אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סנט לואיס תובעת את הבעלים של הראמס בעקבות המעבר ללוס אנג'לס צילום: אימג'בנק, GettyImages

סנט לואיס תובעת את הבעלים של הראמס בעקבות המעבר ללוס אנג'לס

לפי התביעה שהגישה העיר, סטן קרונקי וליגת ה-NFL הפרו חוזה בעת הליך מעבר הקבוצה - דבר שגם לה לנזקים במיליוני דולרים

31.12.2017, 17:29 | שירות כלכליסט
סטן קרונקי לא הצליח לבטל תביעה שהגישה סנט לואיס, שלפיה הבעלים המיליארדר של "סנט לואיס ראמס" מליגת הפוטבול האמריקאית (NFL) ביצע עבירות משפטיות כשהקבוצה עברה בשנה שעברה ללוס אנג'לס. קרונקי הוא גם הבעלים של דנבר נאגטס מה-NBA וארסנל מהפרמיירליג.

קראו עוד בכלכליסט

סטן קרונקי, צילום: רויטרס סטן קרונקי | צילום: רויטרס סטן קרונקי, צילום: רויטרס

העיר סנט לואיס, מחוז סנט לואיס ומתחם הספורט והכנסים של העיר מאשימים כי ה-NFL וקרונקי הפרו חוזה וביצעו הונאה בעת הליך מעבר הקבוצה. לפי התביעה, הראמס החליטו להעביר את הקבוצה עוד לפני שהגישו בקשה למעבר, ובכך הוליכו שולל את העיר לגבי האפשרות שיישארו.

הנאשמים, כולל כל 32 הקבוצות בליגה, ביקשו מהשופט כריסטופר מקגרו לבטל את התביעה, בטענה שלא הייתה שום הפרה של מדיניות המעבר של הליגה. לטענתם, הנחת היסוד של התביעה – שהליגה הפרה חוזה על ידי הפרת המדיניות – אינה מבוססת. הנחיות המעבר "אינם חוזה אלא מדיניות פנימית", הסביר עורך הדין בנג'מין ראזי לשופט בשימוע שהתקיים ב-1 בדצמבר.

ואולם בפסיקתו, קבע השופט: "התובעים העלו עובדות שמצביעות על הפרת חוזה".

עם זאת, הוא ביטל את תביעת ההונאה שהוגשה נגד כל הקבוצות, והותיר אותה רק נגד הראמס. "התביעה לא הצליחה לייחס ייצוג שגוי ספציפי לכל קבוצה או בעלים אחרים מלבד הראמס וקרונקי", כתב השופט.

התובעים דורשים פיצויים במיליוני דולרים על הפסד הכנסות ממסים, זאת בנוסף ל-16 מיליון דולר שהוציאו על ניסיונות לשמור שהקבוצה תישאר בעיר, בעיקר בתכנון ועיצוב אצטדיון חדש בשווי 1.1 מיליארד דולר צפונית לדאון טאון סנט לואיס.

מהראמס, קרונקי וה-NFL לא התקבלה תגובה.

ראש מחוז סנט לואיס, סטיב סטנגר אמר כי הפסיקה "היא צעד נוסף בדרך להטלת האחריות על סטן קרונקי וה-NFL לקשירת קשר לגנוב מסנט לואיס קבוצת פוטבול שאהדנו בכל הלב, ולגנוב מאיתנו הכנסות במסים".

לפי התביעה, בכירים בליגה ובקבוצה, בראשם קרונקי שיקרו לגבי הכוונות האמיתיות שלהם. "ה-NFL אפשרו לראמס לעבור מסנט לואיס והקבוצה לא ביצעה כל ניסיון להישאר בעיר, זאת על אף שבסנט לואיס נכנסו למו"מ בתום לב", נכתב בתביעה.

בנוסף, המעבר ללוס אנג'לס "העשיר את הראמס בצורה חסרת פרופורציה". השווי של הקבוצה הוכפל ל-3 מיליארד דולר, כך לפי התביעה המתבססת על מאמר שפורסם במגזין פורבס. "העלייה בשווי באה על חשבון התובעים".

במסמכים שהוגשו לבית המשפט, הנאשמים כינו את מדיניות המעבר כ"נתונה לשיקול דעת" וציינו כי העיר המארחת אינה אמורה להיות שותפה או מוטבה של המדיניות, כך שהיא לא הייתה יכולה לאכוף אותה גם אם היא נחשבת לחוזה.

התביעה מצטטת כמה הצהרות שנאמרו לאורך השנים על ידי קרונקי וסמנכ"ל התפעול של הקבוצה קווין דמוף, ומצביעים על רצונם להשאיר אותה בסנט לואיס. "אני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי לשמור על הראמס בסנט לואיס", אמר קרונקי באפריל 2010, לפי התביעה. "תמיד תמכתי בפוטבול המקצועי בסנט לואיס, ואני מתכוון לעשות זאת שוב. נולדתי וגדלתי במיזורי. אנשים יודעים שאפשר לסמוך עליי. אנשים יודעים שאני איש של כבוד".

לתביעה מצורפות גם הצהרות מצידם של קומישינר הליגה רוג'ר גודל והמנכ"ל אריק גרובמן התומכים בסנט לואיס ובחשיבות מדינות המעבר. אולם בליגה טוענים כי ההצהרות הללו לא תומכות בתביעה. "מדובר בדעות וציפיות, ולא בעובדות", נמסר מה-NFL.

מדיניות המעבר של הליגה פותחה ב-1984 במטרה להימנע מחבות להגבלים העסקיים, זאת בתגובה לפסיקה נגד הליגה בזמן שניסתה לחסום מעבר של אוקלנד ריידרס ב-1980 ללוס אנג'לס.

על פי התביעה הנוכחית, המדיניות קובעת כי "הקבוצות מחויבות לעבוד בחריצות ובתום לב" על מציאת אצטדיונים מתאימים, ושהמחויבות של כל קבוצה היא "לקדם את האינטרסים של הליגה בשטח הביתי שלה".

התביעה כוללת שלושה עמודים של דוגמאות ל"הצהרות כוזבות מצד הראמס בנוגע לכוונה להיכנס למו"מ בתום לב".

במסמכים שהוגשו לבית המשפט ב-10 בנובמבר, התובעים טוענים כי מדיניות המעבר "מטילה חובות חוזיות על כל הקבוצות החברות בליגה כדי למנוע מהן לעבור רק מכיוון שהן מאמינות ששוק אחר יהיה רווחי יותר".

קרונקי הוא גם הבעלים של דנבר נאגטס מה-NBA וארסנל מהפרמיירליג.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות