אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדכון המדדים: מזור, שפיר הנדסה והפניקס מתחרות על הכניסה למדד ת"א 35 צילום: שאטרסטוק

עדכון המדדים: מזור, שפיר הנדסה והפניקס מתחרות על הכניסה למדד ת"א 35

פחות משבועיים לפני המועד הקובע לעדכון, שלוש המניות מתמודדות על שני מקומות שצפויים להתפנות בעקבות עזיבתן של מיילן וביג

31.12.2017, 09:46 | אורי טל טנא

המרוץ לכניסה למדד ת"א 35 נכנס ליישורת האחרונה כאשר היום (א'), פחות משבועיים לפני המועד הקובע לעדכון, שלוש מניות מתמודדות על שני מקומות שצפויים להיות פנויים במדד. זו פעם ראשונה מזה זמן רב שיש תחרות עד לרגע האחרון לגבי המניות שיכנסו למדד המוביל.

קראו עוד בכלכליסט

עדכון הרכב המדדים מתבסס בעיקר על שלושה פרמטרים שנקבעים בזמנים שונים – שיעור החזקות הציבור ב-31.12 (יום ראשון בנעילה), ממוצע מחירי המניות בעשרת ימי המסחר שמסתיימים ב-11.1 וכמות המניות הרשומה באותו התאריך. לכן, יום ראשון מהווה את ההזדמנות האחרונה של חברות להעלות את שיעור החזקות הציבור שלהן כדי לשפר את סיכוייהן להיכנס למדדים מסוימים וכדי להמנע מיציאה ממדדים אחרים.

החברה האחרונה שבצעה זאת היא הכשרת היישוב שהובילה למכירה לצד שלישי של עיקר המניות שמכרה בעבר בעסקת החלף (שלא נחשבת לצורך חישוב המדדים) ובכך המניה הבטיחה הישארות במדד ת"א 125. עדכון הרכב המדדים יערך בראשון לפברואר בשלב הנעילה.

ת"א 35

הזינוק במניית שפיר הנדסה הכניס אותה למרוץ על מקום במדד ת"א 35. מהמדד תצא מיילן שתמחק מהמסחר וכמעט בוודאות גם ביג, המדורגת כעת במקום ה-41 מבין המניות המתאימות למדד. כדי שביג תשאר במדד היא צריכה לעקוף בערך השוק הקובע את המניות אידיאי ביטוח וכלל ביטוח. בתרחיש בו ערך השוק של החזקות הציבור של שפיר הנדסה יהיה נמוך ממיליארד וחצי שקל. מספיק שביג תעקוף את אחת מהשתיים האלו. אך הסיכוי לשני התרחישים האלו נמוך ובסבירות גבוהה שביג תעבור ממדד ת"א 35 למדד ת"א 90.

שתיים מהשלוש – מזור, שפיר הנדסה והפניקס יכנסו במקום מיילן וביג למדד (בתרחיש הלא סביר שביג תשאר במדד רק אחת מהשלוש תכנס למדד). למזור ביום חמישי בנעילה היה ערך שוק של 4.92 מיליארד שקל אך היא סיימה את סוף השבוע בארה"ב עם פער ארביטראז שלילי של 5% יחסית לתל אביב שלוקח אותה צעד לאחור. לשפיר הנדסה עם ערך שוק של 4.89 מיליארד ש"ח. כדי ששפיר תהיה מועמדת לכניסה למדד עליה לשמור על ערך שוק קובע של החזקות ציבור של 1.5 מיליארד שקל לפחות. כרגע הערך הוא 1.506 מיליארד שקל, לכן אם החברה לא תבצע ביום ראשון הפצה קטנה אז ירידה קלה במחיר המניה בשבועיים הקרובים עלולה למנוע ממנה כניסה למדד.

מעט מאחור נמצאת הפניקס עם ערך שוק של 4.78 מיליארד שקל והיא תכנס למדד אם תעקוף בערך השוק את מזור או שפיר או שכניסת שפיר תמנע בגלל קריטריון ערך השוק של החזקות הציבור. אם שפיר הנדסה תכנס למדד ת"א 35 המניה תספוג היצע קל מתעודות הסל (כ-10 מיליון שקל שיהיה ההפרש בין ההיצע מתעודות על מדד ת"א 90 ובין הביקוש מתעודות על מדד ת"א 35). אם הפניקס תכנס למדד ההיצע והביקוש יתקזזו ואם מזור תכנס למדד היא תזכה בעודף ביקוש של כ-50 מיליון שקל. הסיבה להפרשים הגדולים היא השפעת מגבלת המשקל במדד ת"א 90. למרות היציאה הצפויה של מניית ביג ממדד ת"א 35 המניה צפויה לזכות בביקוש של כ-12 מיליון שקל. מניית מיילן צפויה להיצע של כ-300 מיליון שקל.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

ת"א 125

מדד ת"א 125 מכיל כעת 133 מניות. מיילן תצא ממנו לקראת מחיקתה מהמסחר. שש מניות יצאו מהמדד אם לא יפיצו מניות ביום ראשון: איידיאו, ביטוח ישיר, דיסקונט השקעות, וילאר, אגוד ואפריקה מגורים. בנוסף, גם פלרם לא עומדת בקירטיון החזקות הציבור אבל בגלל ערך השוק הנמוך של המניה היא תצא מהמדד בכל מקרה. שלוש מניות הבטיחו באופן מעשי את כניסתן למדד: ישראל קנדה, אדגר ואנלייט אנרגיה. הביקושים שתעודות הסל צפויות להזרים לאנלייט, ישראל קנדה ואדגר הם 34, 23 ו-17 מיליון שקל (בהתאמה).

קומפיוג'ן תצא בודאות מהמדד בגלל ערך שוק נמוך, ואינטרנט זהב ואירונאוטיקס יצאו מהמדד אם לא יחול זינוק חד במחירן. אם אחת משש המניות הנדרשות להפיץ מניות תבצע הפצה התוצאה תהיה יציאה של מניה נוספת מהמדד. השינויים במדד ת"א 90 זהים לאלו שבמדד ת"א 35 מבלבד מעבר המניות בין מדד זה ובין ת"א 35 שתוארו בדיון על מדד ת"א 35.

בשלב זה מסתמן שמדד ת"א 90 יצאו מניות שהמשקל הכולל שלהן במדד הוא 8%. מנגד למדד יכנסו מניות שיהוו כ 3.4% מהמשקל הכולל של מניות המדד. התוצאה היא עליה במשקל היחסי של כל מניות המדד להן אין משקל מקסימאלי במדד שיזכו בביקוש מצרפי מהותי של כ140 מיליון שקל עם עדכון הרכב המדדים.

SME60

מדד SME60 מכיל כעת 62 מניות. אנלייט ואדגר יעברו מהמדד לתא-90 ומנגד קומפיוג'ן, אינטרנט זהב ואירונאוטיקס צפויות לעבור ת"א 90 ל-SME60. כניסה למדד דורשת דרוג 45 לפחות של ערך השוק של החזקות הציבור מבין המניות העונות לתנאי המדד. מנדלסון נכנסת בודאות למדד. במדד זה נוצר מצב מיוחד בו ערך השוק של החזקות הציבור של המניה במקום ה-37 הוא 167 מיליון שקל ושל זו במקום ה-45 הוא 161 מיליון שקל (כלומר, הפערים נמוכים מאוד).

אאורה המדורגת כעת במקום ה-40 וקרדן נדל"ן המדורגת במקום ה-45 יכנסו למדד אם ישמרו על מקומן. בהנחה ששלוש המניות האלו יכנסו למדד אז יצאו מהמדד 6 מניות, כעת מסתמן שהן יהיו: סומוטו, פועלים איביאי, המשביר, כנפיים, ניסן וננו דיימנשן. אם קרדן נדל"ן או אאורה לא יכנסו בסופו של דבר למדד יציאתה של ננו דיימנשן תמנע. חברת שנפ דווחה על כוונה לבצע הפצת מניות כדי להבטיח את מקומה במדד, אך נראה שגם ללא הפצה זו היא תשאר במדד (אלא אם ננו דיימנשן תעקוף אותה).

הביקושים הצפויים למנדלסון, אאורה וקרדן נדל"ן, בהנחה שיכנסו למדד, הם 5.9, 3.6 ו-2.9 מיליון שקל (בהתאמה). ממדד SME60 צפויים לצאת 8 מניות שהמשקל הכולל שלהן במדד הוא 9.3%. מנגד המדד צפוי לקלוט 6 מניות שהמשקל שלהן במדד שהמשקל הכולל שלהן יהוה כ 10.9%, ולכן למניות המדד צפוי היצע מצרפי קל עם עדכון הרכב המדדים.

צמיחה

המניות וויטסמוק, נץ קבוצה, קדימהסטם, אינפימר, תפרון ואביליטי צפויות לצאת ממדד צמיחה בגלל ערך שוק נמוך של החזקות ציבור. מניית אפריקה השקעות צפויה לצאת בגלל מחיר מניה נמוך מ-30 אגורות (יתכן שתוצא מהמדד עוד קודם אם המסחר במניה יפסק). מהמדד יצאו קנדה ישראל שתעבור למדד ת"א 125 ושלושת המניות (או פחות) שיעברו למדד SME60.

למדד צמיחה יכנסו המניות החדשות: יעקובי קבוצה, ואלמור חשמל (מניית הולמס פלייס תכנס למדד צמיחה במסגרת המסלול המהיר רק בחודש מרץ). מניות יעקובי ואלמור צפויות לביקושים של 1.4 ו-0.9 מיליון שקל (בהתאמה). בנוסף המדד צפוי לקבל את 7 המניות ממדד ת"א 125 שלא עומדות בקריטריון שיעור החזקות הציבור ועד 6 מניות שיוצאות ממדד SME60.

למדד צמיחה צפויות להיכנס 15 מניות שמהוות יחד כ- 22.7% מהמשקל הכולל במדד. מנגד צפויות לצאת ממנו 11 מניות שמהוות כ-9.3% מהמדד בלבד. התוצאה הצפויה היא היצע מצרפי של כ-20 מיליון שקל למניות המדד. היצע זה מהותי מאוד יחסית לסחירות הנמוכה של מרבית המניות.

נדל"ן

מדד הנדל"ן יקלוט את מניות יעקובי קבוצה וקרדן יזמות (שסיווגה שונה לנדל"ן). מנגד אפריקה השקעות צפויה לצאת ממדד זה.

תל דיב

למדד תל דיב יכנסו המניות: שטראוס, מגה אור, ישרס, קרסו, אשטרום נכסים, פלסאון, מגדלי תיכון, ביטוח ישיר והמלט. כל אחת מהנכנסות תזכה לביקוש של כ4 מיליון שקל מתעודות הסל. מנגד מניית אפריקה נכסים תצא מהמדד ותספוג היצע של כ4.7 מיליון שקל. כמות המניות במדד תעלה מ-47 מניות ל-55 מניות ולכן כל מניה ותיקה במדד תספוג היצע של כ-700 אלף שקל (כיוון שמדובר במדד עם משקל אחיד למניות).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות