אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסכמים את 2017: מלחמת הסטרימינג עלתה מדרגה צילום: Super Hero Brasil

תחזית טכנולוגית

מסכמים את 2017: מלחמת הסטרימינג עלתה מדרגה

רוב התחזיות הטכנולוגיות של "כלכליסט" מאשתקד התגלו כנכונות: התחממות הקרב לשליטה בהזרמת התוכן, פריצת הרמקולים החכמים, הוויתור על שקעי האוזניות בטלפונים ואפילו הפיכת ממשל טראמפ לקלף משוגע בעייתי

27.12.2017, 13:02 | עומר כביר
זו השנה התשיעית שאנו ב"כלכליסט" מפרסמים את התחזיות הטכנולוגיות שלנו. השנה שמחנו לגלות שכמעט כל התחזיות שלנו היו מדויקות, חלקן אף מעבר למצופה.

קראו עוד בכלכליסט

אחת התחזיות המדויקות ביותר היתה מלחמה גוברת על זכויות שידור בסטרימינג. ואכן, בשנה החולפת ראינו כמה מהלכים משמעותיים בתחום. באפריל, לדוגמה, הביסה אמזון את טוויטר בקרב על רכישת זכויות סטרימינג למשחקי NFL, וביולי רכשה גם ורייזון זכויות סטרימינג למשחקי הליגה. בתחילת החודש דווח שפייסבוק רוצה להשקיע מיליארד דולר ברכישת זכויות בסטרימינג. אבל קרב הסטרימינג אף התרחב מעבר לכך, אחרי שדיסני הודיעה שתוציא את התוכן שלה מנטפליקס בארה"ב (לרבות סרטי מלחמת הכוכבים) לטובת שירות מתחרה פרי פיתוחה. ביחד עם המהלך לרכישת פוקס המאה ה-20 על ידי דיסני, נראה שמלחמת הסטרימינג עדיין לא הגיעה לשיאה.

מלחמת הכוכבים בנטפליקס, צילום: The Inquisitr מלחמת הכוכבים בנטפליקס | צילום: The Inquisitr מלחמת הכוכבים בנטפליקס, צילום: The Inquisitr

תחזית מדויקת נוספת היתה חדירה מאסיבית למיינסטרים של רמקולים חכמים. ואכן, בשנה האחרונה ראינו המוני מכשירים כאלה שהשיקו יצרנים קטנים ולא מוכרים, מכשירים שמיועדים לאחת משלוש הפלטפורמות המרכזיות – אלקסה של אמזון, קורטנה של מיקרוסופט ואסיסטנט של גוגל. כבר לא מדובר במוצר לגיקים מביני עניין, אלא במוצר צריכה המוני שניתן לקנות בזול. אפילו אפל הודיעה בקיץ שתתחיל לשווק רמקול חכם מבוסס סירי משלה, ורק דחיית ההשקה מסוף 2017 לתחילת 2018 מנעה מתחזית זו מלהיות מושלמת.

רמקול חכם של אמזון, צילום: Amazon רמקול חכם של אמזון | צילום: Amazon רמקול חכם של אמזון, צילום: Amazon

התחזית שנראה השנה יותר מכשירים עם פחות חיבורים היתה נכונה, אם כי המגמה לא היתה מקיפה כמו שהערכנו. בצד המחשבים הניידים, ראינו יותר ויותר מחשבים עם כניסה אחת או שתיים, כולל כאלו של יצרניות בולטות, אך אלו עדיין לא מוצרי מיינסטרים. בתחום הסמארטפונים, אפל נשארה מחויבת למכשירים ללא חיבור אוזניות וסחפה אחריה גם יצרניות בולטות כמו HTC, גוגל, שיאומי, וואווי, לנובו ואסנשיאל. אך סירובה של סמסונג לוותר על החיבור במכשירי הדגל האחרונים שלה מונע מהמגמה מהלפוך לשלמה.

מכשיר ה-U11 של HTC, צילום: ניצן סדן מכשיר ה-U11 של HTC | צילום: ניצן סדן מכשיר ה-U11 של HTC, צילום: ניצן סדן

התחזית לפריסתן הרחבה של משאיות אוטונומיות נתקלה במהמורה בדרך. החברה הבולטת בתחום, אוטו של אובר (שנרכשה באוגוסט 2016 ב-680 מיליון דולר), הסתבכה וסיבכה את הרוכשה בתביעה מצד וויימו, חברה אחות של גוגל, בטענה שהמייסד גנב סודות מסחריים בידיעת אובר. ואולם, משאיות אוטונומיות תפסו תאוצה עם כמה מהלכים בולטים ובראשם הצגת משאית אוטונומית מתוצרת טסלה בנובמבר והכרזה של DHL מדצמבר שתחל לבחון משאיות אוטונומיות.

מכונית אוטונומית של וויימו, צילום: Fleet Owner מכונית אוטונומית של וויימו | צילום: Fleet Owner מכונית אוטונומית של וויימו, צילום: Fleet Owner

התחזית שלפיה הרחפנים יפלשו לאתרי בנייה ואזורי תעשייה לא התממשה בצורה גורפת, אם כי המגמה נראית מבטיחה. משרד הבינוי והשיכון, למשל, מתחיל להשתמש ברחפנים כתחליף למפקחים בשטח. אפשר לומר שהתחזית מדויקת אם כי עדיין לא התממשה במלואה.

ולסיום, חזינו שטראמפ יהיה הקלף המשוגע של עולם הטכנולוגיה ב-2017, ויעשה כמה מהלכים שאינם ניתנים לחיזוי. וגם כאן, לצערנו, המציאות התבררה כמדויקת. בתחילת השנה יצא טראמפ למלחמה בוויזות העבודה שמשמשות חברות טכנולוגיה להביא כישרונות מחו"ל, ואת 2017 קינח משטרו עם חיסול ניטרליות הרשת. אם יורשה לנו להגניב עוד תחזית קטנה לסיום: סביר להניח שגם ב-2018 טראמפ לא יאכזב וימשיך לבצע מהלכים מוזרים ובלתי סבירים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות