אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה של 49% במספר המשכנתאות שנלקחו למטרת השקעה במהלך נובמבר צילום: שאטרסטוק

עלייה של 49% במספר המשכנתאות שנלקחו למטרת השקעה במהלך נובמבר

מדובר בנתון הגבוה ביותר שנרשם זה שנה בדיוק, מנובמבר שעבר. במהלך החודש ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.57 מיליארד שקל - בניכוי משתנים עונתיים, מדובר על רמה זהה לחודש הקודם

27.12.2017, 14:37 | ענת דניאלי

במהלך חודש נובמבר ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.57 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שפרסם היום (ד') בנק ישראל. מדובר בעלייה של 18.7% בהשוואה לחודש הקודם, אז ניטלו משכנתאות בהיקף של 3.85 מיליארד שקל.

הסיבה לזינוק היא ככל הנראה חג הסוכות שהתקיים במהלך חודש אוקטובר אשר הפחית את מספר ימי העסקים. בניכוי משתנים עונתיים, עומד היקף המשכנתאות על רמה זהה לזו של החודש הקודם, ונמוכה מעט לעומת החודש המקביל אשתקד.

מספר ההלוואות שהעמידו הבנקים במהלך חודש נובמבר עמד על 7,147 הלוואות למטרת דיור, מהן 1,074 הלוואות הן למטרת השקעה. מדובר בעלייה חדה בשיעור של 49% במספר הלווים למטרות השקעה, לעומת חודש אוקטובר, אז ניטלו 741 הלוואות מסוג זה בלבד. למעשה מדובר בנתון הגבוה ביותר שנרשם זה שנה בדיוק, כאשר הפעם האחרונה שבה נרשם נתון דומה היתה נובמבר 2016, אז ניטלו 1,080 הלוואות לרכישת דירה.

עוד עולה מנתוני הבנק כי המשכנתא הממוצעת עמדה במהלך חודש נובמבר על 640 אלף שקל, שיעור הריבית הצמודה למדד עמד על 3.47%, ירידה קלה בהשוואה לחודש קודם.

שיעור הריבית השקלית (הלא צמודה) עמד על 2.9%, ירידה קלה לעומת ריבית של 2.92% בחודש הקודם ולעומת ריבית של 3.21% בנובמבר 2016. הירידה בשיעור הריבית נמשכת בחצי שנה האחרונה וזאת לאחר למעלה משנה של זינוק בריבית המשכנתאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
זכיתי במחיר למשתכן 1.3 מליון שקל ל 5 חדרים בבאר יעקב
דירה כזו בשוק החופשי עולה היום 2.1 מליון. אם קונים כזו על הנייר בשוק החופשי (אכלוס עוד 3 שנים) היא עולה 1.8 מליון. אני זכיתי במחיר למשתכן ב 1.3 מליון (אכלוס צפוי בעוד 4 שנים). משמע - הרווחתי חצי מליון שקל, או אפילו 800 אלף שקל אם מחשבים גם את הריבית שהייתי צריך לשלם על ההלוואה הנוספת של ה 500 אלף. פראייר מי שאין לו דירה ולא קונה במחיר למשתכן. 1.3 מליון לדירה במרכז זה גם קצת יקר אבל עוד איך שהוא שפוי.. מי משלם 2 מליון בשביל כזה דבר?!?!
אלי  |  12.01.18
15.
שמעתם על הבנאדם שחיכה 5 דקות ברמזור האדום?
הוא חיכה וחיכה, ובכביש ראשי, ראה שלא עוברות מכוניות כבר כמה דקות והרמזור עדיין אדום, חיכה וחיכה, ועדיין אדום, התעצבן, ראה שאחרים עברו כבר באדום, והירוק לא בא... כבר עברו 3 דקות, מחכה ומחכה ובנתיים עברו 5 דקות ואחרים כבר חצו... בסוף הוא חוצה תוך כדי שצועק קיבינימאט הרמזור הזה לעולם לא יתחלף לירוק- ואז צצה לה מכונית משום מקום והוא נ-ד-ר-ס... 20 שניות אחרי שנדרס התחלף הרמזור לירוק... מסקנה: אל תכנעו ללחץ חברתי לרכוש עכשיו, זה שלא ירדו המחירים הרבה זמן לא אומר שהם לא ירדו בכלל, להיפך ככל שהזמן עובר ככה ההשקעה בנדל"ן יותר ויותר מסוכנת... אל תעשו מהלכים פזיזים עכשיו במחירי שיא ותגלו עוד 5 שנים ששילמתם מחיר כפול והייתם יכולים לקנות דירה יותר גדולה עם משכנתא זהה אם רק הייתם מחכים קצת... אל תחצו באדום כי נגמר לכם הסבלנות... כי אולי תעברו בשלום אבל יש אפשרות ממשית שתדרסו...
אריה  |  31.12.17
לכל התגובות