אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש הסכם: חברת החשמל תחזיר נדל"ן למדינה - ותזכה ל"תספורת חוב" של 2.5 מיליארד שקל צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

יש הסכם: חברת החשמל תחזיר נדל"ן למדינה - ותזכה ל"תספורת חוב" של 2.5 מיליארד שקל

בין הנכסים שיפונו - רוב הקרקעות מול תחנת הכוח רידינג ובית הדפוס של חברת בת"א; וחוף החשמל באילת; ההסדר נחשף ב"כלכליסט" בספטמבר

03.01.2018, 21:58 | ליאור גוטמן
חברת החשמל חתמה הערב (ד) רשמית על הסדר נכסים היסטורי מול עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל, במסגרתו תחזיר כמה שטחים ומבנים, אותם יוכלו המדינה והעירייה לנצל לפיתוח מתחמי מגורים או מסחר.

הסדר הנכסים נחשף בספטמבר האחרון ב"כלכליסט", אז נרשמה פריצת דרך ראשונית שכללה בין השאר הסכמה של החשב הכללי שבמשרד האוצר לוותר לחברת החשמל על איגרות חוב צמיתות (ללא מועד פרעון) בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל, כאשר החברה תוכל לפרוע אותן בערכן הנומינלי שהוא כ-15 מיליון שקל בלבד במונחי ינואר 2018. ה"תספורת" תשפר את מצבה הפיננסי של חברת החשמל, ותקבל ביטוי חשבונאי במאי הקרוב, אז יתפרסמו דו"חות הרבעון הראשון של 2018.

לפי הודעת חברת החשמל, "כמה נכסים בתחומה המוניציפאלי של העיר תל אביב-יפו, אשר נמצאים בבעלות עיריית תל אביב-יפו והוחכרו לחברת החשמל, יוצאו לשיווק על ידי העירייה בתיאום עם חברת החשמל. חברת החשמל תהיה זכאית לחלק מהתמורה בגין שיווק הנכסים האמורים".

בין הנכסים שהתפנו: בתל אביב - רוב הקרקעות מול תחנת הכוח רידינג, בית הדפוס של חברת החשמל ששוכן מול מגדלי עזריאלי, ושטחי האחסון שבסוף רחוב הברזל; חוף החשמל באילת, שטחים בסביבת חוף אשדוד, ואזורי דיור פוטנציאליים בירושלים. בסך הכל יוחזרו למדינה 16 נכסים ושטחים בשווי של כ-10 מיליארד שקל

יפתח רון טל , צילום: אוראל כהן יפתח רון טל | צילום: אוראל כהן יפתח רון טל , צילום: אוראל כהן
מי שעמד בראש הצוות להשגת ההסכם הוא החשב הכללי רוני חזקיהו, שעבד מול מנכ"ל רשות החשבות הנכנס ינקי קווינט. חזקיהו ברך על ההסכם ואמר שהוא פועל יוצא של שיתוף פעולה בין כלל הגורמים. שר האוצר משה כחלון הזכיר שלאחרונה פונה חוף קצא"א באילת וכעת מצטרף אליו חוף שני לטובת שימושים ציבוריים. את שאר השטחים מתכוון השר לנצל לפיתוח מתחמי מגורים לבניית אלפי יחידות דיור.

גם בחברת החשמל בירכו על ההסכם, ויו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר כי שחרור השטחים הוא בשורה לציבור מאחר שההסדר יניב לחברה הכנסות ויעמיד שטחים לטובת הציבור. מנכ"ל החברה, עופר בלוך, ציין כי "ההסכם הוא חלק ממנעד צעדים אסטרטגיים-ניהוליים מתבקשים בעידן של רפורמה במשק החשמל".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, שיקבל את השטחים, אמר כי פינוי מתקני חברת החשמל תורם להתפתחותה של העיר ומהווה בשורה לציבור שיוכל לעשות שימוש בשטחים אלה: מרינה חדשה במעגנה הנטושה מול רידינג, הרחבת מחלף השלום והקלה על עומסי התנועה במקום המתקן ברחוב יגאל אלון. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
העברה מכיס לכיס של המדינה
החוב של חברת החשמל הוא קודם כל חוב של המדינה , הריבון שלקח הלוואות דרך הגוף הציבורי שלו שנקרא חברת החשמל. ההלוואות שנלקחו לאורך השנים , נועדו לפיתוח משק החשמל בישראל . לכן המדינה מוכרת את הקרקעות שלה לעצמה או לגופים פרטיים ומעבירה את הכסף לכיס השני שלה לכיסוי ההלוואות שנלקחו. תרגיל חשבונאי פשוט , שנועד בסופו של דבר לאפשר מכירת חלקים נרחבים של חברת החשמל לטייקונים הפרטיים , בזול וללא חובות.
יבלי  |  05.01.18
לכל התגובות