אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות על העברת 30 מיליון שקל להתנחלויות; גפני לסמוטריץ': "הפסקתי לעבוד באופן אלגנטי" צילום: עומר מסינגר

עימות על העברת 30 מיליון שקל להתנחלויות; גפני לסמוטריץ': "הפסקתי לעבוד באופן אלגנטי"

סמוטריץ' ביקש שוב ושוב מגפני להעלות את הנושא, אולם גפני סירב בטענה שמפלים בהקצבות את הערים החרדיות ביו"ש - מודיעין עילית וביתר עילית; ח"כ אילן גילאון: "גנבי סוסים. איבדו את הבושה"

25.12.2017, 14:20 | שחר אילן

עימות בתוך הקןאליציה בין יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) סביב סירובו של גפני להעמיד להצבעה העברה של 31 מיליון שקל להתיישבות צעירה.

קראו עוד בכלכליסט

סמוטריץ' ביקש שוב ושוב בישיבת הוועדה היום (ב') מגפני להעלות את הנושא. גפני סירב בטענה שמפלים את הערים החרדיות בהקצבות ביו"ש (הכוונה למודיעין עילית וביתר עילית) ומעבירים כספים רק להתיישבות קהילתית (שברובה אינה חרדית). "הפסקתי לעבוד באופן אלגנטי", אמר גפני. "אני לא עובד אצל אף אחד יותר". ואילו יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר על העובדה שהדיון נוהל מול כל הוועדה: "גנבי סוסים. איבדו את הבושה".

ועדת הכספים אישרה היום העברות תקציביות בסך 4.3 מיליארד שקל. לאחר שבשבוע שעבר אישרה העברות בהיקף של כ-6.5 מיליארד שקל היא צלחה את ה-10 מיליארד שקל. זאת, במסגרת גל ההעברות התקציביות של סוף השנה. גפני תקף את אגף התקציבים על הגשת ההעברות ברגע האחרון: "אני נמצא בג'ונגל עם ההעברות האלו. למה צריך לעשות את זה בכזה לחץ זמן".

לדברי גפני, "אגף התקציבים באוצר התמהמה ולא העביר לוועדת הכספים בקשות להעברות תקציביות של משרדי ממשלה שונים, למרות שאנחנו ימים ספורים לפי תום שנת תקציב. הוא טען ש"זה לא יאפשר לוועדה לדון בכל הבקשות וכספים רבים לא יגיעו לייעדם. כתוצאה מכך, ייפגעו פרויקטים ושירותים לציבור. במקום לעשות חשבון נפש, באגף תקציבים מעדיפים להאשים אותי ואת ועדת הכספים בעיכוב הכספים".

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. "לא עובד עוד אצל אף אחד", צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. "לא עובד עוד אצל אף אחד" | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. "לא עובד עוד אצל אף אחד", צילום: אלכס קולומויסקי

בשנה שעברה גרמה הגשת ההעברות ברגע האחרון לכך שהועדה נאלצה להשעות את נוהל ההעברות שמחייב הסברים מפורטים והדבר גרר ביקורת כבדה. גפני הודיע שלא יסכים לחזור על כך. לדבריו, "מנכ"לי משרדים אמרו לי שהבקשות הוגשו לאגף תקציבים לפני למעלה מחודש ולא ברור למה המתינו ולא העבירו את הבקשות לוועדה. קיבלנו מבול של בקשות תקציביות ובקשות חדשות ממשיכות להגיע. על אגף התקציבים היה להעביר את הבקשות טיפין טיפין, עם הגעתן לאגף. ועדת הכספים. הועדה איננה חותמת גומי של אגף תקציבים".

מבוכה התעורר כשנציגי הנכים הגיעו לוועדת הכספים כיוון שקיבלו מידע שהעברות כספים יגיעו לוועדה. פעילת הנכים שמחה בניטה מחתה על כך ש"כל כך הרבה כספים מתגלגלים וכספי הנכים לא. ביקשו מאתנו לסגור את האוהל ולרדת מהחסימות על הבסיס שיהיה פה היום דיון. כל הזמן משלים אותנו. אתה לא יודע למי להאמין".

גפני דרש לדעת מי אמר שכספי הנכים אמורים לעבור דרך הוועדה אבל בניטה לא ענתה. גפני טען שמי שאחראי לפרסומים אלה הם אנשי אגף התקציבים. זאת למרות שאין חוק שמאפשר להעביר כספיחם לנכים וממילא לא יכלה להגיע בקשה להעברה. הוא הכריז ש"אם לא תגיע ההעברה התקציבית לנכים, נתקע את כל ההעברות התקציביות שעל הפרק". בפועל מדובר באיום חסר משמעות. גל ההעברות התקציביות צפוי להסתיים השבוע בעוד שברור שההעברה לנכים תגיע רק אחרי סיום החקיקה.

ביקורת נמתחה בוועדה על העברה של 28 מיליון שקל למשרד לשירותי דת, שבתוכה הקצבות פוליטיות של חברי כנסת מהקואליציה. יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר "אני רוצה לדעת כמה מיקי זוהר קיבל, כמה נאוה בוקר. לפי מה קיבלו? לפי מצב משפחתי"? בין היתר הועברו 6.5 מיליון שקל למנהלת לזהות יהודית ו-4.4 מיליון שקל לכיסוי הוצאות משנת השמיטה האחרונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות