אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג, יישאר במעצר עד יום שני צילום: עמית שעל

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג, יישאר במעצר עד יום שני

כך על פי הסכמות אליהן הגיעו המשטרה וסניגוריו. גינזבורג חשוד במתן שוחד לדוד ביטן, דרך "איש הכספים" של ח"כ ומקורבו – משה יוסף. לאחר שחרורו הוא יעבור למעצר בית שיימשך שבוע ולאחר מכן יוכל לחזור לעבודתו

04.01.2018, 17:49 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג ישוחרר ממעצר ביום שני וישהה במעצר בית במשך שבעה ימים, לאחריהם יוכל לשוב לעבודתו, כך על פי הסכמות אליהן הגיעו המשטרה וסנגוריו של גינזבורג היום (ה'). במסגרת ההסכמות נאסר על גינזבורג לשוחח עם המעורבים בפרשת השחיתות בראשון לציון שבמסגרתה נעצר, וזאת במשך 30 יום. בהתאם לכך, בוטל הדיון בערעור שהגיש על מעצרו שנקבע למחר בבוקר.

הבוקר ערער גינזבורג על החלטת בית המשפט להאריך את מעצרו. בערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד הוא טוען כי לא נמצא חשש קונקרטי כי הוא עתיד לשבש את החקירה וכי מדובר במעצר מניעתי. "באיזון בין רף החשדות המיוחס לגינזבורג, לבין הרצון לאפשר חקירה רצופה ובלתי נתונה להשפעות – מדובר בהחלט במעצר מיותר לחלוטין", נכתב בערעור שהוגש לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול נעצר גינזבורג במסגרת תיק 1803 המייחס עבירות שוחד ושחיתות לח"כ דוד ביטן ולגורמים נוספים, בעיקר בעיר ראשון לציון. גינזבורג, כמנכ"ל חברת הבנייה הגדולה דניה סיבוס, חברה בת של החברה הציבורית אפריקה ישראל השקעות, חשוד במתן שוחד לביטן, דרך "איש הכספים" של ביטן ומקורבו – משה יוסף.

בבקשת המעצר שהוגשה אתמול לבית משפט השלום של המשטרה ציינה המשטרה כי המייחסת לו עבירות של מתן שוחד, עבירות של הלבנת הון וכן עבירות לפי פקודת המסים וביקשה להאריך את מעצרו בתשעה ימים.

 

רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס (ארכיון), צילום: גיל יוחנן רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס (ארכיון) | צילום: גיל יוחנן רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס (ארכיון), צילום: גיל יוחנן

השופט עמית מיכלס הורה על הארכת מעצרו בשישה ימים וציין כי "יש חשד סביר" וכי קיים חשש לשיבוש החקירה. "גם אם אין ראיה קונקרטית לשיבוש, במקרה הזה החשש נלמד מטיב פעולות החקירה", ציין השופט והוסיף: "לא נעלמה מעיני העובדה שהחשד נגד החברה, שבראשה עומד החשוד, פורסם באמצעי התקשורת ולכן אם רצה לשבש היה יכול, עם זאת כעת יחפשו בפניו חומרים שנאספו".

גינזבורג טען, באמצעות סנגוריו עוה"ד איתן מעוז וסתיו שורצברג, כי במצב דברים בו אין ליחידה החוקרת כל טענה קונקרטית שהוא צפוי לשבש את הליכי החקירה, ניתן להסתפק בחלופת מעצר ואין צורך להותירו במעצר.

"בית המשפט לא נימק מדוע במעשים המיוחסים לגינזבורג יש משום אפשרות לשיבוש החקירה", נכתב לבית המשפט. "שהרי מדובר באירוע שהתרחש לפני מספר שנים, אירוע שפורסם ברבים פעמים רבות והמשטרה אישרה למעשה, כי חרף היותו של האירוע בעין הציבור, לא ניתן לראות כל אינדיקציה שהיא לשיבוש החקירה מצדו".

סנגוריו של גינזבורג הוסיפו עוד כי למרות שמהות החשדות למתן שוחד היא חמורה, הרי שבפועל מדובר באירוע שעובדיות היסודיות כמעט אינן במחלוקת, אלא שהוא מציף שאלות משפטיות. בכך מתייחסים עוה"ד לגרסתו של גינזבורג לפיהן עשה שימוש ביוסף כב"מאעכר" לסיוע מול עיריית ראשל"צ ולא כצינור שוחד. השאלה המשפטית לגרסתם, היא השאלה על העסקת שתדלנים (מאעכרים) במשרדי הציבור וגבולותיה של העסקה זו.

"לא די באמירה כללית בדבר 'טיב המעשים' המיוחסים לגינזבורג כדי להצדיק מעצרו מאחורי סורג ובריח. חומרת העבירות לכשעצמן, איננה עילת מעצר", לשון הערעור. לפי הערעור, מדובר במעצר מניעתי, שאיננו מבוסס על ראיות ממשיות המצדיקות חשש מפני שיבוש ואין בכך די כדי להורות על מעצרו של אדם. "אמת מידה שכזו משמעה, כי די בכך שיחידה חוקרת תצביע על פעולות חקירה כדי להצדיק מעצר וברי כי זה כלל אינו הדין", כך נכתב.

עובדי דניה סיבוס מתגייסים לטובת המנכ"ל העצור. ל"כלכליסט" נודע כי העובדים מתכננים מפגן תמיכה בגינזבורג ולצורך כך הם פנו במייל לעובדי החברה, לספקיה ולקבלנים שעובדים מולה כדי לגייס גם אותם לכך. "ידוע לכולנו", כך הם כותבים, "רונן מצוי במעצר שלא עוול בכפו. בשעות אלו אנו בודקים את האפשרות לקיים מפגם תמיכה ברונן, אחר הצהריים מול בית המשפט המחוזי בלוד, שם יתקיים ערעור על החלטת בית משפט השלום למעצרו".

עוד נכתב, כי יש להעביר את המידע לכל הקבלנים והספקים ומזמני העבודה שעובדים מול דניה סיבוס "על מנת לאגד מפגן ענק לתמיכה ברונן". עוד צוין כי "הכוונה במפגן תמיכה ברונן ולא במפגן נגד המשטרה ו/או בית המשפט".

--

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות