אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החדשנות הטכנולוגית משנה את פני השווקים צילום: נתי חדד

דעה

החדשנות הטכנולוגית משנה את פני השווקים

היכולת לייצר מובילות וחדשנות בצורותיה השונות היו תמיד שלובות זו בזו, ובעולם כה משתנה הפכו אף לחיוניות להישרדותם של עסקים; חדשנות זו משנה את פני השווקים כולם ואת חיינו כצרכנים

01.01.2018, 17:08 | שחר זיו

שיפור טכנולוגי של ענפי התעשייה והשירותים נחשב לאחד המקורות הבולטים לצמיחה כלכלית משקית. שיפור טכנולוגי הוא תולדה של שורה של גורמים, אולם בסיסו נעוץ ביישום תפיסת חדשנות חוצה דיסצפלינות של פעילויות הארגון.

קראו עוד בכלכליסט

המרדף אחרי החדשנות נחשב לגביע הקדוש של חברות הטכנולוגיה, כאשר ההצלחה מסתכמת לעיתים בתשובה לשאלה מי יוכל להביא את המוצר החדשני מהר יותר לשוק, אך חדשנות אינה נחלת חברות הטכנולוגיה בלבד.

מפעל אורבוטק ביבנה, צילום: טל שחר מפעל אורבוטק ביבנה | צילום: טל שחר מפעל אורבוטק ביבנה, צילום: טל שחר

בשנים האחרונות אנו מזהים הפנמה והאצה של תהליכי חדשנות, ובפרט חדשנות טכנולוגית. תהליכים אלה מחלחלים לכלל ענפי המשק תוך יצירת תחומים עסקיים.

לדיפוזיה זו השפעה בדרכים שונות על ענפי המשק השונים - כגון הייצור, עם דגש על עולם הרובוטיקה, הפיננסים, התחבורה, העיר החכמה, הבנייה, הגיל השלישי, החקלאות, ועולם ועוד משפיעים באמצעות אופן יישומם על משתני המקרו של המשק כולו וקובעים הלכה למעשה מי יהיו הארגונים השורדים, הצומחים והקמלים של המשק.

חלקה של החדשנות בצמחיתו של המשק מתבטא בשורה של פרמטרים. הפרמטרים הבולטים הם העלייה בשיעור הפריון של חברות שרמת החדשנות שלהן גבוהה, והנכונות של חברות בינלאומיות לרכוש חברות מקומיות בתחומים שבהם לחדשנות יש יכולת להשפיע על השווקים הגלובליים.

החדשנות, בין אם טכנולוגית, שיווקית, פיננסית או אחרת מהווה כלי מרכזי בתחרות בין החברות על מובילות בשווקים הדינמיים והתחרותיים.

בתחרות המהלך העסקי שנערכה השנה נכללו בין העולות לגמר חברות אשר החדשנות מהווה בכל אחת מהן נדבך אחר של פעילות. בין חברות הייצור שבלטו נמנית אורבוטק, שקטפה את המקום הראשון, בזכות השלמת מהלך מוצלח של רכישה אסטרטגית מתוכננת היטב, שהרחיב והעמיק את מגוון המוצרים, הלקוחות והיכולות הטכנולוגיות שלה. עוד בלטה בתחום הייצור על בד משואות יצחק, שהשלימה בתחילת 2017 את פיתוחו של מפעל ייצור חדשני בדימונה - לצד מעבר לטכנולוגיה חדשה בפסי היצור הקיימים שלה - והגבירה את היקף הייצור.

במקרה של קייט פארמה, המהלך העסקי של החברה הוביל לכך שבעלי המניות קצרו את פירות ההשקעה האדירה של החברה בפיתוח טיפול חדשני לסרטני דם כאשר החברה נרכשה על ידי גילייד בכ-11.9 מיליארד דולר באחת העסקאות הגדולות ביותר במדעי החיים.

טאואר, לעומתה, השכילה ליישם בהתמדה מודל עסקי חדשני של הגדלת כושר הייצור מבלי להקים מפעלים - באמצעות רכישת כושר הייצור של מפעלים ושדרוגם, תוך שימוש בידע העמוק שלה בתחום. בלטו גם סלקום, שפיצחה את הקיפאון בשוק הטלוויזיה והייתה הראשונה להציע שירותי טלוויזיה במחירים נמוכים מהמקובל בשוק עד כה, ועוד שורה של חברות שקצרה היריעה מלציין איך הובילה תפיסה חדשנית את תחום הפעילות שלהן לצמיחה ושינוי. כל אלו הן דוגמאות בודדות של חברות שאימצו חדשנות כמנוע צמיחה או שחדשנות מהווה את בסיס הפעילות שלהן.

היכולת לייצר מובילות וחדשנות בצורותיה השונות היו תמיד שלובות זו בזו, ובעולם כה משתנה הפכו אף לחיוניות להישרדותם של עסקים. יתרה מכך, חדשנות זו משנה את פני השווקים כולם ואת חיינו כצרכנים.

שחר זיו הוא שותף מנהל BDO

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות