אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאחורי הגב של סיידוף, אלוביץ' והבנקים: גם קרן תש"י מציעה לקנות את בזק צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מאחורי הגב של סיידוף, אלוביץ' והבנקים: גם קרן תש"י מציעה לקנות את בזק

קרן ההשקעות מנהלת מו"מ לרכישת השליטה בביקום מול דירקטוריון אינטרנט זהב והמנכ"ל דורון תורג'מן, שנטרל עצמו מההסדר ביורוקום

01.01.2018, 06:53 | גולן חזני

הבנקים עלולים להיקלע לבעיה בהסדר החוב של יורוקום מול שאול אלוביץ' ונתי סיידוף: ל"כלכליסט" נודע כי קרן תשתיות ישראל (תש"י) מנהלת מגעים לרכישת השליטה בבזק ישירות מול אינטרנט זהב, החברה שדרכה מחזיק אלוביץ' במונופול התקשורת. המגעים מתנהלים מול מנכ"ל אינטרנט זהב וביקום דורון תורג'מן ודירקטוריון אינטרנט זהב.

קראו עוד בכלכליסט

בשלב זה המגעים מצויים בשלבים ראשוניים, אך אם יבשילו תש"י תגיש לדירקטוריון אינטרנט זהב הצעה לרכוש מהחברה את מניות השליטה בביקום, המחזיקה בבזק. עסקה זו תהיה יקרה בהרבה מזו שמציע סיידוף לבנקים, ובמסגרתה הוא צפוי לשלם רק 370 מיליון שקל במזומן.

אינטרנט זהב מחזיקה ב־65% ממניות ביקום ששוויין נאמד ב־1.23 מיליארד שקל, אך למרות פערי המחיר מבנה עסקה זה יהיה נוח בהרבה עבור תש"י. רכישת השליטה בביקום תקרב את הקרן לנכס המרכזי בזק מבלי שהיא תיקח על עצמה חובות במעלה פירמידה בת שלוש קומות. לאינטרנט זהב קיים חוב של 600 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ולביקום יש חוב של 2 מיליארד שקל.

מנהל תש"י ירון קסטנבאום. קרוב יותר לנכס המרכזי, צילום: עמית שעל מנהל תש"י ירון קסטנבאום. קרוב יותר לנכס המרכזי | צילום: עמית שעל מנהל תש"י ירון קסטנבאום. קרוב יותר לנכס המרכזי, צילום: עמית שעל

תורג'מן ניתק עצמו מכל המגעים למכירת השליטה ביורוקום במסגרת הסדר כדי להימנע מניגוד עניינים. עם זאת, גם תורג'מן וגם ודירקטוריון אינטרנט זהב מחויבים לדון בכל הצעת רכישה שמגיעה אליהם ולבחון את טובת החברה תוך התעלמות מצרכיו של בעל השליטה אלוביץ'. בהתחשב באווירה הציבורית והחקירה המתנהלת נגד אלוביץ' לעובדה זו יש משמעות כפולה.

קרן תש"י שמנוהלת בידי ירון קסטנבאום מתמחה בהשקעה בחברות הפועלות בתחומי התשתיות, האנרגיה, התחבורה, השירותים, הלוגיסטיקה והתקשורת. הקרן מנהלת 1.8 מיליארד דולר ונתמכת בידי מוסדות פיננסיים מובילים בישראל ומשקיעים מאירופה ומצפון אמריקה. אחזקותיה העיקריות של תש"י, שהוקמה ב־2007, כוללות 3.5% מהזכויות במאגר הגז תמר (שנרכשו בדצמבר 2016 תמורת 404 מיליון דולר) ו־50% מחברת סוויספורט שמפעילה מסוף מטענים בנמל התעופה בן גוריון.

הקרן מחזיקה גם ב־75% ממניות חברת נתיבי היובל, שמתפעלת ומתחזקת את כביש 431 מאיילון דרום למודיעין, והיא אף הבעלים של חברת ויה מאריס, שמפעילה את מתקן ההתפלה בפלמחים שהספקו 100 מיליון מ"ק בשנה. בנוסף היא מחזיקה ב־20% ממניות חברת התשתיות ורידיס (לשעבר ואוליה).

סיידוף ויורוקום צפויים להגיש היום הצעת הסדר מתוקנת לבית המשפט, אך צעד זה לא צפוי למנוע מתש"י להגיש הצעת רכישה לאינטרנט זהב אם תחליט על כך. במידה והקרן תבחר לעשות זאת עשוי להיווצר מהלך כפול שבמסגרתו הבנקים מנסים לגבש הסדר מול אלוביץ', יורוקום וסיידוף, ובמקביל דירקטוריון אינטרנט זהב מקדם עסקה שתאיים על הסדר זה. אתמול נערכו נסיונות ראשונים לחבר בין סיידוף לבעל השליטה במבטח שמיר איש העסקים מאיר שמיר, על מנת שזה ישמש כשותף הישראלי של סיידוף, שצפוי לבצע את רכישת בזק באמצעות חברה זרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות