אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד צעד של האוזר נגד הביטקוין: יבדוק דיווחי חברות הבלוקצ'יין צילום: עמית שעל

עוד צעד של האוזר נגד הביטקוין: יבדוק דיווחי חברות הבלוקצ'יין

יו"ר רשות ני"ע הורה בשלב זה לבחון את הודעות אפולו פאוור על הניסוי המוצלח שערכה בכריית מטבעות דיגיטליים - בעיקר בניסיון להרתיע מהלך דומה מצד חברות נוספות; האוזר הודיע אתמול על כוונתו להגיש הצעת חוק שתאסור מסחר במניות אלה

26.12.2017, 17:57 | רחלי בינדמן

יו"ר רשות ני"ע היוצא שמואל האוזר מצא דרך יצירתית להילחם בחברות הרוכבות על טרנד המטבעות הדיגיטליים. אתמול הודיע האוזר כי בכוונת הרשות להגיש הצעת חוק שתאסור מסחר במניות אלה בבורסה - ובינתיים הוא פועל להרתעה באמצעות בדיקה מעמיקה של הדוחות שהן מעבירות למשקיעים.  

קראו עוד בכלכליסט

השבוע החלה הרשות לבדוק את תקינות דיווחיה של חברת אפולו פאוור מהשבוע שעבר, במהלכו הודיע על תוכניותיה החדשות לנצל אנרגיה סולארית מבוזבזת לצורך כריית מטבעות דיגיטליים. החברה שבשליטת וסטאר אחזקות (23%, על ידי ישי מור ויוסף שבח) והיו"ר איציק שרם (2.7%) הודיעה כי ניסוי בכריית מטבעות דיגיטליים מבוססי בלוקצ'יין הסתיים בהצלחה.

אפולו פאוואר, העוסקת במכירת מערכות סולאריות ליעדים שאין באפשרותם לקבל חשמל, טענה כי האנרגיה המתבזבזת במערכת יכולה לשמש לכריית מטבעות. הדיווח הראשון שלא סיפק פרטים רבים גרם לזינוק של עשרות אחוזים במניה. אלא ש-6 שעות לאחר מכן הוציאה החברה דיווח נוסף ששפך מים צוננים על ההתלהבות הראשונית.

הניסוי המוצלח (שעל פי ההודעה, אמור להוביל לרישום מהיר של פטנט) בוצע רק כמה ימים ערב הדיווח. בהודעת העדכון נאמר שהניסוי הצליח לייצר מטבעות דיגיטאליים בשווי סנטים בודדים ולפי ממצאי החברה היא תוכל לכרות דרך האנרגיה המבוזבזת בשלב זה רק מטבע מסוג אתריום ובשווי 134 דולר בשנה - כריית הביטקוין היקר והמצליח יותר לא צלחה.

בתגובה לדיווח המאכזב המניה התרסקה ואף ירדה בכ12% מתחת לשוויה ערב הדיווח, כך שהמשקיעים שהתפתו לרכוש את המניה הפסידו אחוזים ניכרים מההשקעה. אם לא די בכך, במצגת שפירסמה החברה רק שבועיים קודם לכן  ופורסמה באתר הבורסה, היא לא התייחסה ולו ברמז לכוונתה לבחון כניסה לתחום הפופולרי, מה שמעלה תהיות על רצינות כוונותיה.

יש לסייג ולומר כי המשקיעים שנכנסים להשקעות במקרים שכאלה הם בדרך כלל שחקנים מתוחכמים וספקולנטים שמחפשים לגרוף רווח מהיר (כך למשל, דיווח שהוציאה  מוקדם יותר החודש חברת פנטזיו שציין כי שכרה יועץ לבחון כניסה לתחום הבלוקצ'יין, הספיק למשקיעים הללו להסתער על המניה, בשעה שברור שהמידע הדל שפורסם לא שופך מספיק אור לצורך תמחור ההשקעה). לכן נראה שהבדיקות שמבצעת הרשות כמו גם התבטאויותיו הרבות של האוזר בנושא מטרתן בעיקר להרתיע חברות נוספות מאצבע קלה על ההדק בפרסום דיווחים לא מבוססים.

רק לפני שבוע הודיע האוזר ובעקבותיו הבורסה כי חברות הפועלות או מתיימרות לפעול בתחום לא ייסחרו במדדי הבורסה המובילים ואתמול אף הודיע האוזר בכנס "כלכליסט" כי יפעל להשעות ממסחר חברות שכבר הודיעו על כניסה לפעילות.

שמואל האוזר , צילום: עמית שעל שמואל האוזר | צילום: עמית שעל שמואל האוזר , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה