אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוקי שמר, אפרים צדקה וסגי איתן בדרך להתמנות למועצה המינהלית של בנק ישראל צילומים: דמיטרי שביצ'נקו

שוקי שמר, אפרים צדקה וסגי איתן בדרך להתמנות למועצה המינהלית של בנק ישראל

הממשלה צפויה לאשר ביום רביעי את מינויים של השלושה למועצה המנהלית של הבנק, שאחראית בין היתר לדון בתוכנית העבודה השנתית שלו, לאשר את התקציב ואת תנאי השכר של העובדים

23.12.2017, 21:38 | עמרי מילמן

הממשלה צפויה לאשר ביום רביעי את מינויים של שלושה חברים חדשים למועצה המינהלית של בנק ישראל, זאת אם לא יוגשו התנגדויות לצעד. השלושה הם פרופ' יהושע (שוקי) שמר, שאף צפוי להתמנות ליו"ר המועצה, בפרופ' אפרים צדקה, ובסגי איתן. ראש הממשלה נתניהו הוא שהציע למנות את השלושה למועצה.

המועצה המינהלית של בנק ישאל אחראית על ההתנהלות התקינה והיעילה של הבנק, דנה בתוכנית העבודה השנתית שלו, אחראית לאשר את תקציבו השנתי ואת תנאי השכר של העובדים, ממנה את המבקר הפנימי ואת רואה החשבון המבקר ועוד.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: עמית שעל נגידת בנק ישראל קרנית פלוג | צילום: עמית שעל נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, צילום: עמית שעל

החברים שכעת עומדים לאישור הממשלה נבחרו על ידי הוועדה לאיתור מועמדים ועברו את אישור וועדת גילאור לבדיקת מינויים לדירקטוריונים בחברות הממשלתיות (בראשה עומדת השופטת בדימוס בלהה גילאור), ועומדים להתמנות לאחר היוועצות עם נגידת הבנק קרנית פלוג.

בעוד שהמינוי של צדקה (פרופ' אמריטוס לכלכלה באוניברסיטת תל אביב שמכהן גם כדח"צ בחברת פז נפט, וכיהן בעבר כיו"ר דירקטוריון שיכון ובינוי אחזקות) ושל איתן (כלכלנית ורו"ח ומנכ"לית קבוצת נכסים ובנין) הומלצו ללא סייג, היועצת המשפטית של וועדת גילאור טענה כי אין למנות את פרופ' שמר לתפקיד, מאחר והוא לא מחזיק באחד מהתארים הרלוונטיים (כלכלה, מנה"ס, משפטים, ראיית חשבון או הנדסה) אלא למד רפואה.

למרות זאת, ראש הוועדה לאיתור מועמדים (עו"ד יהושע למברגר) טען כי לאור שינוי החוק לגבי דירקטורים בחברות הממשלתיות יכולים בעלי תואר אקדמי שני או שלישי להתמנות לתפקידי דירקטור גם ללא תואר בתחום הרלוונטי.

חברי המועצה המומלצים חסרי היכרות מוקדמת עם פלוג, אולם גורמים בבנק ציינו כי הנגידה שבעת רצון מהמינויים שמגיעים לאחר תקופה ארוכה.

המועצה, שמורכבת משבעת חברים (נגידת הבנק, המשנה וחמישה נציגי ציבור) תורכב כעת מחמישה נציגים. למעשה מאז אוקטובר 2017 המועצה חדלה מלפעול בעקבות סיום הכהונה של כל חבריה, זאת כאשר מספטמבר 2014 המועצה פעלה בהרכב חסר.

כעת חסרים שני מועמדים כאשר על אחד מהם כבר המליצה וועדת האיתור. למועצה המינהלית אמור להיות ייצוג הולם לנשים ובני מיעוטים, לפי המסמך שהוגש לממשלה הנציג שוועדת גילאור נדרשת לבחון כעת הינו בן מיעוטים ולכן אין כל מניעה לאשר מינויים אלה, ולאחר אישורם המועצה תורכב משלוש נשים ושני גברים מה שמהווה כמובן ייצוג הולם לנשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות