אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, נעצר בחשד למתן שוחד צילום: גיל יוחנן

הותר לפרסום: רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, נעצר בחשד למתן שוחד

על פי החשד, דניה סיבוס שילמה מאות אלפי שקלים לדוד ביטן בתמורה לקידום האינטרסים שלה בעיר ראשל"צ. הכספים עברו לביטן דרך מקורבו, משה יוסף. מעצרו הוארך ל-6 ימים

03.01.2018, 15:59 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

הותר לפרסום: רונן גינזבורג, מנכ"ל חברת הבנייה דניה סיבוס מקבוצת אפריקה השקעות, נעצר הבוקר על ידי המשטרה בחשד לביצוע עבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ומס במסגרת החקירה נגד יו"ר הקואליציה לשעבר, דוד ביטן (פרשה 1803). שופט בית משפט השלום בראשל"צ, עמית מיכלס, הורה על הארכת מעצרו ב-6 ימים (עד 8.1). זאת לאחר שהמשטרה ביקשה להאריך את המעצר ב-9 ימים.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד, דניה סיבוס שילמה מאות אלפי שקלים לביטן בתמורה לקידום האינטרסים שלה בעיר ראשל"צ. הכספים עברו לביטן דרך מקורבו, משה יוסף, שנשכר על ידי דניה סיבוב כ"מעאכר" לטפל בקידום ענייניה בעיר. על מנת להסוות את תשלומי השוחד, כך החשד, יוסף הוציא חשבונית על "ייעוץ נדל"ן" לדניה סיבוס. כאמור החשד הוא שהכספים האלה המשיכו מיוסף לביטן.

הבוקר פשטו חוקרי להב 433 על משרדי דניה סיבוס באור יהודה והחרימו מסמכים, במקביל למעצרו של גינזבורג. "הוא עונה על כל השאלות, אין טענה שהוא שיבש חקירה, בוצע חיפוש במשרדי החברה ונלקחו חומרי מחשב - מה הסיבה שהוא לא יכול להיות במעצר בית?", שאל בדיון עורך דינו, איתן מעוז, את נציגי המשטרה. החוקרים הגישו דו"ח סודי לעיני השופט, שבו פירטו שורה של פעולות חקירה שלטענתם חייבות להיעשות כשגינזבורג במעצר.

עו"ד מעוז פנה לשופט ואמר: "אין ראיה שהוא שיבש חקירה. יש פה עניין משפטי שעלה בזמנו במשפט הולילנד על השימוש בשתדלן. הוא איש שומר חוק והגון. אין סיבה להחזיקו במעצר בגלל עילה כזאת. צריך לקצוב את הימים".

רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס (ארכיון), צילום: רמי חכם רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס (ארכיון) | צילום: רמי חכם רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס (ארכיון), צילום: רמי חכם

כאמור, השופט מיכלס נעתר באופן חלקי לבקשה. "החשוד נעצר הבוקר לראשונה בחשד לעבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ומס. לאחר שעיינתי בתיק אני סבור שיש חשד סביר נגד החשוד. קמה נגדו עילת מעצר של חשד לשיבוש החקירה. דומה שהחשש נובע מנסיבות העניין, גם אם אין ראיה קונקרטית לשיבוש. במקרה הזה החשש נלמד מטיב פעולות החקירה.

"לא נעלמה מעיני העובדה שהחשד נגד החברה, שבראשה עומד החשוד, פורסם באמצעי התקשורת, ולכן אם רצה לשבש היה יכול", הוסיף השופט. "עם זאת כעת יחשפו בפניו חומרים שנאספו, ואז יגבר החשד לשיבוש. הוא אומנם נעדר עבר פלילי, אבל לאור המעשים המיוחסים לו במסגרת החקירה הדבר מחייב השארתו במעצר".

בדיון היום נכח גם איש העסקים עמוס לוזון, שותפה של דניה סיבוב בפרויקט מחיר למשתכן בשכונת נחלת יהודה במערב ראשל"צ. על פי דו"חות אפריקה ישראל השקעות לשנת 2016, מדובר באחד הפרויקטים המהותיים של החברה הבת דניה סיבוס בראשל"צ.

לפני כשנה וחצי, אוגוסט 2016, הודיעה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לחברה על זכייתה בעסקה ביחד עם חברת ע.לוזון לגבי שני מתחמים בפרויקט. חלקה של דניה סיבוס בפרויקט עומד על כ-95 מיליון שקל.

בהתאם לתב"ע החלה על המתחמים, ניתן להקים בקרקע 209 יח"ד (מתחם א') ו-169 יח"ד (מתחם ב'). על פי תנאי המכרז, 174 יח"ד במתחם א' ו-140 יח"ד במתחם ב' ישווקו במסגרת מחיר למשתכן, ושאר הדירות ישווקו בשוק החופשי. תמורת המתחמים שילמה דניה-לוזון סך כולל של 160.2 מיליון שקל עבור רכיב הקרקע (לפני מע"מ), ועלויות פיתוח של כ-44.2 מיליון שקל. הבנקים הקצו אשראי של כ-165 מיליון שקל לעסקת דניה-לוזון, אלה שיעבדו את הזכויות לטובתם. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות