אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המרתון של גפני נמשך: 9 מיליארד שקל בישיבה אחת צילום: אלכס קולומויסקי

המרתון של גפני נמשך: 9 מיליארד שקל בישיבה אחת

בשבועיים האחרונים אישרה ועדת הכספים העברות תקציביות של 20 מיליארד שקל. קצב האישורים: עשרות מיליוני שקלים בדקה. בין השאר אושרו במהלך דיון סוער עוד 5 מיליון שקל לנסיעות ראש הממשלה לחו"ל

27.12.2017, 21:55 | שחר אילן

ועדת הכספים קיימה היום (ד') מרתון דיונים לאישור העברות תקציביות - כולן שינויים בתקציב - והעבירה עד לפיצוץ הישיבה בחמש אחר הצהריים 9 מיליארד שקל. בסך הכל אישרה הוועדה בשבועיים האחרונים העברות בסך 20 מיליארד שקל בקצב של עשרות מיליוני שקלים בדקה. ביום ראשון, היום האחרון של השנה, יימשכו ההעברות.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון התקיים במקביל לפיליבסטר בכנסת על חוק ההמלצות. הוועדה אישרה העברה של 24 מיליון שקל לאבטחת ההתיישבות היהודית בלב שכונות ערביות במזרח ירושלים. במסגרת הדיון התברר שעלות האבטחה עומדת על קרוב ל־100 מיליון שקל בשנה. אושרה גם העברת עוד 5 מיליון שקל לנסיעות ראש הממשלה לחו"ל, מה שהגדיל את הסכומים שהועברו בשבוע האחרון למטרה זו ל־70 מיליון שקל. מרכז האופוזיציה בוועדה ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר ש"הדיו עוד לא יבשה על האישורים הקודמים. אנחנו רוצים שנתניהו ייצא לחקירות לפני שהוא עורך נסיעות לחו"ל שרק גורמות נזק".

יו"ר ועדת הכספים גפני.  "שערורייה בלי מחילה", צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים גפני. "שערורייה בלי מחילה" | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים גפני.  "שערורייה בלי מחילה", צילום: אלכס קולומויסקי

ישיבת המיליארדים המרתונית מעוררות שתי שאלות עקרוניות. הראשונה, מדוע מגיעות כל כך הרבה העברות תקציביות ברגע האחרון של השנה. המטרות של אגף תקציבים בהגשת הבקשות ברגע האחרון ברורות. גם כדי שחברי הוועדה לא יוכלו לעכב את ההעברות, וגם כדי שלא יהיה לחברי הוועדה זמן לשאול שאלות. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ש"זו שערורייה שאין לה מחילה". אלא שגפני עצמו עיכב בחודשים האחרונים לא מעט העברות בגלל התנגדותו לקיצוץ הרוחבי בסך 1.1 מיליארד שקל.

הבעיה השנייה היא שבכנסת לא נהוג לקיים ישיבות של ועדות במקביל לישיבת מליאה. גפני קיבל אישור מיוחד מהיו"ר יולי אדלשטיין מהליכוד, כי כסף שלא יועבר עד סוף השנה צפוי להתעכב כמה חודשים. היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפיק קבעה שהישיבה חוקית. אבל יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון טען ש"זה הליך מושחת כמו בחוק ההמלצות".

במהלך הדיון התפתחו חילופי דברים קשים סביב טענות של ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני כלפי מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר מהליכוד. סתיו טענה שזוהר הוא מושחת. זוהר אמר לחברי האופוזיציה: "חוצפנים. אתם מדרדרים את השיח בבית הזה". שפיר ענתה לו: "מושחת. פופוליסט. תעשה עוד דיונים על השכונה שלך בקריית גת".

זוהר הגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת בטענה ש"הגיע הזמן לזקוף קומה ולמחול על טענות הסרק כי אנחנו לא מושחתים". אחר הצהריים הגיע העימות לשיא, כאשר זוהר הודיע שלא יאפשר יותר הצבעות עד שגפני ירסן את שפיר וגרם להפסקת הישיבה. במהלך הדיון הסוער הוציא גפני מהישיבה את ח"כ שפיר ואת ח"כ חיים ילין מיש עתיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הביזיון חוגג
בלי שום בושה הם מעבירים לעצמם מיליארדים מכספי הציבור וכל זאת על מנת להמשיך ולשמור על כסאו של ראש הממשלה המושחת לכאורה. הנכים ימשיכו לקושש שקלים עבור תרופות והרבנמים יצחקו כל הדרך לכולל כשבכיסם מיליונים שקנו לביבי עוד חודש של כהונה...... הממשלה כבר מזמן איבדה כל צלם אנוש ולא מתביישת לבכות שאין כסף לתת לקשישים, לנכים ולחינוך. סל התרופות נגוע בשחיתות והעיקר שכסף לקניית שקט פוליטי תמיד יש. אני כבר נגעל מכל המצב
רון אפרת  |  28.12.17
לכל התגובות