אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טוגדר: שאיפות גדולות או הזיות? צילום: חוות שיח

פרשנות

טוגדר: שאיפות גדולות או הזיות?

השלד הבורסאי דיווח אתמול על כניסתו לעולם הקנאביס, עם שטח חקלאי קטן ותחזית הכנסות של עד 600 מיליון שקל ב־2021. זה הספיק לסחרר למשקיעים את הראש

27.12.2017, 07:52 | אורי טל טנא

עד אתמול היתה טוגדר סטארט־אפ נטוורק שלד בורסאי אלמוני, נטול פעילות מהותית ומזומנים, שהוקם על חורבותיה של ג'ובוקיט. אבל חיבור אפשרי לתחום הקנאביס הרפואי גרם אתמול לבעלי המניות הנוכחיים של טוגדר לשאוף לחלום גדול יותר. לטוגדר יש 9.77 מיליון מניות ועוד 1.57 מיליון אופציות שניתנות להמרה למניות עד לסוף החודש, עם מחיר מימוש של שקל למניה.  

קראו עוד בכלכליסט

רגע לפני פקיעת האופציות דיווחה טוגדר על מזכר עקרונות להכנסת פעילות הקנאביס לתוך החברה בתמורה להקצאת 85% ממניותיה (בדילול מלא) לקבוצת משקיעים שיכניסו את הפעילות. הנכס היחיד של חברת הפעילות, שאמורה להתמזג לתוך טוגדר, הוא ארבעה אישורים ראשוניים ממשרד הבריאות לגידול, ריבוי, ייצור, אחסון והפצה של קנאביס ומוצרים בתחום הקנאביס הרפואי. בנוסף, לחברת הפעילות יש שטח חקלאי של 20 דונם וזכות לשימוש בשטח חקלאי נוסף של 25 דונם.

לפי מתווה המיזוג, המשקיעים יכניסו לטוגדר 3 מיליון שקל ויקבלו 4.3% נוספים ממניות החברה (לאחר המיזוג). כלומר, המשקיעים צפויים להכניס פעילות ועוד 3 מיליון שקל, ולהחזיק ב־87.4% ממניות החברה הממוזגת. תחת ההנחה שכל האופציות יומרו למניות, בעלי המניות הנוכחיים יחזיקו ב־12.6% מהחברה. הבעיה בהודעה של טוגדר נעוצה בציפיות שלה לעתיד. טוגדר מעריכה כי המכירות של הפעילות יגיעו ל־600-300 מיליון שקל ב־2021. זוהי, כמובן, הערכה מפוקפקת ביותר של חברה שעדיין לא החלה בפיתוח המוצרים מבוססי הקנאביס, ושמתעלמת מכך שהשוק המקומי באותו שלב צפוי להיות מורכב מעשרות מגדלים, עם סימן שאלה לגבי אפשרויות היצוא של הקנאביס.

 , צילום: קנקוד בע"מ צילום: קנקוד בע"מ  , צילום: קנקוד בע"מ

לא אחת נתקלים המשקיעים בחברות שנותנות הערכות הזויות למכירות שלהן בעתיד כאשר המטרה שלהן, בדרך כלל, היא לנצל זאת להקפצת מחיר המניה לצורך גיוס הון. על פי רוב, החברות מעדכנות את התחזית כלפי מטה ככל שהזמן מתקדם. תזמון הדיווח של טוגדר הוא לא מקרי, ההודעה עם ההערכות ההזויות הקפיצה אתמול את המניה ביותר מ־59% למחיר של 1.39 שקלים.

לפי מחיר זה כדאי להמיר את האופציות למניות, וכך החברה תקבל לתוכה את תוספת המימוש של 1.57 מיליון שקל, מעט אוויר לנשימה לפעולה עד להשלמת המיזוג. שווי השוק של טוגדר, עם פתיחת המסחר אתמול, עמד על 8.5 מיליון שקל. לאחר השלמת המיזוג, תחת הנחת מימוש האופציות, יהיו לחברה מעט יותר מ־90 מיליון מניות רשומות, ולפי מחיר המניה בסגירה, שווי השוק של טוגדר יעבור את רף 125 מיליון השקלים.

מנגד, לחברה יהיו פחות מ־5 מיליון שקל, וצורך לממן בניית מפעל קטן שיקבל תקן GMP לפיתוח מוצרים מבוססי קנאביס, דבר שיחייב אותה לגיוס הון נוסף לאחר המיזוג. אחד התפקידים של רשות ני"ע הוא מניעת פרסומים מסוג זה שמהווים הטעיה של משקיעים, אבל הרשות עסוקה כעת במניעת הטעיות של חברות מתחום הבלוקצ'יין. נראה שצמח הקנאביס הפך לאח הצעיר של הביטקוין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות