אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת בעלי העניין של לוקסנבורג נכשלה: לפידות חלץ בחרה להשאר עם מניות איי.די.או צילום: אוראל כהן

עסקת בעלי העניין של לוקסנבורג נכשלה: לפידות חלץ בחרה להשאר עם מניות איי.די.או

העסקה שכללה העברת נתח של 2.2% ממניות חברת הנדל"ן, משותפות חיפושי הנפט לחברה האם לפידות קפיטל שבשליטת לוקסנבורג, לא קיבלה את אישור האסיפה; מנכ"ל לפידות אמיר תירוש: "ציבור המחזיקים הביע אמון בהשקעה באיי.די.או"

02.01.2018, 16:59 | אורן פרוינד

עסקת בעלי העניין של לפידות במניות איי.די.או נכשלה: העסקה שניסה להעביר בעל השליטה יעקב לוקסנבורג (לוקסי) בשתי החברות שבשליטתו, לפידות חלץ והחברה האם שלה לפידות קפיטל, לא קיבלה את אישור האסיפה.  

קראו עוד בכלכליסט

לוקסנבורג ניסה להעביר עיסקה שבמסגרתה שותפות חיפושי הנפט לפידות חלץ תמכור מחצית מהאחזקה שלה במניות איי.די.או, נתח של 2.2% מהמניות, לידי חברת האם שלה לפידות קפיטל. המכירה אמורה היתה להתבצע במחיר השוק, או במחיר שלא יעלה על 76 שקל למניה (מחיר המניה בשוק עומד היום על 67 שקל). באסיפה כללית מיוחדת של בעלי יחידות ההשתתפות התקבלה כאמור החלטה שלא לאשר את המהלך. אף שמדובר בכישלון עבור לוקסנבורג, מדובר בהבעת אמון של בעלי יחידות ההשתתפות בלפידות חלץ בהחלטתו לרכוש את מניות איי.די.או, חברת הנדל"ן של שרי אריסון הפועלת בברלין, ובערך שעשויה השקעה זו להניב לשותפות.

לוקסנבורג נכנס להשקעה בחברת איי.די.או בספטמבר האחרון, כאשר רכש גם באופן אישי, וכן באמצעות שתי החברות הציבוריות לפידות קפיטל ולפידות חלץ, מניות איי.די.או בשווי של 125 מיליון שקל, המהוות כ-6% מהון המניות של החברה. לוקסנבורג לא הסביר באופן רשמי מדוע הוא רצה להעביר את האחזקה של לפידות חלץ לידי חברת האם שלה לפידות קפיטל ומדוע מראש הוא לא רכש את המניות באמצעות החברה האם. 

ברשות ני"ע בחנו את המהלכים האחרונים של לוקסנבורג, ובאופן סצפיפי את העובדה שלפידות חלץ מחזיקה כ-30% מיתרות הנזילות שלה בחברת נדל"ן (איי.די.או) - בשעה שתקנון הבורסה מחייב שותפויות נפט לעסוק בפעילות של נפט וגז בלבד. ברשות מצאו שמדובר בעסקה בעייתית אך לא פסולה - "מסריחה אבל כשרה", אמרו ל"כלכליסט" מקורות בשוק.

לטענת אותם מקורות, על מנת שהדבר ייחשב עבירה, צריכה להיות ללפידות חלץ השפעה מהותית באיי.די.או, ומכיוון שהיא אינה מחזיקה בדירקטורים ולא מעורבת בשליטה הדבר אינו נחשב השפעה מהותית. עוד אמרו המקורות כי לפידות חלץ נמצאת ממש על סף הגבול המותר וכי רכישות נוספות עלולות למצב אותה כבעלת השפעה. ייתכן שעסקת בעלי העניין שלא אושרה היום כוונה להפחתת החשש האמור, באמצעות צמצום האחזקה של שותפות הנפט והעברת המשקל לידי חברת האחזקות. מקורבים ללוקסנבורג טענו כי מהות העסקה הייתה לבדוק את הנכונות של בעלי יחידות ההשתתפות להחזיק במניות איי.די.או.

בהודעה שהוציאה לפידות למשקיעים היא כתבה: "החברה האם (לפידות קפיטל. א"פ) בחרה לאפשר לשותפות, שבה החזקות ציבור בשיעור של כ-42%, להחליט אם ברצונה להישאר עם ההשקעה או לממשה. במידה שהשותפות לא הייתה מעוניינת בהשקעה, לפידות הייתה מוכנה לרכוש מהשותפות לפחות חצי מהאחזקה של השותפות באיי.די.או".

אמיר תירוש, מנכ"ל לפידות ולפידות-חלץ אמר לאחר ההצבעה: "לפידות ולפידות-חלץ זיהו את הפוטנציאל באיי.די.או וביצעו את ההשקעה באיי.די.או במטרה להניב תשואה ראויה למשקיעים. בהצבעה שנערכה היום, ציבור המחזיקים ביחידות ההשתתפות בשותפות הביע אמון בהחלטת ההשקעה וחיזק את ידינו בפועלנו להנבת תשואה נאותה. אנו מודים לציבור על הבעת האמון הזו ונמשיך לפעול על מנת למקסם את הערך לבעלי יחידות ההשתתפות בשותפות כמו שעשינו היטב מאז ייסוד השותפות"

  

יעקב לוקסנבורג , צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות