אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל רי/מקס: ירידה של 13% בעסקאות הרשת ב-2017; החל מנובמבר מורגשת התאוששות צילום: אוראל כהן

מנכ"ל רי/מקס: ירידה של 13% בעסקאות הרשת ב-2017; החל מנובמבר מורגשת התאוששות

הערים המובילות במספר העסקות של הרשת השנה הן באר שבע, חדרה, פתח תקווה, נהריה, כרמיאל ועפולה. רשת רי/מקס רומניה מדווחת על עלייה של 30% בפניות ישראלים ב-2017

26.12.2017, 15:17 | ענת דניאלי

במהלך 2017 ירד מספר העסקאות בסניפי רשת התיווך רי/מקס ב-13% לעומת השנה שעברה, כך מסר היום ל"כלכליסט" מנכ"ל הרשת, ברנרד רסקין. עם זאת, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים לסיכום פעילות הרשת ב-2017, אמר רסקין כי בנובמבר השנה מורגשת בסניפי הרשת התעוררות, וכי חלה עלייה משמעותית בהיקף העסקאות. "הביקושים שבים לשוק לאחר תקופת האטה בעסקאות".

לדברי רסקין, הובילו צעדי הממשלה - תכנית מחיר למשתכן וחוק מיסוי דירה שלישית להאטה חריפה במהלך השנה. "כוונת המדינה במיסוי דירה שלישית וכן במחיר למשתכן היה להכניס אנשים שלא יכלו להיכנס לשוק הדיור – להיכנס ולקנות דירות בבעלותם. יש לשאול עד כמה הדבר האמור מצליח. בכלליות מבחינת המשק יתכן ויש בכך נזק".

ברנרד רסקין מנכ"ל רי/מקס , צילום: אוראל כהן ברנרד רסקין מנכ"ל רי/מקס | צילום: אוראל כהן ברנרד רסקין מנכ"ל רי/מקס , צילום: אוראל כהן

לדבריו, אחת התופעות המורגשות בעקבות זאת היא פנייה של משקיעים לחו"ל. "אני לא מצליח להבין איך זה עושה טוב לשוק הישראלי. על פי נתונים שקיבלנו מרי/מקס רומניה, יש עלייה חדה של ישראלים שפונים אליהם, כך שבשנת 2017 עלו הפניות מישראלים ב-30%״.

לגבי הצפוי בשוק הדיור בשנה הבאה העריך רסקין כי ״עליית המחירים בשנת 2018 יהיו דומות לשנת 2017. לא זינוקי מחירים במונחים של לפני 3-4 שנים״. עוד טען רסקין כי המערכת הפוליטית עצמה חסרת אינטרס בהורדת מחירים: "ההבנה בקרב הפוליטיקאים היא שאם המחירים ירדו, נראה מיתון בנדל״ן. זאת כי אנשים לא קונים דירות כשהמחירים יורדים אלא הם קונים שהמחירים עולים. בעולם כשהמחירים יורדים אנשים מפסיקים לקנות. ההשלכות בישראל גבוהות יותר כי ההון נמוך יותר וכן המשכנתא מושפעת מאוד מעליית הריבית בהשוואה למקומות אחרים בעולם״.

בפריסה גיאוגרפית, הערים המובילות במספר העסקות של הרשת השנה הן באר שבע, חדרה, פתח תקווה, נהריה, כרמיאל ועפולה.

על פי נתוני רימקס, יוזמת מחיר למשתכן לא הצליחה להביא לבלימת מחירים בעפולה: נרשם זינוק מחירים בוילות בהיקף של 20% בממוצע, כך שווילה עולה כיום 2.4 מיליון שקל במקום 2 מיליון שקל. בדירות 3 חדרים נרשמה עלייה של 9% מרמה של 800 אלף שקל לכדי 870 אלף שקל בממוצע. ״מחיר למשתכן הפך דור שלם בעל כורחו למשקיעים. כלומר קונים אבל לא גרים בפועל. לכן לא הייתה שום השפעה על השוק בעפולה שמבוסס על משקיעים וקונים מקומיים ומשפרי דיור״ ,אמר רסקין.

לגבי הרצליה הוצג כי מחיר ממוצע של דירות 5 חדרים ירד בשיעור ממוצע של 4% ממחיר ממוצע 2.7 מיליון שקל ל-2.6 מיליון שקל. אך באותו הזמן טיפסו מחירי דירות 4 חדרים. במודיעין לא חל שינוי במחירים, ובירושלים ויבנה חלה עלייה מתונה במחיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות