אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרי האנרגיה והגנת הסביבה הנחו את חברת החשמל להפחית בעוד 10% את השימוש בפחם צילום: אוראל כהן

שרי האנרגיה והגנת הסביבה הנחו את חברת החשמל להפחית בעוד 10% את השימוש בפחם

אם חברת החשמל תעמוד ביעדיה החדשים השימוש שלה בפחם יפחת בכ-30% מאז ההנחיה הראשונית ב-2015 לצמצם את השימוש בדלק המזהם הזה. ההנחיה החדשה תוביל להפחתה בזיהום אוויר שמקורו בתחנות הכוח הפחמיות

03.01.2018, 14:32 | ליאור גוטמן
שר האנרגיה יובל שטייניץ והשר להגנת הסביבה זאב אלקין הנחו את חברת החשמל להפחית את השימוש בפחם בעוד 10% כבר במהלך השנה הקרובה. לפיכך, ככל שחברת החשמל תעמוד ביעדיה החדשים השימוש שלה בפחם יפחת בכ-30% מאז ההנחיה הראשונית ב-2015 לצמצם את השימוש בדלק המזהם הזה. ההנחיה החדשה תוביל להפחתה בזיהום אוויר שמקורו בתחנות הכוח הפחמיות, עם צפי להגדיל את הביקושים לגז טבעי במשק.

במשרדי הממשלה מחדדים שההנחיה החדשה תקפה באופן מיידי וללא קשר להפעלת הסולקנים (פילטרים) בתחנות הכוח הפחמיות. השיטה שנבחרה היא השבתה יזומה של אחת מארבע היחידות הפחמיות שבתחנת הכוח בחדרה למשך כל חודשי הסתיו של 2018. לטענת המשרדים הצעד האחרון יביא את רף השימוש בגז טבעי במשק לכ-70% כבר עד סוף השנה. מי שיפסיד מהמהלך היא רשות המיסים שמנסה להשחיל עוד בתקציב הקרוב העלאה של המס על פחם (בלו) פי 2.5, אולם עם הפחתת השימוש בפחם הכסף שהמדינה תראה מרף המס החדש יהיה נמוך ממה שקיוו.

תחנת כוח בחדרה , צילום: ויקיפדיה תחנת כוח בחדרה | צילום: ויקיפדיה תחנת כוח בחדרה , צילום: ויקיפדיה

"ההפחתה בשימוש בפחם היא הגבוהה בתולדות המדינה, ותיושם באופן מיידי במקביל לפעילות הסולקנים. הנחייה זו תאפשר שינוי משמעותי בייצור החשמל תוך הקטנת זיהום האוויר והגדלת הביקושים לגז טבעי. הודעתי כי עד שנת 2030 נפסיק את השימוש בדלק ובפחם, וזהו צעד נוסף ומשמעותי ליישום חזון זה", אמר שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ. השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין הוסיף ש ״אני שמח מאוד על כך שבשנה וחצי האחרונות אנחנו מצליחים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם משרד האנרגיה למען מטרה משותפת של צמצום דרמטי בשימוש בפחם ליצירת החשמל. צמצום דרמטי זה, שנראה רק לפני כמה שנים דמיוני, מוריד משמעותית את זיהום האוויר באזורים הסמוכים לתחנות הכח ומצמצם פליטת גזי חממה - בהתאם להתחייבות מדינת ישראל בהסכם האקלים"

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל סיכם שהחלטת השרים משתלבת היטב עם הרפורמה במשק החשמל, שמשמעותה הרחבה דרמטית בשימוש בגז לייצור חשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות