אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל נכנסת לשת"פ עם ניו יורק לייף האמריקאית - ישקיעו 800 מיליון ד' בנדל"ן צילם: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

כלל נכנסת לשת"פ עם ניו יורק לייף האמריקאית - ישקיעו 800 מיליון ד' בנדל"ן

חברת הביטוח הישראלית וענקית הביטוח האמריקאית ישקיעו בנדל"ן להשבחה בארה"ב. השנה כלל החלה להשקיע עם גופים גדולים, בניסיון לשפר את התשואות למשקיעים

07.01.2018, 07:07 | גולן חזני

כלל ביטוח קרובה לחתימה על הסכם שותפות השקעות עם אחת מחברות ביטוחי החיים הגדולות בארה"ב, ניו יורק לייף, כך נודע ל"כלכליסט". במסגרת העסקה ישקיעו שתיהן יחד כ־3 מיליארד שקל (כ־800 מיליון דולר), בחלקים שווים, בנדל"ן להשבחה (Value Add) בארה"ב. כלל תשקיע את הסכום מתיקי העמיתים.

קראו עוד בכלכליסט

העסקה תיחתם כחודש לאחר שכלל הודיעה על השקעה של כ־300 מיליון דולר בקאר פרופרטיס של נתן חץ וג'יי.פי מורגן, העוסקת בהשקעות בנדל"ן בארה"ב. כלל תקבל אג"ח להמרה ל־14% ממניות החברה תמורת הסכום. ההתקשרות עם ניו יורק לייף היא לטווח ארוך, וסכום ההשקעה עשוי לגדול עם הזמן, לאחר ניסיון ראשוני עם ההשקעה הנוכחית.

המשנה למנכ"ל כלל ביטוח ענת לוין, צילום: עמית שעל המשנה למנכ"ל כלל ביטוח ענת לוין | צילום: עמית שעל המשנה למנכ"ל כלל ביטוח ענת לוין, צילום: עמית שעל

ההשקעות יבוצעו ב־26 ערים ברחבי ארה"ב. ניו יורק לייף, מצדה, תאתר את ההשקעות. כלל תעביר לניו יורק לייף דמי הצלחה במימוש הפרויקט, שמהווים את האינטרס של החברה האמריקאית בשיתוף הפעולה עם כלל. ניו יורק לייף מנהלת נכסים בהיקף של 534 מיליארד דולר, כש־218 מיליון דולר מתוכם הם כספי נוסטרו, ומשם יבוא עיקר חלקה בהשקעה. החברה מדורגת 65 ברשימת פורצ'ן 500.

המטרה: השבחה

הנכסים שיירכשו יהיו מניבים, והחברות מקוות שהן יהיו בעלי פוטנציאל השבחה, כדי להגדיל את התשואה במימוש. יהיו אלה נכסים בתחומי הדיור, המשרדים והלוגיסטיקה. המטרה תהיה לשפץ אותם, להעלות את שיעור התפוסה, לשפר את ניהול הנכס ואיכות השוכרים, ובד בבד להעלות את דמי השכירות.

בשנים האחרונות סובלת כלל ביטוח מירידה בתשואות ונטישת כספי גמל, ובחודשים האחרונים מנסה לשנות כיוון כדי לשפר את התשואות. מלבד העסקה הזו כלל מושקעת בכעשרה פרויקטים נדל"ניים מניבים בארה"ב, שהאחרון שבהם נרכש בינואר 2016. בשנה האחרונה שינתה החברה מדיניות והחליטה לבצע השקעות משותפות עם גופים גדולים בעלי אינטרסים זהים, מוניטין בתחום והיכרות עם תחום הנדל"ן בארה"ב, שישקיעו מכספי החברה, ולא עם שותף מקומי פרטי או קרן השקעות נדל"ן אמריקאית.

משקיעה בלא־סחירות

החיסרון בשותף מקומי, שיטה שבה נוהגות חברות ביטוח אחרות להשקיע, הוא שיכולתו הכלכלית להשקיע מוגבלת יותר. קרן השקעות מחויבת לממש את ההשקעה בתוך כמה שנים, כך שלא מדובר בהשקעות ארוכות טווח. קרן גם משקיעה כספים שהיא מגייסת מאחרים ולא כספי נוסטרו שלה. בהסכם ניתנה לכלל אופציה להישאר באחזקה בנכסים שיירכשו גם לאחר שניו יורק לייף תחליט למכור את חלקה.

בשנים האחרונות מגדילה כלל, המנוהלת על ידי איזי כהן ובשליטת אדוארדו אלשטיין וקבוצת אי.די.בי, את ההשקעות הלא־סחירות שלה — בעיקר בתחום התשתיות והנדל"ן. את ההשקעות מובילה כנף, זרוע ההשקעות של כלל המנוהלת על ידי ענת לוין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות