אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי שרוצה לעבוד בסביבה ירוקה – (ש) יקום! צילום: קבוצת מבנה נדל"ן

מי שרוצה לעבוד בסביבה ירוקה – (ש) יקום!

הטרנדים בעולם התעסוקה, ובמיוחד בענף ההיי-טק מצביעים על מפנה חד בכל הנוגע למיקום מתחמי העבודה ולהעדפות של מנהלים ועובדים. מתחמי עבודה בלב הערים – OUT, מתחמי עבודה בסביבה שקטה וירוקה – IN

02.01.2018, 15:44 | בשיתוף מבנה יקום
כולנו מכירים את הסצנה הזאת בסרטים על צעירים שאפתניים: הם קמים מוקדם בבוקר, מתלבשים, יוצאים מהבית, נכנסים לאוטו, עומדים בפקקים בתוך המון פיח ועשן והופ! הם נבלעים בסביבה אורבנית, צפופה ורועשת, בתוך מגדל עצום. אז נכון להיום, כך נראית הסביבה העסקית של מרבית עובדי ההיי-טק גם בישראל, אבל נראה שהשינוי עומד בפתח.

חברות ההיי-טק המובילות בארץ נמצאות בעיצומה של מגמת התרחקות ממוקדי התעסוקה העמוסים דוגמת רמת החייל, רוטשילד והסיטי של רמת גן, לטובת אזורים המציעים להם גישה נוחה יותר, סביבה הרבה פחות צפופה וסואנת וחשוב מכל – מחירים אטרקטיביים, במיוחד בהשוואה למתחמי התעסוקה הבולטים בגוש דן.

לאן הולכות חברות ההיי-טק? ובכן, לצד מעבר לאזורים דוגמת לוד, סביבת שדה התעופה ומתחמי תעסוקה בערי הפריפריה, ישנה התעניינות הולכת וגוברת במתחמי תעסוקה עצמאיים המעניקים לא רק סביבת עבודה ירוקה, אלא גם אפשרות לשכור מתחמים ומשרדים גדולים במחירים אטרקטיביים ועדיין ליהנות מנגישות גבוהה, על עורקי התחבורה הראשיים.

פרטים נוספים על משרדים שיכולים להתאים לך>>

 

מבנה יקום, צילום: קבוצת מבנה נדל"ן מבנה יקום | צילום: קבוצת מבנה נדל"ן מבנה יקום, צילום: קבוצת מבנה נדל"ן

הדשא של גוגל ירוק יותר

מי שביקר בעמק הסיליקון בארצות הברית היה עד לשינוי – במקום מגדלים בסביבה עירונית, בוחרות החברות המובילות בעולם בקמפוסים רחבי ידיים, הטובלים בירוק וממוקמים בסביבה כפרית, שקטה ואינטימית.

הבחירה בסביבה כפרית נראתה מוזרה בתחילת הדרך, אולם מחקרי פריון מגלים כי הסביבה הכפרית והירוקה תורמת באופן מהותי לפריון העובדים ולשביעות הרצון שלהם מסביבת העבודה. שביעות רצון זו נובעת לא רק מהשינוי המבורך בנוף הנשקף מהחלון, אלא גם מהעובדה שמרבית העובדים כבר לא מבזבזים זמן יקר בבוקר ובערב בפקקי תנועה והם נהנים ממשרדים וסביבת עבודה נדיבה ופרטית יותר.

במקביל לעלייה בשביעות הרצון ובפריון העובדים, גם המנהלים ומקבלי ההחלטות מזהים מספר יתרונות מהותיים במתחמי העבודה בסביבה, ביניהם:

• חסכון משמעותי בעלויות השכירות, במיוחד כאשר מדובר בחברות המעסיקות מאות עובדים.

• נגישות משופרת לעובדים, על עורקי תחבורה ראשיים, מבלי לסבול מעומסי תנועה כבדים ועם האפשרות להעניק מקומות חניה מרובים ללא עלויות גבוהות.

• גמישות מקסימלית בשימושים, דוגמת משרדים, מחסנים לוגיסטיים ועוד.

בהיי-טק אוהבים ירוק

מה שהתחיל בעמק הסיליקון מגיע במהירות שיא לארץ. אחת הדוגמאות הטובות ביותר לייבוא הטרנד הוא ללא ספק יורו פארק - פארק לתעשיות ההיי-טק ביקום. הפארק, שהוקם ומנוהל על ידי קבוצת מבנה, הפך מאז הקמתו לאבן שואבת לחברות הגדולות והמובילות בתחום ההיי-טק והתקשורת, ומשמש בית לחברות כמו אינטל, HOT, סמסונג, ברודקום, דור אלון ואחרות.

"ההייטקיסט הישראלי התבגר בעשור האחרון" אומר דודו זבידה – מנכ"ל קבוצת מבנה, וממשיך: "הוא הבין כי השעות שהוא שורף על הכביש באות על חשבון הזמן הפרטי שלו. הוא מייחל לצאת לסביבה נעימה, שקטה ונקייה בארוחת הצוהריים ולראות מסביבו ירוק במקום אפור. במקביל, המנהלים של חברות ההיי-טק והתקשורת בישראל ביקרו בקמפוסים של עמיתיהם בחו"ל ונכחו לדעת עד כמה סביבת עבודה ירוקה, אינטימית ורחבת ידיים תורמת לפריון העובדים ולשביעות הרצון שלהם, במיוחד בתחום בו קיים ביקוש קשיח לעובדים איכותיים".

בניגוד לקמפוסי היי-טק בארצות הברית, הנמצאים במקומות מרוחקים, הרי שיורו פארק יקום מציע סביבת עבודה כפרית, ירוקה ומבריאה, והכל על ציר התנועה החשוב בישראל – כביש מספר 2. מיקום זה חשוב במיוחד לחברות היי-טק ותקשורת, הנמצאות על הציר בין תל אביב, הרצליה, נתניה וחיפה.

לצד כל אלה חשוב לזכור כי חברות רבות מעדיפות לנהל את כל הפעילות שלהם במיקום אחד, בשל יתרונות תפעוליים ופיננסיים למיקום מרכזי הכולל את כל הפעילות: ממחסנים לוגיסטיים, דרך המחלקות השונות וכלה במיקום של משרדי ההנהלה. פארק יקום מעניק ללקוחותיו את האופציה הזאת בשל גודלו ובשל הגמישות בשימושי הקרקע בו.

יעל פרי - סמנכ"לית שיווק ומנהלת תחום משרדים ותעשייה בקבוצת מבנה, מעניקה כמה נקודות למחשבה בדרך למעבר החברה לסביבה ירוקה יותר:

• היכן מתגוררים עובדי החברה ומה יהיו אמצעי הגישה ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית למתחם התעסוקה?

• האם המתחם מעניק להם את מה שהם צריכים ואוהבים בסביבת העבודה שלהם, כמו מסעדות, חדר כושר, תחנת דלק עוד?

• הנגישות לא חשובה רק לעובדים אלא גם לספקים, משווקים, לקוחות ושותפים עסקיים. לכן, חשוב לוודא שהנגישות לעורקי התחבורה, לשדה התעופה וכמובן ל"ערי ההיי-טק " חייבת להיות מיידית ונוחה.

• עלויות הנדל"ן של חברה אינן כוללות רק את מחיר השכירות או הקניה, אלא גם ארנונה ודמי ניהול. חשוב לבדוק את העלות הכוללת ויותר מכך – לוודא כי החברה מקבלת יותר בכל הנוגע לדמי הניהול.

• אחד הקריטריונים החשובים ביותר בתחום הנדל"ן העסקי הוא ללא ספק גמישות נדל"נית, הן בתחום היקף השכירות והן בתחום שימושי הקרקע. גם כאן חשוב לוודא כי מתחם התעסוקה מספק את הגמישות הנדרשת.

נשמע לך מעניין?

פרטים נוספים על משרדים שיכולים להתאים לך כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות