אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החקלאים: לנאמני מגה אין כרגע כסף לתשלום החוב צילום: אוראל כהן, עמית שעל, תומריקו

החקלאים: לנאמני מגה אין כרגע כסף לתשלום החוב

נושי הרשת המאוגדים בארגוני החקלאים עיינו בדו"חות הסודיים של נאמני מגה, וטוענים: הנאמנים זקוקים לסכומים נוספים כדי לעמוד בהתחייבויות; אין די כסף לשכר טרחה. הנאמנים: טענות שטחיות

25.12.2017, 07:50 | ענת רואה

נושי מגה המאוגדים בארגוני החקלאים מגלים: הכסף שנותר כעת בקופת הנושים המדולדלת עשוי לא לאפשר לשלם את החוב שהנאמנים התחייבו להשיב. נציגי הארגונים זכו לעיין בנתונים החסויים שהגישו נאמני מגה, ומהם עולה שבקופה יש כעת 40 מיליון שקל בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

נאמני מגה טענו בזמנו שבכוונתם להחזיר לנושים הרגילים של החברה (אלה שאין בידיהם ערבויות וביטחונות לחוב) 55% מהחוב כלפיהם, שעמד על 730 מיליון שקל ‑ זאת בתוך 4 שנים.

לטענת החקלאים, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ליאור דגן ועידו אדלר רייס, מהדו"ח הכספי שהגישו נאמני מגה באוקטובר עלה כי בקופה היו באותה עת 82 מיליון שקל. בחודשים נובמבר ודצמבר שולמו לנושים הרגילים יותר מ־40 מיליון שקל, כך שלכאורה יתרת המזומנים בקופה היא 40 מיליון שקל ‑ סכום שלא יוכל לכסות את התשלומים בשל תביעות חוב שעדיין נמצאות בבדיקה, את הערעורים על תביעות חוב שהוגשו, את אגרת ההשגחה של הכנ"רית, ואת שכר הטרחה של הנאמנים עצמם.

השופט אילן שילה, צילום: מוטי קמחי השופט אילן שילה | צילום: מוטי קמחי השופט אילן שילה, צילום: מוטי קמחי

משמעות הדבר היא שהנושים הרגילים קיבלו בינתיים רק 20% מהחוב כלפיהם. וכדי שהנאמנים יוכלו לעמוד להחזיר 55% כמובטח ‑ לא כולל שכר טרחה ‑ צריכים להיכנס לקופה 215 מיליון שקל נוספים.

עיקר הסכום הזה צפוי להגיע מהתשלומים החודשיים שמשלמת יינות ביתן תמורת מגה. יינות ביתן אמורה להעביר למגה 316 מיליון שקל עד שנת 2021. בפנייתם לשופט אילן שילה ביקשו החקלאים להורות לנאמנים להבהיר כמה מזומנים נמצאים כעת בקופת ההסדר, כמה שילמה עד היום יינות ביתן, ומה הם התשלומים שאמורים להיכנס לקופת ההסדר בשנה הקרובה.

השופט אילן שילה הורה לנאמנים להגיב לטענות החקלאים. במקרים קודמים העדיף שילה להתעלם מהחקלאים. לדוגמה, בחודש אוקטובר התבקשו בנק הפועלים והחקלאים להתייחס לשכר הטרחה של נאמני מגה. החקלאים העלו טענות בעניין ההסכם החסוי לגבי המרכז הלוגיסטי ‑ מהלך שבו אישר בית המשפט בקשה חסויה של נאמני מגה להתיר ליינות ביתן למשוך 100 מיליון שקל מקופת מגה לצורכי הון חוזר, כשמנגד תוגדל התמורה לנושים ב־40 מיליון שקל ללא ערבות של יינות ביתן.

החקלאים טענו כי בפועל מדובר בעסקה המגבירה את הסיכונים, ובכל מקרה, העברת 100 מיליון שקל ליינות ביתן מהווה שינוי של תנאי עסקת הרכישה והסדר הנושים, ועל הנאמנים היה להביאו לאישור בפני אסיפות הנושים. השופט שילה לא התייחס אז לטענות הללו.

הכנ"רית (כונסת הנכסים הרשמית) סיגל יעקבי הודיעה אתמול לשופט שילה שהיא תומכת בהסרת החיסיון מהדו"ח החסוי שהגישו נאמני מגה. יעקבי כתבה שלאור עקרון פומביות הדיון, היא אינה רואה מניעה מחשיפת פרטי הדו"ח.

בתגובה לפניית "כלכליסט" טענו נאמני מגה שהטענות בכתבה שטחיות. לדבריהם, "670 מיליון שקל שכבר שולמו לכיסם של הנושים הם תוצאה של עבודה מורכבת של הבראת הרשת. ההחזר גבוה ונשמרה תעסוקה לכל העובדים. הוגש לבית המשפט דו"ח מפורט ומסודר לגבי הסטטוס העדכני של הסדר הנושים, שאיננו חסוי ואין בו כל סוד. הנאמנים השאירו לשיקול דעת בית המשפט אם ראוי לחשוף את פרטי הזיהוי וסכומי הנשייה והתשלום לכל אחד מהנושים והעובדים. עמדתם המקצועית של הנאמנים, הנה שיש לשמור על פרטיות הנושים בעניינים אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות