אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

תחזיות 2018

שרגא ברוש: הממשלה מתפרקת מאחריותה; הצענו לתרום מיליארד וחצי שקל לקשישים

לדברי נשיא התאחדות התעשיינים בוועידת התחזיות, 350 אלף קשישים חיים עם קצבה נמוכה מזו ההכרחית. הציע לאוצר שיפרישו מהשכר את הסכום, בתנאי שהאוצר יתרום סכום זהה

25.12.2017, 15:02 | עמרי מילמן

"התחלנו לפני שנה וחצי לשוחח עם המגזר השלישי, נפגשתי עם קרוב ל-60-50 עמותות שונות, הסטודנטים, אמהות חד הוריות, 'לתת', 'אחרי', והתחלתי להבין שהממשלה מתפרקת מאחריות והאחריות עוברת לאותם גופים, וכל אחד מהם עושה את המירב לדאוג לאוכלוסיה שאיתה הוא מתעסק". כך אמר נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש בוועידת התחזיות של "כלכליסט". 

ברוש עוד אמר כי "תוך כדי זה ראינו את הבושה של להיות קשיש בישראל. יש כמיליון פנסיונרים, ש-200 אלף מתוכם חיים מתחת לקו העוני. כשראינו את החרפה הזו, החלטנו ללמוד אותה לעומק. הסתובבתי אצל כל מי שעשה עבודה בנושא הזה, הביטוח הלאומי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בסופו של דבר, הבאנו אותם לחדר אחד וביקשנו שיגידו לנו כמה צריכים זוג פנסיונרים כדי לחיות בכבוד בארץ ישראל. אז מתחיל דיון מה זה לחיות בכבוד. אני לא פרופסור, אבל אני אגיד לכם מה זה - תמחקו את המילה עוני, ללכת לסרט פעם בחודש עם כרטיס פנסיונר זה לא מותרות, לשתות תה בבית קפה עם אשתך זה לא מותרוץת. אותם אנשים הלכו ובדקו, ומצאו שזוג פנסיונרים זקוק ל-7,800 שקל בחודש ו-4,700 שקל לאדם בודד".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי ברוש, עלה כי 350 אלף קשישים חיים עם קצבה נמוכה מזו שהעריכו כי הכרחית לקשישים. "כמה כסף צריך כדי שלא יהיה אף אזרח ותיק שלא יהיה עני? 3 מיליארד שקל. ישבנו נשיאות הארגונים ולשכת המסחר החלטנו לתת חצי מהכסף, ושהמדינה תיתן את החצי השני, וחשבנו שאנחנו עושים טוב. אין חברה בלי כלכלה, ואין כלכלה בלי חברה. האנשים האלה זה ההורים שלנו, הדודים שלנו, השכנים שלנו. אנחנו מכירים אותם, את התמונות של לאסוף ירקות מהרצפה בשוק".

ברוש סיפר כי "ביקשתי משר האוצר שישלים את המיליארד וחצי השניים. תשובה לא קבלתי עד הרגע אבל אני בטוח שהוא ישלים. כשנשאלנו איך ניתן את המיליארד וחצי מצאנו טכניקה. פנסיונר שיוצא לפנסיה כותב מה יש לו - פנסיה, הכנסות מרכוש אחר. אם הוא עובר את הסכום הזה, שיהיה בריא, ויסע לדרכו, אם לא - יקבל מהקופה".

לפי התוכנית של ברוש, שטרם התקבלה על ידי הממשלה "הקופה תנוהל בביטוח הלאומי, אנחנו נפריש לביטוח הלאומי עוד 0.36% מעלות השכר שלנו. חלק מהאנשים שואלים אותנו למה זה תפקידנו, בסופו של דבר כל אותן עמותות שעושות מה שהן עושות, מאיפה היכולת שלהן? לא מתרומות של כולנו? אז הפעם לקחנו תרומה מיועדת. האם עסקים קטנים יכולים לעמוד בזה? אז התשובה היא כן. עסק קטן עם 5 עובדים שבו כל עובד מרוויח עשרת אלפים שקל, זה יעלה לו עוד 150 שקל. אני בטוח שיסתדר. עסק של 5,000 עובדים, משלם 50 אלף שקל משכורות, ישלם 50 מיליון ועוד 50 אלף שקל. אני רוצה להגיד שהרצון והפתיחות של חברי בנשיאות הארגונים העסקיים הייתה מדהימה".

שרגא ברוש, צילום: עמית שעל שרגא ברוש | צילום: עמית שעל שרגא ברוש, צילום: עמית שעל

ברוש הוסיף כי "בסופו של דבר אנחנו חברה אחת, אחראים זה לזה, ואני מקווה שבחודש הבא כשייכתב תקציב המדינה, המדינה תשלים את מה שניתן ויתקנו את חוק הביטוח הלאומי ולא יהיה אזרח ותיק אחד עני בישראל".

ברוש התייחס למצב התעשייה היום ואמר "כששואלים אותי ומבקשים שאתאר את המצב אני אומר שהמצב טוב, הצמיחה באזור ה-4%, התוצר לנפש מהטובים בעולם, רמת האבטלה נמוכה. אבל כשמבקשים כשאתאר בשתי מילים אז הוא לא טוב, כי הצמיחה לא ברת קיימא, אין לה יסודות משמעותיים בקרקע כדי להשאר, והייתי מייעץ דווקא לנצל את התקופה הזו כשיש צמיחה, לבסס צמיחה אחרת, שמבוססת על תעשייה, על ייצור, דברים שיישארו לטווח ארוך, ויבטיחו צמיחה קבועה שמעלה את רמת החיים לאורך זמן, ולא הנחות זמניות וכדומה, כי לחיות את היום זו לא תוכנית עבודה, בטח לא לתעשייה".

ברוש התייחס לקשיים של התעשייה והזכיר את "שערי המט"ח, הארנונה היא מהגבוהות בעולם והתעשייה יושבת על אלפי דונמים של קרקע. הרגולציה הבלתי נסבלת שהופכת להיות בירוקרטיה, ולצערי הרב אחרי זה גם שחיתות. כל אלו לא גן עדן לתעשייה. מצד שני אנחנו אשמים בהכל - אנחנו אשמים ביוקר המחיה, אנחנו הטייקונים. אנחנו יודעים שזה לא נכון, שאנחנו הפתרון ולא הבעיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ברוש רובין הוד?
ברוש אתה דמגוג, ועסקן פוליטי מהסוג הנמוך ביותר. ברגע שתחליט ללכת לפוליטיקה, אדאג לחשוף כמה סיפורים שיקשו עליך את ההתמודדות. שנינו יודעים שברוש דואג רק לעצמו. טתה אדם ללא ערכים ופועל רק למען אינטרסים אישיים. שלך או של חבורת מלקקי התחת שסובבים אותך כבר שנים. אל תספר לנו על הדאגה לזקנים...אנחנו מכירים אותך.
אורן  |  26.12.17
לכל התגובות