אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק לאומי יוצא מרומניה - ומחסל סופית פעילות הבנקאות הפרטית בחו"ל צילום: אוראל כהן

בנק לאומי יוצא מרומניה - ומחסל סופית פעילות הבנקאות הפרטית בחו"ל

בשנים 2010-2015 סגר לאומי 22 סניפים ברומניה כחלק מתוכנית התייעלות, וכעת חתם על הסכם למכירת 15 הסניפים הנותרים

03.01.2018, 19:28 | רעות שפיגלמן

לאחר שסגר בשנים הקודמות 22 סניפים ברומניה, חתם היום (ד') בנק לאומי על הסכם עקרונות עם קרן ההשקעות הבריטית ארגו למכירת מלוא (99.91%) אחזקותיו בפעילות במדינה. הבנק לא פרסם את סכום העסקה, אך יש להניח כי מדובר בסכום לא משמעותי ביחס להון העצמי של הבנק הנמכר משום שלעסקה לא צפויה להיות השפעה מהותית על התוצאות הכספיות של לאומי. הבנק מציין כי "המהלך הינו המשך לאסטרטגיית הבנק למיקוד בפעילות הליבה, תוך ריכוז הפעילות הבינלאומית במרכזים הפיננסיים הגדולים בארה"ב ובאנגליה".

סגירת השלוחה ברומניה מגיעה לאחר שבשנים קודמות מכר לאומי - על רקע הקשחת מדיניות הציות ומשטר המס, ובדומה לבנקים נוספים במערכת הבנקאית בישראל, את הפעילויות הבינלאומיות הקשורות לבנקאות פרטית. בין השאר נמכרה הפעילות בשוויץ לבנק יוליוס בר ב-2015, ולאומי לוקסמבורג נמכר באותה שנה לבנק ספרא. 

יצוין כי גם בנק הפועלים הודיע לפני חודשים אחדים על סגירת הפעילות בשוויץ, לאחר שבשנים קודמות יותר סגר את פעילות הבנקאות הפרטית שלו בניו יורק ובמיאמי.

עם זאת, לעומת בנק לאומי שמוכר כעת את השארית שעוד נותרה לו בגזרת הפעילות הבנקאות הפרטית בחו"ל הרי שבנק הפועלים מחפש בנרות רוכש לפעילות הבנקאות הפרטית שלו בטורקיה - של בנק פוזיטיף. הבנק נרכש ב-2007 ומאז מסב לבנק הפועלים הפסדים כבדים של יותר מ-100 מיליון שקל. שווי ההשקעה בעת הרכישה עמד על 873 מיליון שקל ומאז נמחקה מעל 70% מההשקעה. התנהלות הפועלים בקשר לפוזיטיף אינה ברורה, מכיוון שמצד אחד הבנק מבהיר כי הוא פועל לצמצום האשראי ללקוחות ומנגד לא נראה כי הבנק פועל באופן אקטיבי לאיתור רוכש לסחורה.

רקפת רוסק עמינח, צילום: יוסי זליגר רקפת רוסק עמינח | צילום: יוסי זליגר רקפת רוסק עמינח, צילום: יוסי זליגר

כיום פעילותו של לאומי בחו"ל מתמקדת בארה"ב ובבריטניה בעיקר באשראי מסחרי ועסקי. כאמור, בשנים 2010-2015 סגר לאומי 22 סניפים ברומניה כחלק מתוכנית התייעלות, וכעת חתם על הסכם למכירת 15 הסניפים הנותרים. הפעילות של הבנק במדינה החלה ב-2006.

לאומי רומניה עוסק בין היתר בקבלת פיקדונות, מתן אשראי, סחר בינלאומי ופעילות מט"ח. פעילות הבנקאות המסחרית אינה דומיננטית והבנק עובד בעיקר מול אנשים פרטיים ועסקים קטנים. לאומי רומניה סיים את 2016 עם תשואה על ההון של 7.45% ורווח נקי של כ-10.7 מיליון שקל - כך זה כלל רווח חד פעמי ממכירת תיק אשראי שלא הניב הכנסות ריבית. את 2015 סיכם לאומי רומניה עם הפסד של מעל 20 מיליון שקל . תיק האשראי של הבנק נכון לסוף 2016 מסתכם בכ-673 מיליון שקל וההון העצמי עומד על כ-144 מיליון שקל.

יש לציין כי ההסכם כפוף בין היתר לקבלת האישורים הרגולטוריים בישראל וברומניה. כחלק מההסכם הצדדים יפעלו יחד בכדי לתת מענה לצרכים הבנקאיים של לקוחות הבנק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות