אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי חקיקה לטובת הבייבי של הימין: היוזמה של קרא להצלת ערוץ 20 צילום: אוהד צויגנברג

שינוי חקיקה לטובת הבייבי של הימין: היוזמה של קרא להצלת ערוץ 20

משרד התקשורת מקדם שינוי חקיקה רחב היקף שיהפוך את ארבעת ערוצי השידור הייעודיים לערוצים מסחריים שרשאים לשדר פרסומות. זאת לאחר שבערוץ 20 איימו להחזיר את רשיון השידור בשל עודף פיקוח

01.01.2018, 08:25 | אביב גוטר

הצעת חוק שעליה עומלים במשרד התקשורת מבקשת לבטל את הרשיונות שהוענקו לערוצי השידור הייעודיים 20, 9,, 24 והלא TV ולהחליפם ברשיונות לשידורים מסחריים. ההצעה נועדה למנוע את סגירתו של ערוץ 20 (לשעבר ערוץ המורשת), לאחר שבשבוע שעבר איימו מנהליו כי בכוונתם להחזיר את רשיונו משום שלטענתם מחויבויות רגולטריות אינן מאפשרות להפעילו בחופשיות. במקביל שינוי רשיונות השידור יעביר את הערוצים מפיקוח מועצת הכבלים והלוויין לפיקוח הרשות השנייה. זאת על רקע המתיחות בין שר התקשורת איוב קרא ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק שהגישה במקור ח"כ שרן השכל (הליכוד) מקודמת בימים אלו בוועדת המשותפת כלכלה־כנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד) וצפויה לעלות מחר לדיון לקראת הכנתה לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. נטילת סמכות הפיקוח על הערוצים מידי מועצת הכבלים והלוויין יותיר בידי המועצה רק את העיסוק בפלטפורמות השידורים HOT ו־yes. פלטפורמות השידור על גבי האינטרנט של סלקום ופרטנר לא מצויות תחת פיקוח בשלב זה.

ערוץ עם 10% מעוגת הפרסום יחויב בחדשות

 

לפי נוסח ההצעה הקיים יתווסף לחוק הרשות השנייה סעיף המחייב בעלי רשיונות שידור להעביר למנכ"ל הרשות השנייה נתונים כספיים אודות הכנסות והוצאות, בדומה לערוצים המסחריים הוותיקים. הסעיף נועד לספק לרשות אומדן לגבי נתח השוק של כל ערוץ מכלל ההכנסות משידורי פרסומות וחסויות, כך שאפשר יהיה לקבוע אילו מגבלות רגולטוריות יוטלו עליו. במשרד התקשורת בונים מדרגות פיקוח על הערוצים המסחריים, שיופעלו על בסיס הנתח שיצברו משוק הפרסום באופן שיעניק הגנת ינוקא לערוצים בשלבי התבססותם.

כך, ערוץ שנתח השוק שלו נמוך מ־10% לא יחויב בשום חובות רגלטוריות למשך שלוש שנים לפחות. עם זאת, אם בתקופה זו הערוץ יבקש לשדר חדשות אף שאינו מחויב בכך לפי חוק הוא יחויב לעמוד בכללי הרשות השנייה, הכוללים ביתר היתר הקמת חברת חדשות ייעודית הכוללת מועצת מנהלים ועמידה בכללי אתיקה. הערוצים המסחריים קשת, רשת ועשר עשויים להתנגד לסעיף לכך בטענה שאם ערוץ בוחר על דעת עצמו לשדר חדשות יש להחיל עליו חובות פיננסיות בדומה לאלו החלון עליהם.

מימין: מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ ושר התקשורת איוב קרא. מתחרים חדשים על עוגת הפרסום, צילום: יוסי צבקר מימין: מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ ושר התקשורת איוב קרא. מתחרים חדשים על עוגת הפרסום | צילום: יוסי צבקר מימין: מנכ"ל ערוץ 20 שכי פרנץ ושר התקשורת איוב קרא. מתחרים חדשים על עוגת הפרסום, צילום: יוסי צבקר

מדרגת הפיקוח הראשונה תוטל על ערוצים שנתח השוק שלהם עמד בממוצע על 10%–15% מעוגת הפרסום במשך שלוש שנים רצופות. ערוצים אלו יחויבו בשידורי חדשות באמצות הקמת חברת חדשות ייעודית לפי כללי הרשות השנייה, אולם יהיו פטורים מחובת ההוצאה המוטלת על תפעול חברת חדשות, העומדת לפי חוק הרשות השנייה על מינימום של 55 מיליון שקל בשנה.

במשרד התקשורת מבקשים להקל על הערוצים המסחריים הצעירים ולכן רוצים לאפשר להם לשדר חדשות אך לפטור אותם מהוצאה כבדה זו. קשת, רשת ועשר צפויים להתנגד להקלה זו, שכן היא תיצור להם מתחרים בתחום שידורי החדשות בלא שיוטלו עליהם מגבלות רגולטוריות. נראה כי במשרד התקשורת מבינים זאת ולכן מציעים להם "סוכרייה": בשנה הראשונה לאחר כניסתו של שחקן חדש לתחום שידורי החדשות תופחת חובת ההוצאה על תפעול חברת חדשות ל־43.5 מיליון שקל ומהשנה השנייה תפחת חובת ההוצאה ל־22.7 מיליון שקל.

מדרגת הפיקוח הבאה תוטל על ערוצים מסחריים שיגרפו בממוצע 15%–20% מהכנסות הפרסום במשך שלוש שנים רצופות, ותצרף לחובת שידורי החדשות גם את החובה לעמוד בהוצאות על תפעול חברת חדשות. עם זאת, הערוצים עדיין ישוחררו מחובת שידור הפקות מקור. המדרגה האחרונה תוטל על ערוצים שיגרפו מעל 20% מעוגת הפרסום ותחייב אותם בכל החובות הרגולטוריות לפי חוק הרשות השנייה, ובכלל זה שידורי הפקות מקור וסוגה עילית.

היוצרים צפויים להתנגד לפטורים מהפקות מקור

 

הצעת החוק שעוד צפויה לשינויים עשויה לעורר התנגדות עזה מצד ארגוני היוצרים וארגונים נוספים העוסקים ביצירה מקומית. זאת שכן רק ערוצים שייחשבו גדולים יחויבו בשידור הפקות מקור, ומאחר שההצעה מכניסה ארבעה מתחרים חדשים על עוגת הפרסום סביר שחלקם לא יחויבו לעולם בהפקות מקור. גם הערוצים שכן יצליחו להגיע לנתח שוק של 20% צפויים לעשות זאת רק בעוד מספר שנים.

בדיון שנערך אתמול בוועדה טענו פעילים בארגוני היוצרים בפני חברי הכנסת כי כניסת שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית פגעה למעשה בהשקעה בהפקות מקור. זאת מאחר והתחרות מצדן של סלקום ופרטנר פגעה בהכנסות HOT ו־yes, ולפיכך בגובה שחובת ההשקעה המוטלת עליהם בהפקות מקור שנגזרת מהן.

בשבוע שעבר הביעה בפני הוועדה נציגת קשת, רשת ועשר את התנגדותם לשינוי החקיקה: "כולנו באותה סירה, כולנו חיים מפרסומות ולחורים בסירה בשוק שלא צומח נכנסים יותר מים. הערוצים המסחריים מוציאים יותר אז הם מפסידים יותר", אמרה עו"ד נגה רובינשטיין.

חלק אחר בהצעת החוק יחייב בעלי רשיונות שידור מסחריים בתשלום לפלטפורמות השידורים בכבלים ובלוויין, בניגוד למצב כיום המחייב את HOT ו־yes להעביר את שידורי הערוצים הייעודיים בחינם. שר התקשורת יידרש לקבוע את סכום התשלום. עם זאת, כבר ממועד קבלת הרשיון יוכלו הערוצים המסחריים להיות פטורים מתשלום זה אם הסכום שישקיעו בהפקות מקור יהיה כפול מהתשלום הנדרש ל־HOT ו־yes.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות