אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתווה סיידוף-יורוקום לא שינה את דעתם: מדוע הבנקים מתעקשים על ביהמ"ש? צילום: bigstock

פרשנות

מתווה סיידוף-יורוקום לא שינה את דעתם: מדוע הבנקים מתעקשים על ביהמ"ש?

למרות ההסכם העקרוני על מכירת יורוקום של שאול אלוביץ' לנתי סיידוף, הבנקים הנושים החליטו שלא לדחות את הדיון בביהמ"ש בבקשתם למנות בעל תפקיד ליורוקום. בין הסיבות האפשריות - העדפה שבית המשפט יבצע את חלוקת העוגה

25.12.2017, 11:11 | גולן חזני

למרות ההסכמות בין שאול אלוביץ' ונתי סיידוף, הבנקים החליטו שלא לדחות את הדיון המתוכנן להתקיים היום (ב') בבית המשפט, בשעה 11.30. לשיטתם, המיתווה שנראה על פניו בסיס טוב להסדר (כולל הזרמה של 400 מיליון שקל - לעומת הצעות קודמות שעמדו על 300 מיליון שקל), אינו מצדיק בשלב זה ויתור על ההליך המשפטי.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה להחלטת הבנקים מורכבת. ראשית - אין הסכמה מלאה בין שלושת הבנקים, בעלי החוב של יורוקום, על טיבו של ההסדר. הפערים ביניהם אינם גדולים אבל קיימים.

שנית: חלק מהנושים מובטחים בשעבודים, מול אחרים שאינם. דיסקונט מובטח בשעבוד על מניות אינטרנט זהב ובית יורוקום; מזרחי טפחות והמוסדיים ביורוקום נדל"ן מובטחים במניות חלל ופרוייקט מידטאון; לפועלים ובינלאומי יש פחות בטחונות ויש לצנדם נושים ללא כל בטחונות. 

במצב כזה ההעדפה של חלק מהנושים היא שבית המשפט יקבל את האחריות על חלוקת העוגה - גם אם הדבר לא ייאמר בפומבי. החלטה משפטית סוגרת מחלוקות ואף נותנת הכשר לביצוע הסדר ומחיקות.

ההצעה של סיידוף כוללת מחיקה גדולה של כ-500 מיליון שקל מהחוב. לא מדובר מחלקם של הבנקים בלבד אלא מהחובות הכוללים של קבוצת יורוקום, העומדים על כ-1.5 מיליאארד שקל. שלושת הבנקים מחזיקים בחוב של 961 מיליון שקל, החברות התפעולית בחוב של כ-300 מיליון שקל, בזק בחוב של 120 מיליון שקל, וספקים ורשויות שונות משלימות את הסכום למיליארד וחצי. בנוסף, נושי יורוקום נדל"ן שמצטרפים להליך מחזיקים בחוב מובטח של 260 מיליון שקל, והם דורשים את חלקם.

המחיקה שדורש סיידוף היא בסדר גודל של שליש מסכום החוב המלא והנושים סבורים שיש מקום לשיפור ההצעה. לשיטתם מו"מ על שיפור שכזה ראוי שיתנהל תחת השגחת בית המשפט. בעוד שההעדפה של אלוביץ' היא סגירה מהירה של העסקה ופתרון בעיית החוב, עמדת הנושים, בהובלת הבנקים, ההעדפה היא למעורבות של בית המשפט.

במסגרת הליך משפטי עשויות אף להגיע הצעות נוספות ועדיפות על זו של סיידוף. יתרון ההצעה של סיידוף טמון בזמינות ובמיידיות של הזרמת הכספים לצורך העסקה (הצעה נגדית של קרן השקעות תידרש לאישור בוועדות השקעת והצעה מצד חברה ציבורית תידרש לאישור אורגנים).

אלוביץ אלוביץ' וסיידוף | צילום: יובל חן, מתוך אתר IAC אלוביץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות