אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופטת תכריע אם רות עופר דוברת עברית צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

השופטת תכריע אם רות עופר דוברת עברית

אלמנת יולי עופר העידה שאינה דוברת עברית ולכן לא יכלה לחתום על הסכמי בעלה. עתה חברת לפידות התובעת אותה מציגה מסרונים שלה בעברית. עופר: כתב אותם נציגי

03.01.2018, 08:03 | זוהר שחר לוי

מה מידת ורמת הידע של אלמנת יולי עופר בשפה העברית? בסוגיה זו יצטרך להכריע בקרוב בית המשפט. ביוני 2012 הגישה חברת לפידות של יעקב לוקסנבורג תביעה בסך 17.5 מיליון שקל נגד רות עופר ומנהלי עזבונו של בעלה יולי עופר בטענה שחברת סנטראל יורופיאן, שהקים עופר לצורך פעילות נדל"ן, נקלעה לקשיים ולא שילמה את חובה. לפידות טענה כי על סנטראל יורופיאן לרכוש ממנה 11% מהון המניות של אינוונטק שבהן היא מחזיקה, כפי שסוכם ביניהן ביולי 2009. סנטראל, נטען, הפרה את ההסכם ולא רכשה את יתרת המניות.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הדיונים בתיק, המתנהל לפני השופטת ריקי שמולביץ' בבית המשפט המחוזי מרכז, שנמשכים כבר יותר מחמש שנים, טענה לפידות שעופר חתמה לכאורה על מסמכים במסגרת אותה עסקה. האלמנה טענה שאלה מסמכים מזויפים ושמעולם לא חתמה עליהם. בחודשים האחרונים עבר הסכסוך להליך גישור אולם לפני כמה ימים פנתה לפידות לבית המשפט בבקשה להגיש "ראיות מפריכות" לתיק למרות הליך הגישור. לפי לפידות, המיוצגת על ידי עוה"ד בעז בן צור וחגי הלוי, עופר טענה בבית המשפט כי אינה מסוגלת להתנהל באופן יומיומי בעברית לאור שליטתה הדלה בשפה והיא מתנהלת רק באנגלית, למרות שהיא גרה בישראל כבר 30 שנה. כך, גם העידו עורך דינה ועדים נוספים.

מימין רות עופר בבית המשפט, צילום: עמית שעל מימין רות עופר בבית המשפט | צילום: עמית שעל מימין רות עופר בבית המשפט, צילום: עמית שעל

לפידות מצאה דרך יצירתית להוכיח כי עופר דוברת עברית ברמה טובה למדי, דרך הסכסוך המתוקשר של עופר עם נציגות הדיירים של בניין סיטי טאוור ברמת גן. "לאחרונה", כך כותבים באי כוחה של לפידות לבית המשפט, "קרא יעקב לוקסנבורג על סכסוך והליכים משפטיים המתנהלים בין עופר לנציגות הבית המשותף... לוקסנבורג פנה לנציגות וזו הפנתה אותו לעורך הדין המייצג את נציגות הבית המשותף... התברר כי הגברת עופר נוטלת חלק פעיל בסכסוך ובמסגרת הסכסוך היא מתכתבת בעברית נאה עם נציגות הבית ומשוחחת באופן חופשי ובהיר בעברית".

לתמיכה בגרסתו של לוקסנבורג הובאה הצהרה של חברת הנציגות: "בין הימים 11-8ביוני 2017 שוחחתי עם הגברת רות עופר בטלפון בעברית וניהלנו דו שיח בעברית ברורה ובצורה שוטפת במשך מספר דקות. משיחתי עם הגברת עופר התרשמתי שהיא הבינה היטב את בקשתי בעניין דמי ועד הבית והיא בתגובה הבטיחה לי שהיא תטפל בזה".

עוד הצהירה חברת הנציגות כי עופר נוהגת לכתוב מסרונים רבים בעברית מהטלפון האישי שלה בקבוצות הוואטסאפ של דיירי הבניין. כך למשל, לפי הבקשה, כתבה עופר: "היי אני מציעה לא לחרר (לחרחר, כל הטעויות במקור, זש"ל) ריב ומדון לא רק שאינך יודעת על מה את מדברת, את גם מאוד חדשה יחסית במגדל... מאחר ואת לא מעל החוק אז חשוב שתירגעו ומהר. באשר לכל טיפול במה שמגיע לגבי הדירה אזי פנו לעורך הדין נאמן או למנהל נכסי נדל"ן שלי מאיר . הוא יסייע בכל. עד אז מציעה לגברתי להירגע ומהר שכן פגיעה בשוכרת תביא לכך שכלל הדיירים ישלמו את ההשתגעויות שלך".

לטענת לפידות, לעדות ולהתכתבות יש משמעות רבה שכן עופר והעדים הקשורים אליה "ניסו לצייר תמונה לא נכונה שעה שהעידו פעם אחר פעם שעופר אינה מסוגלת להתנהל בשפה העברית בחייה היומיומיים". עוד נטען כי מדובר ב"ניסיון כושל ומופרך" להילחץ מראיות המוכיחות כי האלמנה היתה מודעת היטב למסמכים שעליהם חתמה וכי היא ועדיה ניסו "ליצור תמונה כוזבת לפיה היא דמות חסרת ישע, מבולבלת ותמימה שאינה מבינה עברית".

סנטראל יורופיאן, המיוצגת על ידי עוה"ד גיא נאמן ממשרד שרקון, בן עמי, אשר ונאמן, קינן ושות', הגיבה כי מדובר בניסיון "למשוך את ההליך עד אין קץ". עו"ד אמיתי אביעד ממשרד אביעד איטח ושות', המייצג את רות עופר מסר: "מדובר בבקשה מופרכת שמצביעה על הקושי של לפידות לאחר שהסתיים שלב שמיעת הראיות... הפעם, מבקשת לפידות להיאחז בהודעת וואטסאפ שניסח וכתב מתווך שעוסק בניהול הנכס". את עזבונו של יולי עופר מייצג עו"ד אלי כהן ושרון זיתוני ממשרד גורנציקי ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות