אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר התחבורה כץ: אני פועל לחיבור מסילות הברזל מסעודיה לחיפה צילום: עמית שעל

תחזיות 2018

שר התחבורה כץ: אני פועל לחיבור מסילות הברזל מסעודיה לחיפה

ישראל כץ בוועידת התחזיות: יש ליזום מהלכים עם מנהיגי מדינות ערב ודרכם לבנות ציר כלכלי. לדבריו, אם רבע מהמסחר של סעודיה יעבור כאן, הדבר יניב היקף פעילות של 250 מיליארד דולר בשנה

25.12.2017, 16:33 | ליאור גוטמן

"אנחנו נמצאים פחות מחודש לאחר ההכרזה ההיסטורית של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. הבוקר הכריזה גם גוואטמלה על זה ואני מברך על המהלך ואני משוכנע שעוד מדינות יצטרפו. ההיסטוריה חוזרת וכמו בהחלטת האו"ם לפני 70 שנה, שהכירה בזכות העם היהודי למדינה, אז ארה"ב היתה בין הראשונות שהצביעה בעד ואחריה גם גוואטמלאה, כך קרה גם בימינו אנו", כך אמר היום (ב') שר התחבורה ומודיעין ישראל כץ. הדברים נאמרו במסגרת ועידת התחזיות של "כלכליסט" שנערכה בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

כץ התייחס למהלכי ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והשווה את התנהגותו לזו של המנהיגות הערבית בימי מלחמת השחרור. "הוא שולל את זכות היהודים, לא מכיר בהחלטה של טראמפ פותח במלחמה דיפלומטית על ישראל. במקביל הוא הוא מחרים את ביקור סגן הנשיא מייק פנס, ומנתק מגע עם שאר הנציגים האמריקאים. אז אולי עכשיו הוא באופוריה, אבל הוא כמו קפטן בטיטאניק כאשר ארדואן וחמינאי מטיחים רוח במפרשיו, ואם הוא לא יתעשת הוא יטבע במצולות ההיסטוריה. בפתחו של אבו מאזן צונאמי מדיני והוא יובס במערכה כשם שהובסו צבאות ערב ב-48'. *ישראל לא תוותר לעולם על ירושלים, בירתו הניצחית של העם היהודי זה 3,000 שנה - ולתמיד", אמר.

לתפיסתו של כץ, הפאסיביות של הרשות הפלסטינית לא צריכה להדביק גם את ישראל. "הראשונים שהתנתקו מהתנהלות הרשות הפלסטינית הם מנהיגי מדינות ערב, והם רואים את ארה"ב כבני ברית. מה שמעניין אותם הוא שת"פ מדיני ובטחוני כולל המלחמה מול הטרור של דאעש. ישראל לא צריכה לחכות לו, ויש ליזום מהלכים שיטיבו עם כל תושבי האזור, זאת בשילוב בשילוב מדינות המפרץ, ירדן, סעודיה ודרכם לבנות ציר כלכלי", אמר.

רכבות יעבירו סחורות מחיפה למדינות ערב

לעניין השת"פ הכלכלי, כץ הזכיר את הרעיון שהוא מקדם להקמת אי מלאכותי מול עזה, מרחק 5 ק"מ עם גשר שינטרל את בעיות הביטחון. "אי מלאכותי ייתן לתושבים שם מוצא לעולם, לרבות מתקני ייצור חשמל או התפלת מים עם נמל שיופעל בצורה מבוקרת. בעתיד ניתן לשקול גם שדה תעופה. יש למדינה אינטרס וצריך לתת להם להתפתח. אנחנו יודעים מי זה החמאס ולכן הנושא הבטחוני יופקד בידי ישראל"

ישראל כץ, צילום: עמית שעל ישראל כץ | צילום: עמית שעל ישראל כץ, צילום: עמית שעל

הנושא השני שכץ נגע בו הוא פיתוח תשתיות התחבורה היבשתיות, לרבות חיבור המרחב הערבי במסילות ברזל מסעודיה דרך רכבת העמק עם מוצא לים התיכון. "מדובר בהציר ההיסטורי של המסילה החג'אזית ואני מקדם את זה. נפגשתי כמה פעמים עם גורמי ממשל אמריקאים. יש רכבת מריאד לירדן, ויש רכבת לנמל חיפה לגבול שם למעבר שייח חוסיין. מה שחסר הוא מקשר של 200 ק"מ כדי לחבר בין הקצוות ואז הפוטנציאל הכלכלי של סעודיה יגיע גם לפה. אם רק 25% מהמסחר יעבור פה, זה היקף פעילות של 250 מיליארד דולר בשנה", אמר.

כץ הזכיר שהוא הופיע בשנה שעברה בכנס "כלכליסט" וסיפר שאפשר לדעת אם מיזם תחבורה הצליח או לא לפי רמת גניבות הקרדיטים של עבודה שהוא היה אחראי לה. "יש מחלפים, אנחנו משקיעים בהסעות המונים ובונים עכשיו במלוא המרץ רכבת בתל אביב. אבל יש נושא שאני מתקשה לחלוק עליו את הקרדיט והוא שלפני 5 שנים פתחתי את השמיים. הייתי יחיד מול רבים שהזהירו מפני קטסטרופה - אמרו שכולם יקרסו ושחברות תעופה ישראליות יסבלו. חתמתי על הסכם שמיים פתוחים והשאר היסטוריה, וכולם טסים בקצב גבוה והנה השנה גם נרשם גידול בתיירות. בשנים האלה חצינו רף של 3 מיליון תיירים והצפי שהרף הזה יגדל".

כץ ניצל את ההזדמנות כדי לשלוח רמז עבה לבכירי האופוזיציה שהגיעו לכנס ואמר ש"הופיעו אנשים מהאופוציזיה והסבירו מה יעשו בישראל כשהם יהיו בשלטון. אני יכול לומר לאבי גבאי שמה שאתה מבטיח אני כבר עשיתי. בפסח יש רכבת לירושלים בפחות מחצי שעת נסיעה, רכבת העמק רשמה כבר 2 מיליון נוסעים, קמים בימים אלו שני נמלים וזאת אחרי שאמרו לי לא לגעת בזה כי פחדו מתחרות. הנמלים החדשים יהפכו את ישראל למרכז של תובלה בינלאומית", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות76 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

74.
חלק מהמשפחה שלו עובדים אצלו במשרד
זה חתיכת קלומניק,,,,לא עשה כלום...מלא איחורים בפרויקטים שלא פותרים בעיות תחבורה,,, מלא פקקים במקומות קריטיים שלא מתייחסים אליהם שנים עשרות שנים, כמו לדוגמה: הכניסה לעיר נהריה מסכנים התושבים, כל יום בעיקר האבות חוזרים אחרי חמש וחצי ועומדים עם הרכב בפקק של 25 דק. וגם היציאות בבקרים ארוכות ושוחקות
ישראל  |  07.01.18
73.
מיסטר כץ
במקום לבלבל את המוח על כל מיני פנטזיות ובעיקר על זו שלך להיות ראש ממשלה תעשה את תפקידך כשר התחבורה ותתמקד איך לשפר את מצב התחבורה במדינת ישראל תעלה לבד על רכב ותעשה טיול בכבישי המדינה ובעיקר בפקקים ואולי אז תבין במה צריך להתמקד ולא לקשקש על איראן ונמל בים כדי שיחשבו שאתה מבין במשהו ומתאים להיות ראש ממשלה
סמי  |  07.01.18
לכל התגובות