אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כונסת הנכסים הרשמית לעליון: "תומכת בהרמת מסך לעסקי גד זאבי" צילום: עמית שעל

כונסת הנכסים הרשמית לעליון: "תומכת בהרמת מסך לעסקי גד זאבי"

הכונסת הרשמית מביעה "חוסר נוחות" מטענתו של זאבי שלפיה הוא איננו בעל מניות בקבוצת העסקים שהוא מנהל, אלא זו נמצאת בנאמנות שממנה נהנים בני משפחתו בלבד. "זאבי הוא הרוח החיה בחברות, הוא הכוח המניע את החברות, והוא בעל השליטה". עמדת הכונסת עשויה להיות משמעותית מאוד במסגרת הסכסוך שבו טוען בנק דיסקונט לחוב של 22 מיליון דולר של זאבי כלפיו

23.12.2017, 16:33 | גולן חזני

התפתחות משמעותית בעימות בין בנק דיסקונט לגד זאבי: כונסת הנכסים הרשמית (הכנ"רית) במשרד המשפטים סיגל יעקובי תומכת בביצוע הרמת מסך לעסקיו של זאבי - כך עולה מעמדה שהוגשה על ידי משרדה לבית המשפט העליון - זאת במסגרת הסכסוך בין בנק דיסקונט וזאבי על חוב של 22 מיליון דולר

קראו עוד בכלכליסט

"כאשר בוחנים את נסיבות המקרה, מבנה החברות (של זאבי - ג"ח) והצהרותיו בהליכים אחרים ובפני רשות ני"ע, עולה תחושת חוסר נוחות מכך שלמעשה זאבי שאינו בעל מניות, הוא הרוח החיה בחברות, והוא הכוח שמניע את החברות ואת ההתנהלות העסקית שלהן, ולמעשה משמש כבעל השליטה בקבוצת זאבי", ציינה כונסת הנכסים הרשמית בפני בית המשפט. מדובר בעמדה יוצאת דופן של הכנ"רית, שעשויה להוביל למפנה בהליכים המתנהלים בין זאבי ובנק דיסקונט.

גד זאבי ומנכ"לית בנק דיסקונט לילך אשר טופילסקי, צילומים: אוראל כהן, עמית שעל גד זאבי ומנכ"לית בנק דיסקונט לילך אשר טופילסקי | צילומים: אוראל כהן, עמית שעל גד זאבי ומנכ"לית בנק דיסקונט לילך אשר טופילסקי, צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

בנק דיסקונט פתח בהליכי פשיטת רגל נגד זאבי, לאחר שהאחרון ניסה לטענת הבנק להתחמק מתשלום חוב של 22 מיליון דולר. כדי לגבות את החוב ביקשו בדיסקונט להטיל עיקול על כספים שהתקבלו משתי עסקאות שביצעו חברות השייכות לכאורה לזאבי: מכירת הנתח של זאבי בבית החולים אלישע בחיפה לאיש העסקים צביקה בארינבוים; ומכירת קרקע בלוד לבנק מזרחי טפחות. לטענת דיסקונט, זאבי הוא בעל השליטה בפועל בקבוצת החברות שלו, והוא הנהנה מפעילותן.

אלא שזאבי עצמו מכחיש את בעלותו בחברות שהוא מנהל וטוען כי כל העסקים מצויים תחת שרשורי חברות, שבבעלות הסופית שלהן נמצאת נאמנות משפחתית, שממנה נהנים ילדיו ואשתו בלבד.

לאחר שלפני שלושה חודשים מנעה שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה בטינה טאובר מדיסקונט לעקל כספים שהתקבלו משתי עסקאות שביצע זאבי, בטענה שלא הוכח שהחברות המדוברות אכן נמצאות בשליטתו, הגיש הבנק ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון.

בעקבות הערעור, הורה שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר להטיל צו עיקול זמני על ההכנסות משתי העסקאות. בית המשפט גם נתן תוקף להסכמה בין דיסקונט וזאבי שלפיה יועברו 12.5 מיליון שקל מחשבון הנאמנות של אחת העסקאות לחשבון ייעודי שייפתח בבנק דיסקונט, מה שיאפשר להטיל עיקול עד לגובה סכום זה.

יודגש כי במסגרת החלטתו קבע השופט דנציגר כי אם הכנ"רית תביע עמדה הרואה בחיוב הרמת מסך על עסקיו של זאבי - הוא לא יוכל להתעלם מעמדה זו. עם זאת, השופט לא אישר עדיין החלטה ברוח זו.

מי שמובילים את המאבק בזאבי הם ראש החטיבה העסקית בדיסקונט אורית אלסטר וראש החטיבה לאשראים מיוחדים בבנק טל כרמי. עורכי הדין אסף אנגלרד וזוהר אילן ממשרד המבורגר עברון מייצגים את בנק דיסקונט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות