אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירת תושבי גן יבנה נגד הוותמ"ל נדחתה: "מונעים מאינטרס אישי צר" צילום: אוראל כהן

עתירת תושבי גן יבנה נגד הוותמ"ל נדחתה: "מונעים מאינטרס אישי צר"

ארבעה תושבי גן יבנה ביקשו לבטל תוכנית שקידמה דירה להשכיר ואושרה בוותמ"ל, לבניית 1,546 דירות ביישוב, בטענה כי היא משנה באופן מהותי את אופיו, לא עונה על בעיות תכנוניות, וכי הוותמ"ל אישר אותה בהליך פגום

03.01.2018, 19:58 | אמיתי גזית

נדחתה עתירה שהגישו ארבעה תושבי גן יבנה נגד הוועדה המיוחדת להאצת התכנון למגורים (ותמ"ל), והחברה הממשלתית דירה להשכיר. העותרים ביקשו לבטל תוכנית שקידמה דירה להשכיר ואושרה בוותמ"ל, לבניית 1,546 דירות ביישוב, בטענה כי היא משנה באופן מהותי את אופיו הכפרי-קהילתי שלו , לא נותנת מענה לבעיות תכנוניות, וכי הוותמ"ל אישר אותה בהליך פגום שהוביל להחלטה קיצונית ופוגענית.

קראו עוד בכלכליסט

שופטת בית המשפט המחוזי בלוד זהבה בוסתן דחתה את העתירה וחייבה את העותרים בהוצאות משפט ושכר טרחה, תוך שהיא קובעת כי עתירתם מונעת מאינטרס אישי צר "ומרצונם כי היישוב גן יבנה יוותר כפי שהוא". לדבריה, "אל מול אינטרס זה של ארבעה תושבים עומד האינטרס הציבורי אותו מייצגת הוותמ"ל, המבקש לתת פתרון למצוקת הדיור בישראל ומצוי בסדר העדיפויות הלאומי".

גם את טענת העותרים כי התוכנית גורמת לתוספת מהותית של דירות תוך התעלמות מצביונו הכפרי של היישוב דחתה בוסתן, שקבעה כי התכנית התייחסה למכלול נושאים כמו הסדרי תנועה, סלילת כבישים ומדרכות, ניקוז וביוב, וכי היא שומרת על אופי היישוב, ואף מספקת לו כביש גישה. בנוסף הדגישה בוסתן כי התרשמה מהליך שמיעת ההתנגדויות וכי לדעתה הן נשקלו "בלב פתוח ובנפש חפצה".

עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר, אמר בעקבות ההחלטה כי "בית המשפט הוכיח כי התכנון של דירה להשכיר הוא איכותי, קפדני וכזה שמביא בחשבון את צרכי הציבור, תוך פיתוח הסביבה והאיזור". 

עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית דירה להשכיר, צילום: אוראל כהן עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית דירה להשכיר | צילום: אוראל כהן עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית דירה להשכיר, צילום: אוראל כהן

התוכנית שנדונה בעתירה חלה על מתחם בגודל כ-600 דונם מצפון מערב לגן יבנה, מזרחית לכביש 4 ומדרום למושב גן דרום. התוכנית קובעת בנייה בתמהיל של צמודי קרקע ובניינם בני עד 4 קומות, תוך ש-30% מהדירות מיועדות להשכרה ארוכת טווח. התוכנית כוללת גם הסדרה של כביש גישה ממנה לכביש 42, ולתחנת רכבת עתידית. התוכנית יצאה לדרך בדצמבר 2014 בעקבות הכרזה של קבינט הדיור על המתחם כמועדף לדיור. הכרזה זו מאפשרת לקדם את התוכנית במסלול המהיר של הוותמ"ל.

עוד באותו החודש התקיים דיון על התוכנית בוותמ"ל במסגרת לא פורמאלית המוכנה שולחן עגול, ובה נטל חלק ראש המועצה המקומית גן יבנה, וראשי יישובים שכנים. כמה ימים אחר כך התקיים דיון פורמלי בו הוחלט על הפקדתה. התוכנית הופקדה בפועל בנובמבר 2014.

לתוכנית הוגשו 11 התנגדויות, המשמעותית מבניהן הוגשה על ידי 724 תושבים היישוב, שבניהם גם ארבעת העותרים. את ההתנגדויות בחן ההאדריכל דאיב נקאש, ובין היתר אף האזין לטיעוני התושבים. במרץ 2016, החוקר הגיש דו"ח סופי ובו המלצותיו לועדת משנה של הוותמ"ל שקיבלה את רוב ההמלצות, והחליטה לאשר את התוכנית. באותו היום נערך גם דיון במליאת הוותמ"ל שאימצה את החלטת ועדת המשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות