אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה תדון בהצעת חוק נגד אתרים פיראטיים צילום: Mirror

ועדת הכלכלה תדון בהצעת חוק נגד אתרים פיראטיים

הצעת החוק הממשלתית תאפשר להוציא צווי מניעה נגד אתרים שמפיצים סרטי וידיאו ושירים באופן פיראטי. ח"כ שלי יחימוביץ': "פגיעה חמורה מדי בזכויות של גולשים"

06.01.2018, 23:12 | שחר אילן

ועדת הכלכלה של הכנסת תדון בשבוע הבא בהצעת חוק ממשלתית שתאפשר להוציא צווי מניעה כנגד אתרים המפיצים סרטים ושירים באופן פיראטי ומפרים זכויות יוצרים. במסגרת ההצעה, מוצע לחשוף גם את הפרטים של מי שמפרסם קישורים לאותם אתרים.

ההצעה, שמיועדת לחסום אתרים המפיצים סרטים ומוסיקה באופן פיראטי, מעוררת התנגדות רבה בכנסת בשל הכלים מרחיקי הלכת שהיא צפויה להעמיד לרשות בעלי זכויות היוצרים.

ח"כ כבל. "להפסיק את ההשתוללות", צילום: עמית שאבי ח"כ כבל. "להפסיק את ההשתוללות" | צילום: עמית שאבי ח"כ כבל. "להפסיק את ההשתוללות", צילום: עמית שאבי

להצעת החוק מספר מרכיבים: ראשית, היא מאפשרת להתייחס לקישורים לאתרים המפרים זכויות יוצרים כאל הפרה בעצמם. זאת, אם הם נעשו במטרה להפר את זכויות היוצרים ולמטרה עסקית מסחרית. כמו כן, מוצע לאפשר לחשוף את פרטי מפרי זכויות היוצרים ולהוציא צווי מניעה שיגבילו את הגישה לאתר אינטרנט או חלק מאתר שעיקרו הפרת זכויות יוצרים. עוד קובעת ההצעה כי הפרת זכויות יוצרים באינטרנט בהיקף מסחרי תיחשב עבירה פלילית, כפי שנחשבת הפרה כזו מחוץ לרשת.

בדברי ההסבר להצעת החוק נטען שההסדרים המוצעים "מאזנים בין האמצעים הנדרשים לצורך התמודדות יעילה עם הפרות זכויות יוצרים לבין הזכויות והאינטרסים של המשתמשים ברשת האינטרנט".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר כי "זו הצעה חשובה וטובה. עוד לא היה חוק שלא היתה כלפיו ביקורת".

לדברי כבל, ההצעה מיועדת להפסיק את "ההשתוללות של אתרים שמאפשרים להוריד סרטים וגודעים את מטה לחמם של אנשים. אנחנו לא מתעסקים עם האדם הבודד, אלא עם מי שהופכים את הגניבה לעסק מסחרי".

בדיון על אישור החוק בקריאה ראשונה שנערך לפני חודשיים הביעו מספר חברי כנסת התנגדות חריפה אליו. ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אמרה ש"יש כאן מתיחה מסוכנת מדי של זכויות יוצרים, פגיעה חמורה מדי בזכויותיהם של הגולשים ברשתות החברתיות ושל המשתמשים באינטרנט".

לדברי יחימוביץ', הצעת החוק "מעניקה כלי רב-כוח נוסף בידי חברות ובידי אנשים שיש להם ממון רב, לתבוע על כל דבר קטן, קל, שגור, כמו למשל ממים (גלויות רשת שעליהן כיתוב) בפייסבוק".

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר ש"הצעת החוק מאפשרת להגביל גישה לאתרי אינטרנט ולחשוף את זהותם ואת פרטיהם של גולשים ושל משתמשים. היא עושה דברים מאוד מרחיקי לכת. היא פוגעת בשקיפות, בפתיחות, בניטרליות ובהגנה על הרשת". ח"כ אורן חזן מהליכוד אמר ש"חוקים כאלה מעביר רק מי שמנותק מהדור העכשווי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות