אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיע בלפידות: "לוקסנבורג משתמש בחברות שלו כארנק" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

משקיע בלפידות: "לוקסנבורג משתמש בחברות שלו כארנק"

בעל השליטה בלפידות קפיטל התערב במאבק השליטה בחברת הנדל"ן איי.די.או – אך נתקל בקשיים מבית. משקיע פרטי בלפידות פנה לבית המשפט בטענה שרכישת מניות איי.די.או באמצעות לפידות היתה לא חוקית, ומהווה עילה למחיקתה מהבורסה

25.12.2017, 07:56 | אורן פרוינד

יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בחברת לפידות קפיטל, לא תיאר לעצמו שהכניסה שלו לחברת הנדל"ן איי.די.או גרופ תעלה לו בכאב ראש חריף כל כך. אתמול הגיע המקרה לבית משפט, כאשר המשקיע הפרטי ארנון אפשטיין, שמחזיק במניות לפידות קפיטל ולפידות חלץ בשווי אלפי שקלים בודדים, הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה דחופה לגילוי מסמכים שקשורים להחלטה של לוקסנבורג לרכוש מניות של איי.די.או גרופ בשווי 125 מיליון שקל – כך נודע ל"כלכליסט".  הבקשה הוגשה באמצעות עורך הדין אוהד סובול. 

קראו עוד בכלכליסט

יעקב לוקסנבורג , צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג , צילום: אוראל כהן

לוקסנבורג רכש הן בעצמו והן באמצעות החברות לפידות קפיטל ולפידות חלץ מניות של איי.די.או במטרה להוות את לשון המאזניים במאבק השליטה בחברה בין שיכון ובינוי של שרי אריסון לבין קרן אפולו ומשפחת דיין, שהחל בסוף אוגוסט, כשהקרן ומשפחת דיין רכשו באגרסיביות נתח של כ־37% מהחברה. מיד לאחר הרכישה של לוקסנבורג הניף המשקיע אפשטיין דגל אדום וטען שהיא נעשתה שלא כדין.

מחר צפויה להתכנס האסיפה הכללית של לפידות חלץ לאישור עסקת בעלי עניין שנוגעת לכך. לפי עסקת בעלי העניין, לוקסנבורג רוצה להעביר חצי מהאחזקה העקיפה שלו בחברה שבידי לפידות חלץ (302 אלף מניות בשווי 22 מיליון שקל) לידי בעלת השליטה לפידות קפיטל, שמחזיקה ב־941 אלף מניות בשווי 68 מיליון שקל. לוקסנבורג לא סיפק הסבר לביצוע עסקת בעלי העניין.

"אסיפה בלתי חוקית שלא יהיה לה כל תוקף"

במקביל לבקשה שהוגשה לבית המשפט שיגר אתמול אפשטיין מכתב בהול לאסיפה הכללית של לפידות חלץ, שמבקשת לבטל את האסיפה שמתוכננת למחר. "האסיפה היא בלתי חוקית ואין לה כל תוקף וכל החלטה שתתקבל בה לא יהיה כל תוקף", כתב אפשטיין. "זאת, מחמת שאתם לא מגלים את כל המידע הרלוונטי לציבור ולא הוצאתם דיווחים נאותים בקשר לנדון באסיפה".

בבקשה תקף שוב המשקיע הפרטי את לוקסנבורג וביקש לקבל לידיו פרוטוקולים של כל דיוני האסיפה הכללית, הדירקטוריון, ההנהלה, ועדת הביקורת וכל מוסד או פורום אחר שעניינם עסקאות במניות איי.די.או גרופ. בנוסף הוא ביקש לקבל את כל ההתכתבויות הפנימיות בין נושאי המשרה לבין עצמם או בינם לבין לוקסנבורג או מי מטעמו, בקשר לעסקאות באיי.די.או.

"יזם תוכנית ערמומית כדי להניב לעצמו רווחים"

אפשטיין העלה טענות קשות מאוד לגבי לוקסנבורג. לדבריו, "כדי להניב לעצמו באופן אישי רווחים נאים, מר לוקסנבורג יזם תוכנית ערמומית, ועשה שימוש בלתי אחראי בעליל בכספיהן של חברת לפידות ושותפות לפידות, בסכומים משמעותיים ביותר, כאילו היו ארנקו האישי ותוך שהוא מצפצף על דיני ניירות ערך, דיני החברות, השותפויות, תקנון הבורסה ועל ציבור המשקיעים".

אפשטיין טען כי "ניתן לטעון כי אם המהלך יצליח, הוא עשוי להניב רווחים גם לחברת לפידות ולשותפות לפידות, אבל מדובר במהלך מסוכן ביותר, בבחינת הימור של ממש, שלא רק שהצלחתו רחוקה מאוד מלהיות ודאית, אלא שהוא מהווה עירוב חמור בין כספי הציבור לכספו הפרטי של מר לוקסנבורג, ללא הבחנה, ללא דיווח וגילוי ורק כיום ובדיעבד, כעולה מדיווחים מיידים שהתפרסמו רק לאחר שהמבקש התריע אודות ההפרות והסיכונים הנובעים מהן, נראה שמר לוקסנבורג 'נזכר' בחובותיו כבעל שליטה ונושא משרה, ומנסה בדיעבד להכשיר את השרץ (אותו, כבר ממש לא ניתן להכשיר)".

"רכישות שנעשו תוך שימוש במידע פנים"

הטענות המשפטיות שהעלה אפשטיין הן כי הרכישות "לא דווחו כדין למוסדות הרלוונטיים של החברה והשותפות, תוך הפרת חובת גילוי וחובת אמונים, הגינות וזהירות בהתאם להוראות; הרכישות נעשו תוך שימוש פסול לכאורה במידע פנים, ומכאן בין היתר בקשה זו לגילוי ועיון, לשם בירור שאלות ותהיות רבות ובכלל זה, אם מר לוקסנבורג רכש באופן אישי מניות איי.די.או, כאיש פנים כהגדרתו בחוק".

עוד נטען כי "הרכישות נעשו תוך הפרת חובות דיווח לרשות ני"ע ולציבור בעלי המניות והיה"ש, שכן על אף כל האמור, לא התפרסמו דו"חות מידיים בנוגע לאירוע או עניין החורגים מעסקי התאגיד, וכן בנוגע לעסקאות טעונות אישור ובכלל זה עסקה עם בעל שליטה ותנאיה".

בנוסף נטען כי הרכישות "נעשו תוך הפרת הסכם השותפות ותקנון הבורסה, שכן רכישת 2.2% מניות איי.די.או על ידי שותפות לפידות בסך כ־40.5 מיליון שקל (כ־30% מההון העצמי של השותפות), עולה לכדי שינוי של ממש ממטרת השותפות כאמור בהסכם השותפות, והיא, חיפוש נפט ו/או גז בארץ; וכן עולה לכדי הפרת סעיף לתקנון הבורסה האוסר על השותפות לשנות מתחום עיסוקה הבלעדי, הפרה שעל פי תקנון הבורסה מהווה עילה להשעיית המסחר בניירות הערך של השותפות ולמחיקתם מהרישום של המסחר".

לא נמסרה תגובה מטעם לוקסנבורג עד למועד סגירת הגיליון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות