אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצמיחה ב־IT תהפוך ב־2018 לדיבידנדים צילום: שאטרסטוק

הצמיחה ב־IT תהפוך ב־2018 לדיבידנדים

קרן הסל העוקבת אחר חברות ה־IT המובילות בארה"ב הכתה את S&P 500 ב־2017 - והביקוש לשירותים צפוי לעלות

02.01.2018, 07:28 | צביקה פינקלשטיין
ב־2017 טיפסו הוצאות ה־IT בשוק העולמי, ובישראל בפרט. חברות וארגונים בכל קשת המגזרים שדרגו והטמיעו מערכות IT כחלק מהכניסה לעידן המבוסס ברובו על טכנולוגיות ענן ושירותי מובייל. לפיכך צפויה עלייה בביקוש לשירותי IT והמשך צמיחה של החברות הפועלות בתחום.

קראו עוד בכלכליסט

שוק ה־IT העולמי הפגין ביצועים מרשימים בשנה החולפת. קרן הסל FTEC - Fidelity MSCI Information Technology Index - העוקבת אחר מניות חברות ה־IT המובילות בארה"ב, הניבה תשואה של 36% ב־2017, לעומת תשואה של 19.5% שהשיג מדד S&P 500. המדד כולל חברות שמתמקדות ב־IT כמו אורקל, שעלתה ב־24% בשנה החולפת, ו־HP, שזינקה ב־45%. בנוסף, על פי תחזית שנתית שפרסמה חברת המחקר גרטנר, סך הוצאות ה־IT בעולם צפוי להסתכם ב־3.6 טריליון דולר ב־2018 - עלייה של 3.5% לעומת 2017.

מניסיון להתחקות אחר מנועי הצמיחה של שוק ה־IT, הן בזירה הגלובלית והן בזירה המקומית, עולות שתי נקודות עיקריות שיש בהן כדי לסמן את המגמות שיובילו את השוק גם בשנה הקרובה. הנקודה הראשונה - הבשלת טכנולוגיות קיימות ופיתוח טכנולוגיות חדשות. שנת 2017 התאפיינה בהמשך תהליך ההבשלה של טכנולוגיות כגון ה־IoT (האינטרנט של הדברים) וה־AR (מציאות רבודה). זאת במקביל לפריחה של טכנולוגיות חדשות ומבטיחות, כגון הבלוקצ'יין, שעליה נשענים מטבעות וירטואליים דוגמת הביטקוין.

שילוב הטכנולוגיות הללו בתעשיות, בדגש על סייבר, פיננסים ואנרגיה, יחד עם הרחבת היצע היישומים הנסמכים על טכנולוגיות ענן וצריכה גוברת של שירותי מובייל - צפוי לתרום את חלקו להמשך מגמת הצמיחה בתעשיית ה־IT העולמית והמקומית.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

הנקודה השנייה נוגעת לכניסה לשווקים מסורתיים. שוק ה־IT חדר לארגונים שהדירו רגליהם ממנו בעבר, בהם בנקים וחברות ביטוח. אלה מבינים כי השקעות ברשתות תקשורת ושירותי תוכנה הן תנאי הכרחי להישרדות, בשוק שהפך תחרותי מאי פעם. ברמה המקומית, צמצום בהוצאות כוח האדם ומהלכי ההתייעלות האגרסיביים שמאפיינים את הבנקים בישראל צפויים לעמוד ביחס ישר לעלייה בהוצאות ה־IT במערכת הבנקאית.

ארגונים מסורתיים נוספים שהעדיפו לדחות השקעה במערכות מחשוב מתקדמות ייאלצו לבצע את המעבר כדי לשרוד בשוק המתפתח. כתוצאה הם צפויים לתרום את חלקם לצמיחה ב־IT. החברות הפועלות בשוק ה־IT המקומי בשנה האחרונה הפגינו ברובן ביצועים נאים, עם תשואה ממוצעת שעמדה על 14.2%. החברות נסחרות במכפיל רווח ממוצע של 15.1, המשקף ציפיות להמשך הצמיחה ברווחי החברות במהלך השנה הקרובה. בנוסף, החברות הללו נוהגות לחלק שיעור גבוה יחסית מהרווח שלהן לבעלי המניות כדיבידנד.

אלא שמלבד יתרונות יש גם סיכונים, שיכולים להשפיע על ביצועי החברות המקומיות. עם אלה ניתן למנות רמת תחרות גבוהה, שעשויה לפגוע בשיעורי הרווחיות של החברות. גם היקף ההשקעות, הגדול באופן יחסי, עלול להוות סיכון במידה וחברות יחליטו לדחות השקעות משיקולים של חיסכון בהוצאות.

השורה התחתונה: הצמיחה בתחום ה־IT תחלחל לרווחיי החברות ולדיבידנדים, והענף מהווה הזדמנות מצוינת להשקעה בשנת 2018

הכותב הוא אנליסט בבית ההשקעות ווליו בייס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות