל - תחום בו הפכה למובילת שוק. עתה, תמנף את הצלחתה כדי לפתח חיישנים מתקדמים גם עבור מכוניות עצמוניות, רחפנים ומערכות אוטונומיות אחרות

21.12.2017, 15:43 | רפאל קאהאן

סוני הודיעה שתסיים את 2017 עם הרווחים הגדולים ביותר בתולדותיה; ענקית האלקטרוניקה היפנית, שידועה במוצרים איקוניים כווקמן והפלייסטיישן, המציאה את עצמה מחדש כיצרנית חיישני הצילום הגדולה בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

המעבר הזה היה הימור, שעתה מתברר כמשתלם במיוחד. סוני צפויה לדווח על רווח תפעולי שנתי בסוף מרץ שיעמוד על כ-5.6 מיליארד דולר. מדובר בהכפלה של הרווח ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

מצלמת האייפון, פיתוח של סוני מצלמת האייפון, פיתוח של סוני מצלמת האייפון, פיתוח של סוני

עסקיה של סוני מתמקדים כעת בעיקר בחיישנים וכן בגיימינג. קונסולת הפלייסטיישן 4 זכתה להצלחה גדולה והפכה את סוני למובילה בתחום ה-VR הצרכני. עם זאת, עסקי החיישנים הם אלה שמייצגים את החלק הארי של רווחיה.

עסקי החיישנים שלה גדלו בעיקר בזכות פיתוחיה בתחום מצלמות הסלולר; סוני פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת להגדיל את איכות הצילומים בתאורה נמוכה - מגבלה ותיקה של מצלמות הסמארטפונים. הפיתוח הזה איפשר לה להשתלט על כחצי מהשוק וחיישניה מפעילים את המצלמות של רוב מכשירי הדגל בעולם, ביניהם האייפון X.

כעת סוני מעוניינת להמשיך ולהרחיב את עסקי החיישנים שלה לתחומים נוספים מעבר למכשירי המובייל - בראשם רובוטיקה וכלי רכב אוטונומיים. חיישנים עבור רכב עצמוני יהפכו לרכיב חשוב בתעשייה הזו בשנים הקרובות, ככל שיתקרבו היצרנים להשקה של רכב כזה.

מכונית אוטונומית של אובר, צילום: יח"צ אובר מכונית אוטונומית של אובר | צילום: יח"צ אובר מכונית אוטונומית של אובר, צילום: יח"צ אובר

חיישני רכב צריכים לספק ראייה מרחבית עבור מערכות הנהיגה ולספק אמינות גבוהה מאוד. הצרכים של תעשיית הרכב דומים מאוד לצרכי תעשיית המובייל, קרי חיישנים שמסוגלים לעבור בתנאים קשים ושיהיו זולים וקטנים. צרכים דומים ניתן למצוא בתעשיית הרובוטיקה, אך שם מדובר במוצרים שקרובים אפילו יותר למה שמורכב בסמארטפונים.

המתחרות מתחממות על הקווים

לפי דיווח של רויטרס, מתחרותיה של סוני כגון סמסונג ואומניוויז'ן לא צועדות במקום. גם הן זיהו את השווקים החדשים האלה כפוטנציאל להרחבת עסקיהן בתחום ולמרות היתרון הטכנולוגי של סוני, גם לסמסונג וגם לאומניוויז'ן יש יכולת להדביר את הפער. בסוני כבר עובדים במרץ על חיישנים שיהיו מסוגלים למדוד מרחק או לזהות עצמים בתדרי אולטרה סגול או אינפרה אדום.

היכולות האלה הכרחיות בתחומים כגון ניווט רחפנים או יכולת זיהוי תנועות וחפצים לרובוטים. "ברור לנו שאנחנו תלויים כיום בשוק הסמארטפונים", אמר טרושי שימיז'ו, סמנכ"ל חטיבת השבבים של סוני שמרכזת את ייצור ופיתוח החיישנים. "המעבר למצלמות כפולות חיישנים בסמארטפונים היה מהלך שהיטיב עימנו", הסביר שימיז'ו (למרות שסוני עצמה טרם השיקה סמארטפון בעל שני חיישנים), "אך בהתחשב שמדובר בשוק שלא יגדל ביותר מ-1% עד 2%, לא נוכל להסתמך עליו לאורך זמן", סיכם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות