אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע בולמת את עסקת בעלי העניין של לוקסנבורג באיי.די.או צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

רשות ני"ע בולמת את עסקת בעלי העניין של לוקסנבורג באיי.די.או

הרשות דרשה לבטל את העסקה להעברת מניות מלפידות חלץ שבשליטתו ללפידות קפיטל והסמיכה את האספה הכללית שנדחתה לקבל החלטות

27.12.2017, 07:54 | אורן פרוינד

רשות ני"ע התערבה בעסקת בעלי העניין שמנסה לעשות איש העסקים יעקב (לוקסי) לוקסנבורג לרכישת המניות של חברת איי.די.או גרופ. לוקסנבורג הוא בעל השליטה בחברות הציבוריות לפידות קפיטל ושותפות חיפושי הגז והנפט לפידות חלץ. האסיפה הכללית של לפידות חלץ, שהיתה אמורה להתכנס שלשום, בוטלה ונדחתה ליום שני בשבוע הבא, בעקבות בקשת הרשות. 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי הרשות דרשה מלוקסנבורג לבטל את עסקת בעלי העניין שאותה ניסה להעביר. לוקסנבורג רכש — בעצמו ובאמצעות לפידות קפיטל ולפידות חלץ —

מניות של איי.די.או גרופ בשווי 125 מיליון שקל, המהוות כ־6% מהחברה. זאת במטרה להוות לשון מאזניים במאבק השליטה בחברה בין שיכון ובינוי של שרי אריסון לבין קרן אפולו ומשפחת דיין. בסוף אוגוסט רכשו הקרן ומשפחת דיין באגרסיביות נתח של 37% מאיי.די.או.

האסיפה הכללית שבוטלה אמורה היתה לאשר את העברת חצי מהאחזקה העקיפה של לוקסנבורג בחברה מידי לפידות חלץ (302 אלף מניות בשווי 22 מיליון שקל) לידי בעלת השליטה לפידות קפיטל (941 אלף מניות בשווי 68 מיליון שקל). לוקסנבורג לא סיפק הסבר לעסקה וביקש כי תבוצע במחיר שישקף את מחיר הנעילה של איי.די.או בבורסה ביום המסחר לפני מועד רכישתן, ובלבד שהמחיר למניה לא יעלה על 76 שקל.

הרשות דרשה מלוקסנבורג לבטל את העסקה והעבירה לאסיפה הכללית את הסמכות לקבוע כמה מניות יועברו, אם בכלל, ובאיזה מחיר. הרשות גם בדקה את העובדה ששותפות חיפושי גז ונפט מחזיקה 30% מיתרות הנזילות שלה בחברת נדל"ן, שהרי תקנון הבורסה קובע כי חברה בענף זה רשאית להחזיק בפעילות גז ונפט בלבד. המסקנה שלה היתה שהאחזקה הזו "כשרה אבל מסריחה" אמרו מקורות בשוק.

לפי אותם מקורות, האחזקה של לפידות חלץ נחשבת לפי חוקי החשבונאות "אחזקה פיננסית", כיוון שאין לה השפעה מהותית באיי.די.או. ברשות בחנו בקפידה את האסיפה האחרונה של איי.די.או, שהצביעה על המשך הכהונה של הדח"צים בדירקטוריון. הדח"צים לימור בלדב ומיכל מרום בריקמן לא זכו ברוב הדרוש לכהונה נוספת, אך גם שני מועמדיו של לוקסנבורג, משה ריינס ואלכס חפץ, לא קיבלו רוב ונדחו.

אילו שני מועמדיו היו זוכים, הרשות היתה יכולה לטעון כי יש לו השפעה מהותית באיי.די.או, ובמקרה כזה היתה יכולה לכפות על לפידות חלץ למכור את המניות. השפעה מהותית מוגדרת לפי חוקי החשבונאות כאחזקה של יותר מ־20% מהמניות או מינוי דירקטורים בחברה. בינתיים לא הגיעה לוקסנבורג לאחזקה מהותית בחברה, וברשות עדיין ממתינים.

יעקב לוקסנבורג , צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות