אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיירה שהחליטה להילחם בווייז, שהורסת את חיי התושבים צילום: SMBP

העיירה שהחליטה להילחם בווייז, שהורסת את חיי התושבים

תושבי ליאוניה שבניו ג'רזי טוענים שאפליקציות ניווט מכוונות נהגים דרך כבישי המקום, בצורה שממלאת אותם בפקקים, רעש ועומס. ווייז, מצידה, טוענת שהכוונת הנהגים אל תוך עיירות קטנות מסייעת בתכנון עירוני

25.12.2017, 20:32 | שירות כלכליסט

אפליקציות הניווט כמו ווייז, גוגל Maps ואפל Maps הפכו את הכבישים בעיירה ליאוניה בניו ג'רזי לפקוקים ועמוסים. עד כדי כך שהחל מהחודש הבא הרשות המקומית מתכוונת לחסום בשעות השיא של הבוקר ואחרי הצהריים 60 כבישים בפני נהגים שאינם תושבי המקום או עובדים באזור.

קראו עוד בכלכליסט

פירוש הדבר שמרבית העיירה לא תהיה רלוונטית לאפליקציות הניווט. "בלי שום ספק, האפליקציות האלה שינו את הכללים", אמר לניו יורק טיימס טום רואו, שעומד בראש מחלקת המשטרה המקומית. "בבוקר כשאני נכנס לוויז, אני מגלה שיש עוד 250 אלף נהגים שמשתמשים באפליקציה באזור. כשהכבישים הראשיים נהייה עמוסים, האפליקציה מכוונת את המכוניות לליאוניה ומנווטת אותם לרחובות צדדיים. בחלק מהימים התושבים לא מצליחים לצאת אפילו מהחנייה שלהם".

אפליקציית ווייז, צילום: SMBP אפליקציית ווייז | צילום: SMBP אפליקציית ווייז, צילום: SMBP

כדי לאכוף את החוק, בליאוניה יחלקו תווים צהובים לתושבים, כשנהגים שאינם תושבים מסתכנים בקנס של 200 דולר אם יכנסו לרחובות בשעות העומס. העיירה עדכנה את האפליקציות בשינויים, שייכנסו לתוקף ב-22 בינואר בין השעות 06:00 ו-10:00 בבוקר ובין 16:00 ל-21:00, בכל ימות השבוע. "זהו צעד קיצוני כתגובה לעומסים קיצוניים", הסביר רואו.

ליאוניה היא דוגמה אחת מיני רבות לתופעה, שפגעה בערים ברחבי ארה"ב ממדפורד במסצ'וסטס ועד לפרימונט בקליפורניה, שכונות ועיירות רבות מתמודדות עם עומסים שנגרמים מאפליקציות כמו וייז הישראלית, שנרכשה ב-2013 על ידי גוגל עבור 1.5 מיליארד דולר.

מכיוון שוויז משתמשת במיקור המונים כדי לעדכן את הנתונים שלה, חלק מהתושבים המקומיים, המתוסכלים מעודף המכוניות ברחובות, החלו לזייף דיווחים על תאונות בתקווה לגרום לאפליקציה לכוון את הנהגים לדרכים חלופיות.

ווייז: אנו תורמים לתכנון העירוני

בוויז מגינים על נוהל הכוונת המכוניות מכבישים עמוסים לרחובות של בתי מגורים בקהילות סמוכות. לפי החברה, אנשיה חולקים את הנתונים שהם אוספים עם מתכנני ערים ובכך עוזרים להם לדוגמה לנטר את זמני הרמזורים. לפי דוברת החברה טרי ווי, ווייז נעזרת בקהילה של עורכים מתנדבים שעוזרים להבטיח כי המפות מעודכנות ומשקפות את החוקים המקומיים. "המטרה שלנו היא לעבוד עם קהילת הנהגים, העורכים ונציגי הערים כדי לשפר את חוויית הנהיגה של כולם".

מליסה סוזמן, תושבת ליאוניה מצפה כבר לשינוי המיוחל: היא מתגוררת ברחוב צר שלפחות שלוש פעמים בשבוע הופך לפקק תנועה אחד גדול. בחלק מהבקרים היא מוצאת עצמה מתחננת לנהגים לאפשר לה לצאת מהחנייה. "זה נוראי, אבל הם לא נותנים לאף אחד להיכנס. אנשים עצבניים בבוקר אחרי שעמדו בפקק כבר הרבה זמן", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות