אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מסכם את 2017: "עליית מחירי הדירות נבלמה. זה עוד לא מספיק, אבל אנחנו בכיוון" צילום: משרד האוצר

כחלון מסכם את 2017: "עליית מחירי הדירות נבלמה. זה עוד לא מספיק, אבל אנחנו בכיוון"

שר האוצר אמר עוד במסיבת העיתונאים, כי "המאבק במשקיעים נמשך"; מנהל רשות מקרקעי ישראל הציג עלייה של 30% במספר העסקאות על קרקעות: "אני לא מכיר חברה עסקית שיכולה להציג נתונים כאלה"

03.01.2018, 14:11 | אמיתי גזית
"עמדנו בכל יעדי שיווק הדירות. אין שיח על עליות מחירים מטורפות, הבערה נבלמה. עליית מחירי הדירות נבלמה. המחירים עלו ב-2.9%, עוד לא מספיק אבל בכיוון", כך סיכם היום (ד') שר האוצר משה כחלון את שנת 2017 בדיור. דבריו נאמרו במסיבת עיתונאים מיוחדת, בה נכחו כל מנהלים הגופים שמעורבים במאמצים להורדת מחיר הדיור.

קראו עוד בכלכליסט

באשר למשקיעים אמר כחלון כי הם היו אחד הגורמים לעליית המחירים, ויציאתם מהשוק היא אחת הסיבות לבלימה בעליית המחירים. "המאבק בהם ממשיך, אני עדיין לא יכול לפרט על מהלך כזה או אחר. אנחנו בוחנים צעדים נוספים להדרת משקיעים. את מס דירה שלישית בג"ץ פסל ויש בעיות פוליטיות להעביר אותו, אבל לא נפרדנו מההבנה שדירה היא לא דבר שאוספים".

שר הבינוי יואב גלנט ציין כי "משרד השיכון הגיע לשיא של כל הזמנים בהיקף ההוצאות השנתי - 7.2 מליארד שקל, חלק מהכסף הוא קדם מימון לפיתוח הקרקע וזה מעיד על מה שיקרה אחר כך". בדבריו התכוון גלנט לשכונות חדשות שמוקמות בימים אלה.

נגד נתוני הלמ"ס

את הנתון המרשים ביותר הציג עדיאל שמרון, ראש רשות מקרקעי ישראל, הגוף שאחראי על שיווק הקרקעות. לדבריו השנה נחתמו עם חברות בנייה עסקות ובהם קרקעות לבניית 46 אלף דירות. "מדובר בגידול של 30% בעסקאות לעומת שנה שעברה (מקרקע ל-35 אלף יח"ד לקרקעות ל-46 אלף יח"ד)", הסביר שמרון. "אלה תוצאות מעולות. אני לא מכיר חברה עסקית שיכולה להציג נתונים כאלה. מדובר ביזמים ששילמו כבר את הכסף לפיתוח הקרקע, מי ששילם יבנה".

שמרון ציין כי השוק הפרטי תורם עוד קרקעות לבניית כ-20 אלף דירות. באשר לנתוני הלמ"ס מהשבוע שעבר לפיהם ב-12 בחודשים האחרונים החלה בנייה של כ-50 אלף דירות בלבד - ירידה של 6.3% לעומת שנה שעברה, אמר אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר, כי "הנתון אינו נכון. לפי התחזיות שלנו נעבור את ה-54 אלף דירות".

שלישי מימין: עוזי לוי מנכ"ל דירה להשכיר; עדיאל שמרון מנכ"ל רמ"י, אבידגור יצחקי ראש מטה הדיור הלאומי, משה כחלון שר האוצר; יואב גלנט שר השיכון ודלית זילבר ראשת מינהל התכנון , צילום: משרד האוצר שלישי מימין: עוזי לוי מנכ"ל דירה להשכיר; עדיאל שמרון מנכ"ל רמ"י, אבידגור יצחקי ראש מטה הדיור הלאומי, משה כחלון שר האוצר; יואב גלנט שר השיכון ודלית זילבר ראשת מינהל התכנון | צילום: משרד האוצר שלישי מימין: עוזי לוי מנכ"ל דירה להשכיר; עדיאל שמרון מנכ"ל רמ"י, אבידגור יצחקי ראש מטה הדיור הלאומי, משה כחלון שר האוצר; יואב גלנט שר השיכון ודלית זילבר ראשת מינהל התכנון , צילום: משרד האוצר

שמרון הוסיף כי עד עתה מתחילת פרויקט מחיר למשתכן באמצע 2015 שווקו קרקעות לבניית 103 אלף יח"ד, ולדבריו "כשהפרויקט יצא לדרך שר האוצר כחלון ביקשה להגיע לשיווק של קרקעות לבניית 100 אלף דירות עד סוף 2017".

עוד עולה מהנתונים שהוצגו היום כי עד עתה 42 אלף משקי בית זכו בהגרלות מחיר למשתכן, 85% מהמשתתפים מתחת לגיל 40. 11 אלף דירות קיבלו היתרי בנייה, 9,000 דירות בשלבים שונים להוצאת היתר בנייה ו-8,700 יח"ד בשלבי בנייה.

גם ראשת מנהלת התכנון, דלית זילבר, הציגה נתוני שיא, לדבריה השנה מוסדות התכנון אישרו תוכניות לבניית 125 אלף יח"ד, 42 אלף מתוכן אושרו בוותמ"ל - הוועדה המיוחדת להאצת הליכי התכנון. "רוב התוכניות מגיעות לאישור תוך פחות מ-18 חודשים, כל הוועדות המחוזיות עברו את היעדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
אפשר לשקר 1000 פעמים אדם אחד ולא לאלפי אנשים...
השר כחלון לא מבין שהגרלה של 40000 דירות לא בונים בשנה אחד לפי השיטה בלוק על בלוק. כדי לספק את כמות הדירות של 40K חייבים לבנות לפי שיטות מתקדמות שרק חברות סיניות ואחרות יודעות לבנות. הם בנו קו רכבת למונגוליה באורך של 10000קמ.דרך קרחונים ושטח קשה משך 18חודשים.השר כ"ץ בונה רכבת קלה משך 5 שנים הסינים היו בונים גג שנתיים.....המצרים בונים עיר אם מאות אלפי דירות ומשרדי הממשלה עם חברות זרות ועובדים מקומים... כחלון והקבלנים המקורבים עם אלפי סינים לא יודעים לבנות בשיטות מתקדמות,לכן תמסור את הבניה לחברות סיניות וזרות אחרות שהם בונים מגדל בששה חודשים,הם מתכננים בונים האלמנטים על הקרקע ומרימים לגובה,מחיר הדירה כמעט חצי מי המקורבים שלך...
יצחקי  |  03.01.18
11.
מכירת לוקשים לציבור
הטענה שהרבה צעירים קיבלו הנחה ברכישה היא על חשבון קרקע חינם של המדינה לכל. גם אלה שאינם זקוקים לדירה . רבים מהזוכים לא חשבו על רכישת דירה . לחלקם הורים מספיק עשירים שיש להם דירות עבורם. אנשים בדימונה זכו באפס הנחה ואנשים בהרצליה בני המקום חלקם עשירים זכו בהנחה גדול ורכשו דירות גדולות שאנשים ללא אמצעים לא יכלו לרכוש
אבי  |  03.01.18
10.
למה להילחם במשקיעים במקום להגדיל היצע?
בשורה התחתונה לא הצלחת משה כחלון היקר בהבטחות שלך, זו השורה התחתונה!! במקום לחסום את המשקיעים תשקיע את כל מאמציך להגדלת ההיצע בדירות ובקרקע. ללא המשקיעים מצב הדיור היה גרוע בהרבה, מחירי השכירות היו עולים עוד יותר. חפש את הפתרונות היצירתיים בהורדת מחירים דרך הגדלת ההיצע אחרת רק כולם יפסידו. זכור! המשקיעים לא פריירים וכל מס שיוטל עליהם הם יעבירו אותו לשוכרים ״ המסכנים״ בהצלחה !!
שוכר דירה  |  03.01.18
לכל התגובות