אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוקס הצרפתית היא החברה שעומדת לרכוש נתח מללין צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

נוקס הצרפתית היא החברה שעומדת לרכוש נתח מללין

חברת הקוסמטיקה בבעלות עליזה ז'אבס היא זו שמקיימת מו"מ לרכישת 25% ממניות החברה ב־90 מיליון שקל תוך קבלת אופציה לרכישת 24% נוספים בהמשך. מוצרי נוקס משווקים כיום ב־64 מדינות ובאתרי ספא יוקרתיים ברחבי העולם

28.12.2017, 06:56 | גולן חזני ורן אברמסון

חברת הקוסמטיקה הצרפתית הבינלאומית נוקס (NUXE) היא החברה שמקיימת מו"מ לרכישת עד 50% מרשת הסבונים והנרות הריחניים ללין, כך נודע ל"כלכליסט".

לפני חודש הודיעה חברת פוקס הבורסאית על הסכם שבו ימכרו שותפותיה בללין, רויטל לוי ומירב כהן, 25% ממניות החברה לרשת קוסמטיקה בינלאומית, לפי שווי 360 מיליון שקל ותמורת 90 מיליון שקל. החברה הבינלאומית, כך נמסר, תקבל אופציה לארבע שנים לרכוש 24% נוספים ממניות ללין תמורת 110 מיליון שקל נוספים, כשבמסגרת ההסכם פוקס שמחזיקה 50% ממניות ללין תעלה לאחזקה של 51%.

קראו עוד בכלכליסט

ממעבדה קטנה בפריז לאחת המובילות בצרפת

 

פוקס ניסתה לשמור בחשאיות על שמה של הרוכשת. נוקס היא מותג צרפתי ידוע המופץ גם בישראל ובעל זיקה יהודית: בעלת החברה, עליזה ז'אבס, ילידת אשדוד. ז'אבס רכשה ב־1989 בפריז מעבדה קטנה לייצור מוצרי טואלטיקה שיסד רוקח מקומי ב־1957, פיתחה אותה, וכיום מוצרי NUXE משווקים ביותר מ־64 מדינות בהן ארה"ב, יפן ומדינות באירופה, ובכ־35 אתרי ספא יוקרתיים ברחבי העולם. בצרפת הם מופצים ב־5,000 בתי מרקחת. המוצרים של החברה הם לעור הפנים, הגוף והשיער ומכילים רכיבים פעילים המופקים מצמחים. החברה רשמה לזכותה 37 פטנטים, ומכירותיה מוערכות ב־100 מיליון יורו בשנה. צרפת היא מצרכניות הקוסמטיקה הגדולות בעולם, ונוקס נמצאת כיום בחמישייה הראשונה המובילה של קוסמטיקת בתי המרקחת במדינה. רשת נוקס פיתחה גם מרכזי ספא יוקרתיים בעולם. לישראל נכנסו המוצרים ב־2007, והם משווקים בבתי מרקחת ובחנויות קוסמטיקה ורשתות.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

ז'אבס רכשה את נוקס מהרוקחים המייסדים ב־50 אלף יורו בלבד, ובגיל 24, לאחר שסיימה MBA באוניברסיטת ניו יורק. רכישה של ללין היא סינרגטית עבור נוקס ומהווה סגירת מעגל עבור ז'אבס בכניסה לחברה ישראלית מובילה בתחום.

רשת ללין עוסקת בממכר של תכשירי גוף ואמבט, תכשירי טיפוח, סבונים, נרות, שמנים, אביזרים ומתנות. כיום מונה הרשת 107 חנויות בישראל, ומפעילה חנות אחת בניו יורק (טיימס סקוור). בנוסף, לרשת 25 סניפים נוספים בחו"ל הפועלים בזכיינות ביפן ובארה"ב (קליפורניה והוואי), ובימים אלה מתכוונים בקבוצה להקים סניף נוסף בטורונטו, קנדה.

בראיון של ז'אבס ליומון הצרפתי "לה פיגארו" נכתב כי הכנסות החברה ב־2014 הגיעו ל-182 מיליון יורו. בפרסומים מאוחרים יותר נכתב כי 60% מהכנסות החברה מקורן בצרפת, ואילו היתר מפעילותה הבינלאומית. בפרסום משנת 2012 ביומון הכלכלי הצרפתי "לז אקו", נכתב כי הכנסות החברה עמדו בשנת 2000 על 8 מיליון יורו בלבד, לעומת 106 מיליון יורו ב־2010 ו־130 יורו ב-2011, כך שניתן להסיק כי לפחות עד לפני שלוש שנים, מדובר היה בחברה צומחת.

בעלי נוקס עליזה ז בעלי נוקס עליזה ז'אבס. סגירת מעגל בעלי נוקס עליזה ז

 

ללין היא אחת הפעילויות הצומחות ביותר של פוקס

פוקס רכשה 50% מהרשת לפני כעשור בתמורה ל־12.9 מיליון שקל במזומן, כלומר לפי שווי חברה של כ־26 מיליון שקל בלבד. בעקבות העסקה, ככל שתושלם, פוקס צפויה לרשום רווח של 130 מיליון שקל בדו"חות.

 

מנכ"ל קבוצת פוקס הראל ויזל ומייסדות ללין מירב כהן ורויטל לוי צוברי, צילומים: אוראל כהן, יונתן בלום מנכ"ל קבוצת פוקס הראל ויזל ומייסדות ללין מירב כהן ורויטל לוי צוברי | צילומים: אוראל כהן, יונתן בלום מנכ"ל קבוצת פוקס הראל ויזל ומייסדות ללין מירב כהן ורויטל לוי צוברי, צילומים: אוראל כהן, יונתן בלום

ללין היא אחת הפעילויות הצומחות ביותר של קבוצת פוקס. הכנסות ללין בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הסתכמו בכ־140 מיליון שקל לעומת 126 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב־2016 – עלייה של 11.6%.

לללין רווחיות גבוהה בהשוואה ליתר מגזרי הפעילות של פוקס. הרווחיות הגולמית של הרשת הסתכמה בתשעת החודשים הראשונים של 2017 בכ־69%, ביחס לכ־58% בפעילות האופנה ואופנת הבית. הרווחיות הגולמית הגבוהה נובעת מעלויות רכש נמוכות יחסית מספקים, מתחרות פחות אגרסיבית ביחס לענף האופנה, וכן מצמצום בהנחות ללקוחות.

הרווח התפעולי של ללין הסתכם בתשעת החודשים הראשונים של 2017 בכ־15.2 מיליון שקל בהשוואה לכ־7.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב־2016. שיעור הרווח התפעולי שלה היה הגבוה מכל מגזרי הפעילות של פוקס – 10.8%, בהשוואה ל־2.9% במגזר האופנה בישראל ול־8.9% במגזר הזכיינות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות