אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דסק"ש מכרה מניות שופרסל ב-170 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

דסק"ש מכרה מניות שופרסל ב-170 מיליון שקל

לאחר קפיצה של 70% בשווי שופרסל ב-2017 - דסק"ש מבצעת מכירה שתתרום 85 מיליון שקל לרווחיה בדוחות הרבעון הרביעי; החברה ירדה לאחזקה של 50.1% בשופרסל

25.12.2017, 10:19 | מיקי גרינפלד

דיסקונט השקעות מכרה מניות שופרסל ב-169.5 מיליון שקל. כך מדווחת הבוקר (ב') לבורסה חברת האחזקות שבשליטת אי.די.בי פתוח של אדוארדו אלשטיין. המכירה בוצעה מחוץ לבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

שופרסל היא האחזקה הגדולה ביותר של דסק"ש: קמעונאית המזון ומוצרי הצריכה נסחרת בת"א בשווי שוק של 5.5 מיליון שקל, לאחר עלייה של 71% בשווי המניה מתחילת 2017 - הצלחה שמזמינה מימוש רווחים. המכירה הורידה את האחזקה של דסק"ש בשופרסל מ-53.30% ל-50.12%. הסכום שייכנס לקופתה של דסק"ש צפוי לתרום לרווחי החברה 85 מיליון שקל, שיירשמו ברבעון הרביעי.

דסק"ש השלימה לפני שבועיים גיוס חוב מוצלח של 770 מיליון שקל. הגיוס נעשה בהרחבה של סידרה י' כשהביקושים בשלב המוסדי עמדו על יותר ממיליארד שקל. החברה נענתה להתחיבויות ב-770 מיליון שקל. החוב הכולל של דסק"ש למחזיקי שלוש סדרות האג"ח שהנפיקה מסתכם ב־4.7 מיליארד שקל (אולם סדרה אחת בולטת מעל כולן, סדרה ו', עם חוב של 4.4 מיליארד שקל - 93% מכלל החוב של דסק"ש למחזיקים).

בעסקת בעלי עניין תמכור אי.די.בי פתוח את השליטה בדסק"ש לידי אדוארדו אלשטיין - כאמור בעל השליטה בקבוצת האחזקות המוכרת - לפי שווי של 2.5 מיליארד שקל. שווי השוק של דסק"ש בבורסה עומד על 2.1 מיליארד שקל. השווי שנקבע לדסק"ש בעסקה נקבע בסיומו של משא ומתן אינטנסיבי ורצוף משברים בין אלשטיין לוועדה הבלתי תלויה, שהורכבה מהדח"צים באי.די.בי בראשות גיורא ענבר, שהסתיים בחתימה על מסמך עקרונות.

המהלך נעשה כדי להתמודד עם דרישות חוק הריכוזיות, שמחייב את אי.די.בי לצמצם עד דצמבר את פירמידת השליטה שלה לשלוש שכבות בלבד, לעומת ארבע כיום, ולשתי שכבות בלבד עד דצמבר 2019 - תוך שאלשטיין מנצל פרצה בחוק.

התשלום בעסקה לא ייעשה כלל במזומן, אלא באמצעות הלוואת מוכר שתספק אי.די.בי לאלשטיין ומתן ערבויות וביטחונות לנושי

אי.די.בי. כך, למעשה, מדובר בעסקה שבה מעביר אלשטיין את השליטה בדסק"ש מכיס לכיס רק כדי להתמודד עם הוראות חוק הריכוזיות. פירמידת אי.די.בי כוללת ארבע שכבות: בראש הפירמידה עומדת אי.די.בי, שרק האג"ח שלה נסחרות בבורסה, מתחתיה דסק"ש ותחתיה שורה של חברות - בראשן שופרסל, סלקום ונכסים ובניין.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות