אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיצד סלל ג'ורג' וואה את דרכו לנשיאות ליבריה? צילום: אי פי איי

כיצד סלל ג'ורג' וואה את דרכו לנשיאות ליבריה?

לא בכל יום הופך שחקן כדורגל שזכה בתואר שחקן השנה לנשיא מדינה, אך וואה עשה זאת לאחר שגבר בסיבוב השני של הבחירות על ג'וזף בואקאי, שכיהן כסגן הנשיאה במשך 12 שנים.

01.01.2018, 19:09 | שירות כלכליסט
לא בכל יום הופך שחקן כדורגל שזכה בתואר שחקן השנה לנשיא מדינה, אך ג'ורג' וואה מליבריה עשה את זאת לאחר שגבר בסיבוב השני של הבחירות על ג'וזף בואקאי (73), שכיהן כסגן הנשיאה במשך 12 שנים.

קראו עוד בכלכליסט

המנצח בבחירות - וואה, צילום: אי פי איי המנצח בבחירות - וואה | צילום: אי פי איי המנצח בבחירות - וואה, צילום: אי פי איי

וואה, ששיחק בשורה של מועדונים אירופיים, ביניהם פריז סן ז'רמן, ארסנל ומילאן, הודה לתומכים שלו דרך טוויטר. "אני רוצה להודות לכם, תושבי ליבריה, מעומק הלב, על כך שכיבדתם אותי בקול שלכם היום. זה מעניק לי תקווה רבה", אמר לאחר שזכה ב-12 מבין 15 מחוזות הבחירה במדינה במערב אפריקה.

וואה, השחקן האפריקאי היחיד שזכה עד כה בכדור הזהב, הפך לנשיא ה-25 של ליבריה. הוא יחליף את אלן ג'ונסון סירליף, והבטיח להביא יציבות למדינה שסבלה במשך 15 שנים ממלחמת אזרחים.

וואה הודה למאמן ארסנל ארסן ונגר, שסייע לו להצליח באירופה. ונור הוא שהביא במקור את וואה לאירופה לאחר שהחתים אותו במונאקו.

"כשרק התחלתי לשחק כדורגל, לא העליתי בדעתי שאזכה בפרס שחקן השנה ואתגלה כשחקן הטוב ביותר בעולם", אמר לעיתון הבריטי הגרדיאן.

"הייתה לי תשוקה למשחק ועבדתי קשה בכל יום. בכל יום העדפתי להתאמן במקום לאכול או לישון. כשעברתי למונטה קרלו כדי לשחק במונאקו לא שיחקתי בששת החודשים הראשונים שם. אבל הייתי נחוש להראות את הכישרון שלי, להוכיח לכולם בבית, שחשבו שהמעבר שלי לאירופה הוא בזבוז זמן, שאני שחקן טוב. ונגר שימש כדמות אב עבורי והתייחס אליי כאל בנו. זה אדם, שאף שהגזענות הייתה בשיאה, הפגין כלפי רק אהבה. הוא רצה שאעלה על המגרש עבורו בכל יום".

במהלך קמפיין הבחירות הבטיח וואה שיילחם בשחיתות ויוביל לשינוי על ידי יצירת מקומות עבודה לצעירים. בליבריה מחצית מהאוכלוסייה היא מתחת לגיל 35. הוא מעוניין גם לשנות את סגנון המנהיגות ולהגביר את השקיפות לקבלת ההחלטות של הממשלה.

במהלך מתוחכם אך שנוי במחלוקת הוא בחר בג'ול טיילור, גרושתו של הדיקטטור צ'רלס טיילור כסגנית שלו. טיילור כיהנה כסנטורית מאז 2005, והיא מייצגת את הקבוצה האתנית הגדולה במדינה - שבט Kpelle.

צ'רלס טיילור, שבעבר טען שיש לו כוחות על, מרצה עונש מאסר של 50 שנה שהטיל עליו בית המשפט של האו"ם בשל האחריות שלו לפשעי מלחמה שבוצעו בסיירה לאון. טיילור ידוע לשמצה בשל השימוש שלו בחיילים–ילדים במלחמת האזרחים של ליבריה.

וואה הפסיד בבחירות ב-2005 נגד סירליף, אך הצליח להתגבר על המוניטין שיצא לו כטירון בזירה הפוליטית. הוא גם יצא ללימודים בארה"ב מאחר שאחד ההסברים לכך שלא נבחר היה שאינו בעל השכלה גבוהה. הוא מכהן בסנאט של ליבריה מאז 2015.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות