אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לברון ג'יימס רוצה "לשבור את התבנית" לשחקנים בני 31+ צילום: איי אף פי

לברון ג'יימס רוצה "לשבור את התבנית" לשחקנים בני 31+

ג'יימס אמר כי "אני מקווה שאוכל לשבור התבנית, כך שכשהבחור הבא יבוא, עדיין יוכל להרוויח 200 מיליון דולר גם בגיל 33". יש לו האפשרות לצאת מהחוזה בסיום העונה הנוכחית. מה יהיה הצעד הבא שלו?

28.12.2017, 09:51 | שירות כלכליסט
לראשונה מאז 2014, ללברון ג'יימס יש הזדמנות להפוך לשחקן חופשי מבלי שאיש יידע מה הוא מתכוון לעשות.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'יימס יוכל להרוויח הכי הרבה אם יישאר בקליבלנד. לפי ההערכות, חוזה מקסימלי לחמש שנים יעמוד על 207 מיליון דולר. ב-ESPN דיווחו עוד קודם לכן כי ג'יימס לא מתכוון לתת הנחה בחוזה הבא שלו. | צילום: אי פי איי ג

מאז שעזב את מיאמי היט וחזר לקליבלנד קאבלירס ב-2014, ג'יימס חתם על חוזים לשנה אחת בלבד בכל פגרה על מנת להגדיל את הכסף שהוא מרוויח.

אולם לאחר שחתם ב-2016 על חוזה לשלוש שנים בשווי 100 מיליון דולר, לג'יימס יש את האפשרות לצאת מהחוזה בסיום העונה הנוכחית, והחוזה הבא שלו לא ברור. האם הוא יחתום מחדש עם הקאבלירס לטווח הארוך או הקצר? האם יעזוב לטובת לוס אנג'לס לייקרס? האם ייצור קבוצת על חדשה עם יוסטון רוקטס?

השבוע זרק לברון רמז בריאיון לאתר Cleveland.com ואמר כי הוא רוצה "לשבור את התבנית" הקיץ ולהציב תקדים חדש לשחקנים העתידיים של הליגה.

"אני רוצה לנסות ולשבור את התבנית עבור הדור הבא, להוציא ממנה את הנרטיב של עברת את השיא בגיל 31, או עברת את השיא בעונה ה-12 שלך בליגה או כל טיעון אחר", אמר ג'יימס. "אני מקווה שאוכל לשבור התבנית, כך שכשהבחור הבא יבוא, הוא עדיין יוכל להרוויח 200 או 300 מיליון דולר גם בגיל 33. אני רציני".

ג'יימס יוכל להרוויח הכי הרבה אם יישאר בקליבלנד. לפי ההערכות, חוזה מקסימלי לחמש שנים יעמוד על 207 מיליון דולר. ב-ESPN דיווחו עוד קודם לכן כי ג'יימס לא מתכוון לתת הנחה בחוזה הבא שלו.

ניתן לפרש את הביטוי "לשבור את התבנית" של ג'יימס בכמה דרכים. ראשית, יש את מה שאמר ישירות – מרבית השחקנים בגילו (ימלאו לו 33 ב-30 בדצמבר) נחשבים כמי שעברו את השיא שלהם ולא מקבלים חוזים מקסימאליים. זה לא המקרה אצל ג'יימס, שנהנה מעונה משובחת, בעונתו ה-15 בליגה.

ג'יימס התכוון במקור לחתום על החוזה הראשון שלו בשווי 200 מיליון דולר ב-2016, אך התוכנית הזו סוכלה על ידי חוק "מעל 36" של הליגה, שמנע החתמת שחקנים חדשים לחוזים לחמש שנים, אם ימלאו להם 36 במהלך החוזה. ג'יימס היה חלק משורה של שחקנים שעזרו לשנות את החוק כך שיהפוך להיות "מעל 38" בחוזה הקיבוצי החדש, שמאפשר לו לחתום על חוזה לחמש שנים.

ישנה גם השאלה האם הוא רוצה "לשבור את התבנית" שהוא עצמו יצר. כאמור, ג'יימס חתם על חוזים קצרי טווח יחסית עם הקאבס מאז 2014. האם ג'יימס מתכוון שהוא רוצה לשבור את התבנית שהוא יצר ולחתום על חוזה ארוך טווח כבר הקיץ? הוא עשוי לחתום על חוזה לחמש שנים עם הקאבס או על חוזה לארבע שנים אם יעבור לקבוצה אחרת.

הכוונה עלולה להיות גם הפוכה לגמרי. יכול להיות שג'יימס התכוון שהוא רוצה לשבור את התבנית במסגרתה שחקנים מבוגרים יותר חותמים על חוזים ארוכי טווח כדי להבטיח את העתיד שלהם. ג'יימס אמנם לא מראה סימנים של הידרדרות בכושר, ואם הוא יחתום על חוזה קצר טווח נוסף הקיץ, הוא כמעט בוודאות יקבל חוזה גדול בעוד שנה או שנתיים מעכשיו. חתימה על חוזה לשנה או שנתיים הקיץ אמנם לא תאפשר לו לחתום על חוזה נוסף לחמש שנים (הוא יהיה בן 38 בכל חוזה עתידי לחמש שנים), אך היא תמקסם את כוח המיקוח שלו מול קבוצה אחרת.

בכל מקרה, להחלטה של ג'יימס תהיה השפעה על הליגה. קבוצות עם תקרת השכר גמישה, כמו לוס אנג'לס לייקרס, מקוות שיוכלו לפתות אותו לעבור אליהן. הקאבלירס, שבעצמם נמצאים בצומת דרכים, יבססו את כל ההחלטות לגבי העונה הבאה בהתאם לבחירתו של ג'יימס אם להישאר או לעזוב. כל השחקנים החופשיים בליגה יהיו בהקפאה עד שהוא יקבל את ההחלטה.

ההחלטה הזו עוד לא הוכרעה, אך לפי דעתו של ג'יימס, היא תעורר גלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות